blank

Yedi İklim Dergisinin Aralık 2019 Sayısı

Yedi İklim Dergisinin Aralık 2019 SayısıDosya:
Erkan Kara
 
Yedi İklim Dergisinin
Aralık 2019 Sayısı
Çıktı
 
Yedi İklim dergisinin 357. sayısı olan Aralık 2019 sayısı çıktı.
 
Dergi Osman Bayraktar’ın son günlerde gündemi meşgul eden deprem haberleri üzerinden “son depreme” hazır mıyız sorusu ile açılmış.
 
Ali Haydar Haksal, Rus edebiyatı üzerine yapmış olduğu okumalarına devam etmiş. Dostoyevski üzerine sürdürdüğü uzun yazı dizisinden sonra bu sayıda Tolstoy ve eseri Hacı Murat üzerine yazmış. Hacı Murat yaşandığı döneme ilişkin hazin öyküsünün ötesinde, Müslüman-kâfir-ihanet-sadakat-ilkeler-ilişkiler üzerinden günümüze ışık tutuyor.  Ayrıca Ali Haydar Haksal öykü tadında kendi iç dünyasına yaptığı yolculuğu “Kendimle Konuşmalar” başlığı altındaki yazıları ile devam ettirmiş.
 
Aralık sayısı Hasan Aycın’ın çizgisi ve Mehmet Özger’in imge üzerine yazdıkları ile devam etmiş.
 
Yazılarıyla bu sayıda yer alan diğer isimler:
Mehmet Kahraman, Şifanur Şahintepe, Yusuf Yazar, Aykağan Yüce ve Uğurcan Güler..
 
Bu sayıda şiirleriyle yer alan şairler:
Nurettin Durman, Ahmet Yücel, Ali Günvar, Yaşar Bedri, Muhammed Cemal Ünal, Fatih Demirel,  Ali Sali,  Abdurrahman Ekinci, Aykağan Yüce, Metin Kaplan, Erkan Kara, M Sait Aktaş, Emrehan Parlak,  Bünyamin Ayvaz,  Merve Gülriz.
 
Ayrıca, İlknur Şimşek’in Michael Longley’den “Dondurucu Soğuk”, Ali Yücel’in Carl Sandbur’dan “Canokia”  isimli şiir çevirileri var..
 
Osman Koca “Paratoner”,  İbrahim Eyibilir “Ekin” isimli öyküsü ile bu sayıda yer almış.
 
Bu sayıda öyküleri ile yer alan diğer isimler: 
Mustafa Sarı, Meral Köse Bahar, Fatih Öz, Şeyma Karaca Küçük..
 
Bu sayıda Erkan Kara şiiri üzerine bir dosya hazırlanmış. Olgun Keser’in şairle yapılmış bir söyleşisi yer alıyor dosyada.  “Şiirin Biraz da İnsanı İyi Yapmak Gibi Bir Derdi de Olmalı” diyor Erkan Kara. Bu dosyaya katkıda bulunanlar: Fatih Memiş, Aykağan Yüce, Fatih Demirel, Yeprem Türk, Hikmet Dündar..
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir