Türk Edebiyatı Yaz Okulu-2019

Yunus Emre
Enstitüsü
Düzenliyor
 
Türk Edebiyatı
Yaz Okulu-2019
 
Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Türk Edebiyatı Yaz Okulu-2019 Türkçeyi ve Türk edebiyatını dünyanın dört bir yanına taşımayı amaçlıyor.
 
Türk Edebiyatı Yaz Okulu-2019 programı, seminerler, dersler ve atölyeler aracılığıyla devam ediyor.
 
"Edebiyat Hayat", "Edebiyatımızda İstanbul", "Doğu Batı Arasında Türk Edebiyatı", "Edebiyatımızda Çocukluk" gibi konulardaki eğitimlere, seçkin isimler konuk oluyor.
 
Farklı ülkelerden Türkoloji ve tercümanlık alanlarında çoğu lisansüstü eğitim alan 23 öğrenci katılıyor. Öğrenciler tarihi yarımada üzerindeki önemli yapıları, şair ve yazarların evlerini, yayınevlerini ve kütüphaneleri gezerek İstanbul'u tanıma fırsatı yakalıyor.
 
"Biz Türklerle kan kardeşiyiz"
 
Etkinliğe katılarak İstanbul'u tanıma fırsatı yakalayan yabancı öğrenciler, etkinliği ve İstanbul izlenimlerini değerlendirdi.
 
Programa Güney Kore'den katılan Jiseon Kang, Türk edebiyatına yakın ilgi duyduğunu belirtti. Ülkesinde de Türk edebiyatını tanıtmak adına çalışmalar yapmak istediğini söyledi.
 
Kang, üniversitede bölüm seçerken, arkadaşlarından farklı bir şey yapmak istediğine dikkati çekti:"Türk kültürünü çok merak ediyordum. Mesela ben Katoliğim. Bundan yola çıkarak İslam'ı düşündüm. Doğu ile batı kültürünü bir araya nasıl getiriyorsunuz? Bunu ve yemek kültürünüzü çok merak ettim. Bu yüzden de Türkoloji bölümünü okudum." dedi.
 
Kang, Güney Korelilerin Türkleri kan kardeşi gibi gördüklerini dile getirdi:
 
"2002'deki Dünya Kupası'ndan dolayı zaten Türkleri yakından tanıyoruz. Kore Savaşı'nda gazi olanlara da çok teşekkür ediyoruz. İki yıl önce de Türkiye'de çok başarılı olan 'Ayla' filmini duydum. Biz bu filmi Kore'de Türkleri çok seven kişiler olarak bir arada izledik. İzleyenler gerçekten hep ağladı. O anlar şimdi bile aklımda."
 
"İbrani alfabesiyle yazılmış Türkçe metinler üzerine çalışıyorum"
 
Azerbaycan'dan katılan Büyükhanım Askerova da Türkiye'ye ilk kez geldiğini söyledi. İstanbul'da bu eğitimi aldığı için kendini çok şanslı hissettiğini vurguladı.
 
Askerova, Bakü Devlet Üniversitesi'nde okuduğu dönemde Türk edebiyatına ilişkin birçok şey öğrendiğini aktardı:
 
"İbranice üzerine yüksek lisans yaptığım için bu dönemde Türkoloji alanından biraz uzak kaldım. Şu an Azerbaycan Milli İlimler Akademisi'nde Türkoloji alanı üzerine doktora yapıyorum. İbrani alfabesiyle yazılmış Türkçe metinler üzerine çalışıyorum. Bugüne kadar okunmamış ve İbranice alfabesiyle kaleme alınmış Türk edebiyatı metinlerini ve hikâyeleri bilim dünyasına kazandırmak istiyorum. Bu yüzden de Türk edebiyatına ilgim çok büyük ve Türkçe'nin hayatımda gerçekten önemli bir yeri var."
 
"Mehmet Akif Ersoy hakkında bir kitap yazmak istiyorum"
 
İran'dan katılan araştırmacı Mortaza Firuzi de Türkiye'yi kardeş ülke olarak gördüklerini söyledi: "Türk edebiyatını Mehmet Akif Ersoy'la, Ersoy'u da bizim milli şairimiz Şehriyar'la tanıdım. Türk edebiyatı üzerine sürekli okurken, Allah bu okulu bana rast getirdi. Çok memnunum. Türkiye'ye bize bu fırsatı sunduğu için çok teşekkür ediyorum." dedi.
 
Mortaza Firuzi daha önce Şehriyar ve Ersoy üzerine inceleme yazıları kaleme aldığını anlattı:
 
"Şehriyar ve Mehmet Akif Ersoy'un aynı düşüncelere sahip olduklarını gördüm. Mehmet Akif, aynı zamanda bizim de şairimiz. Çünkü ülkemizi işgal etmeye çalışan Batılılara karşı yazılar yazmıştı. Ben de bizi savunan bu büyük şairi tanımak ve insanlara anlatmak istiyorum."
 
Firuzi, Mehmet Akif Ersoy hakkında bir kitap yazmak ve bunu İran'da yayınlatmak istediğini söyledi:
 
"Türk edebiyatı üzerine bir şeyler yapmak her zaman hayalimdi"
 
Macaristanlı öğrenci Szonja Emese Schmidt ise üniversite eğitiminde Türkoloji okuduğunu belirtti. Türk dil bilimi üzerine yüksek lisans ve doktora çalışmasında bulunduğunu dile getirdi.
 
Türkçe çevirmenlik yaptığını söyleyen Schmidt, İbrahim Müteferrika ve kitap yayıncılığı üzerine de çalışma yaptığını anlattı: "Türk edebiyatı üzerine okulda eğitim almadım ama bazı kitaplardan etkilendim. Bu konuda bir şeyler yapmak her zaman hayalimdi ve bunun adına sürekli fırsat arıyordum. Yaz okulunu da bu anlamda kazandığım için çok mutlu ve şanslıyım." dedi.
 
Türk Edebiyatı Yaz Okulu eğitimi, 4 Ağustos'ta sona erecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir