blank

Tuncer Cücenoğlu Vefat Etti

blankSanat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Usta Tiyatro Yazarı
Tuncer Cücenoğlu
Vefat Etti
 
Eserleri İngilizce, Rusça, Arapça, İtalyanca ve Çince dahil 32 dile çevrilen usta tiyatro yazarı Tuncer Cücenoğlu vefat etti.
 
Bir süredir kanser ile mücadele eden oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu tedavi gördüğü İstanbul Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 75 yaşında hayatını kaybetti.
 
blankCücenoğlu’nun yeğeni Cem Cücenoğlu Twitter’dan attığı bir mesaj ile amcasının vefat haberini duyurdu.
 
Sanat dünyasının önemli isimleri, Tuncer Cücenoğlu için başsağlığı mesajı yayımladı.
 
Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt, yayımladığı mesajda "Kıymetli oyun yazarımıza Allah'tan rahmet niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum." dedi.
 
blankOyuncu Hüseyin Avni Danyal da sosyal medyadaki paylaşımında üzüntüsünü belirtti: "Sevgili Tuncer Cücenoğlu'nu kaybetmişiz. Kördövüşü ve Kadıncıklar'ı oynarken, Bursa'da 1988'de tanışmıştık. Sonra ilişkimiz hep sürdü. Türk tiyatrosundaki en iyi diyalog yazarlarından biriydi. Toprağı bol olsun. Yakınlarına ve ailesine başsağlığı diliyorum. Işıklarda uyu Tuncer Abi."
 
Besteci ve piyanist Anjelika Akbar ise usta yazarın uluslararası alanda tanınırlığına işaret ederek, "Allah rahmet eylesin. Sadece Türkiye'de değil, birçok ülkede tanınıyordu. Özellikle de Rusya'da çok seviliyor ve değer veriliyordu." mesajını paylaştı.
 
blankOyuncu Sevinç Erbulak da "Tuncer Cücenoğlu bu dünyada yaşadı. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun. Huzurla uyuyun hocam." sözleriyle üzüntüsünü aktardı.
 
Oyuncu Nilgün Belgün ise mesajında "Tuncer Cücenoğlu en güzel anılarımdan biri senin yazdığın Matruşka oyununda oynadığım yıllarla ilgili. Sen oyun yazarımız, yönetmenimiz Kenan Işık, partnerim Hadi Çaman. İki kişilik oyununu, müthiş gala gecemizi ve o şahane rolümü asla unutamam. Mekânın cennet olsun." dedi.
 
Cücenoğlu'nun cenazesi, yarın 15.00'te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yapılacak törenin ve Zincirlikuyu Camisi'nde ikindi vakti kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.
 
blankTuncer Cücenoğlu;10 Nisan 1944'te Çorum'da dünyaya geldi.İlköğrenimini Çorum'da tamamladıktan sonra, 1972'de Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi kütüphanecilik bölümünden mezun oldu. Üniversite eğitimiyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında memurluk ve şube müdürlükleri görevlerini sürdüren Cücenoğlu, 1983'te emekliye ayrıldı.
 
Bakırköy Belediyesi Eğitim ve Sosyal İşler Müdürlüğünde de bir süre çalışan Tuncer Cücenoğlu'nun yazarlık serüveni henüz ilkokul öğrencisiyken çizgi romanlara olan hayranlığıyla başladı. Öğrencilik yıllarında Türk ve dünya edebiyatının önemli yazarlarını okudu. blankEserlerini yazarken Tolstoy, Dostoyevski, Puşkin, Çehov, Gorki, Şolohov ve Gonçarov'ın da aralarında bulunduğu Rus yazarlardan etkilendi.
 
Tuncer Cücenoğlu, orta öğrenim yıllarında mizah öyküleri yazarken, "İhtiyaç Fabrikası" adlı öyküsü Çorum'daki yerel bir gazetede yayımlandı. İstanbul'da çıkan "Pardon" adlı mizah dergisinde de öykülerini okurla buluşturan usta kalem, oyun yazarlığına 1972'de "Kördövüşü" adlı eserle başladı.
 
blankOyunları yurt içi ve yurt dışında, devlet tiyatroları ile özel tiyatrolar bünyesinde sahnelendi. 1973'te Ankara Devlet Tiyatroları'nda gösterilmeye başlayan "Öğretmen" adlı eseri, 12 Mart Muhtırası nedeniyle sakıncalı sayılarak, yasaklandı. Yasak sebebiyle 1987'ye kadar 14 yıl oyunları Devlet Tiyatroları'nda sahnelenmedi. Usta yazar, Müjdat Gezen Özel Konservatuvarının yanı sıra bazı eğitim kurumlarında dramatik oyun yazarlığı eğitmeni olarak çalıştı.
 
Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yazarlık Bölümünde de öğretim görevlisi olarak çalıştı. Cücenoğlu, Cumhuriyet, Habertürk ve Birgün gazetelerinde de yazdı.
 
1992'den beri Devlet Tiyatroları Edebi Kurul üyesi, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Uluslararası PEN Türkiye Merkezi üyesiydi.
 
Sahne oyunları dışında "Kaçış" adlı bir radyo oyunu ve Şahin Gök ile kaleme aldıkları "Kızılırmak- Karakoyun" adlı bir film senaryosuna imza attı. Oyunları dünyanın birçok ülkesinde sahnelenen yazarın eserleri, 30'dan fazla yabancı dile çevrildi.
 
Ödülleri
 
"Kördöğüşü" eseri ile 1972'de "Altın Fındık En Başarılı Yazar Ödülü"
"Öğretmen" ile 1973'te Ankara Sanat Kurumu tarafından "Övgüye Değer Yazar Ödülü"
"Çıkmaz Sokak" eseri ile 1981'de "Abdi İpekçi En İyi Oyun Yazarı Ödülü"
1986'da "Avni Dilligil En İyi Yazar Ödülü"
1985'de Ankara Sanat Kurumunca "En İyi Yazar Ödülü"
1984 ve 1996'da "TOBAV Ödülü"
1996'da Kültür ve Turizm Bakanlığınca oyun dalında "Başarı Ödülü"
2011'de 15. Afife Jale Tiyatro Ödülleri'nde "Kadın Sığınağı" adlı oyunuyla "Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü"
 
Eserleri
 
"Çıkmaz Sokak, Kadıncıklar, Dosya, Kızılırmak-Karakoyun, Ziyaretçi, Matruşka, Boyacı, Neyzen Tevfik, Çığ, Sabahattin Ali, Tiyatrocular, Ah Bir Yoksul Olsam. Che Guevara, Mustafam Kemalim, Gece Kulübü, Kadın Sığınağı, Fosforlu'nun Hikâyesi, Aşk ya da Elmas ile Servet'in Hikâyesi (anlatı). Arthur Miller'ın Ölümü (tiyatro), Atatürk ve Sanat (tiyatro), Matruşka Romanya'da (tiyatro), Bu Dünyadan (tiyatro), Gergedanlaşan Dünya (tiyatro). Polonya İzlenimleri (tiyatro), Devlet Tiyatroları'na Öneriler, Repertuvar Politikaları Değişmelidir, Yurt dışında Yaşayan Türklere Düşen Görevler. Uğur Uludağ'ın Önlenemeyen Tırmanışı, Kiralık Gelinlik (öykü), Cumhuriyetimizin 80'inci Yılında Oyun Yazarlığımız, Sabahattin Ali Dosyası Açılmalıdır, Yazın ve Tiyatro."
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir