Şiar Dergisinin Temmuz Ağustos 2017 Sayısı

Hasbihal Konuğu
Celal Fedai
 
Şiar Dergisinin
Temmuz Ağustos 2017
Sayısı Çıktı
 
Şiar dergisinin Temmuz Ağustos 2017 sayısı olan 11. sayısı çıktı.
 
Şiar dergisinin 11. sayısında anlam yüklü kapaklarına Behice Kolçak imzasıyla bir yenisi daha eklenmiş. 
 
Şiar dergisi genel yayın yönetmeni Serap Kadıoğlu, Şiarımız başlığıyla Şiar adına kaleme aldığı giriş yazısında derginin bu sayısını, içinde bulunduğumuz temmuz ayında birinci yılını geride bırakacağımız 15 Temmuz hain darbe girişimini engelleyen necip millete ve bu destanı al kanlarıyla yazan aziz şehitlerimize atfetmiş.
 
Derginin musahhihlerinden Muhammed Ebrar Alar ve yazarlarından Yasemin Yaşar, 15 Temmuz 2016’dan bu yana geçen bir yıllık süreci genel olarak değerlendiren birer yazı kaleme almış.
 
Vahap Yolcu’nun 15 Temmuz şehitlerine hitaben yazdığı açık mektubu okuyanları duygulandıracak.
 
Şiar dergisinin 11. sayısının şairleri; Nurettin Durman, Nurullah Genç, Recep Garip, İbrahim Sadri, Hasan Akçay, Hakan İlhan Kurt, Mahmut Düzen. Oğuzhan Bükçüoğlu, Şadiye Kılıç, Burak Kara, Vahdettin Oktay Beyazlı, Kuddusi Demir, Muhammet Nuru Mermer. Erol Yılmaz, Enes Can ve A. Can Tur.
 
Bu sayının öykü yazarları ise; Berat Tekindağ, Mehmet Akif Demirelli ve Enes Can.
 
Gençlerin Şairi Kim
Derginin bu sayısında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Aydın Menderes Üniversitesi öğrencileriyle yapılan röportajlardan oluşan bir dosya var. Bu dosyada Kübra Ay ve Yasemin Yaşar, gençlerin şaire ve şiire bakışını sorgulayarak gönüllerindeki şairleri aramış.. 
 
Murat Soyak, içinde bulunduğumuz Temmuz ayında dünyaya gelen merhum  Âkif İnan’ın şiiri ve çağrısını etraflı bir yazıyla kaleme almış.
 
Dîvan edebiyatının estetik ve zarafetini her sayıda farklı bir sanatından bahsederek anlatmaya çalışan İdris Mahfî Erenler, bu sayıda edebiyatımızdaki ebced hesabı ve tarih düşürme sanatını etraflıca ele almış.
 
Hasbihal Konuğu Celal Fedai
Serap Kadıoğlu’nun kültür-sanat camiasının sevilen isimleriyle yaptığı röportajların yayımlandığı “Hasbihâl” köşesinde, postmodern popüler kültüre karşı duruşuyla tanınan şair-yazar Celal Fedai ağırlanmış.
 
Aşk Yolunun Korkusuz Yiğidi Nesîmî
Serap Kadıoğlu aynı zamanda, Türk edebiyatının en büyük şairlerinden biri olarak kabul edilen ancak zâhir ehlince şiirleri anlaşılamadığından inancının bedelini hazin bir sonla ödeyen aşk yolunun korkusuz yiğidi Nesîmî’yi edebî yönüyle anlatmaya çalışmış.
 
Derginin En çok rağbet gören köşelerden biri de “Su Akar Yolunu Bulur” sayfaları. Bu köşede bu kez Su Kadıoğlu ile Fransa’nın başkenti Paris’e yolculuk yapılmış.
 
Sinema köşesinde Oğuzhan Ceylan, gelmiş geçmiş en başarılı filmlerden biri olarak kabul edilen “Çağrı” filminin usta yönetmeni Mustafa Akkad’ı yazmış. Mustafa Akkad’ın içindeki ‘çağrıya’ nasıl kulak verdiğini ve sonrasında gelişen etkileyici hayat hikâyesini konu edinmiş.
 
Osmanlı Türkçesine ait kelimelere yer verilen Dağarcık köşesinde Zümra Selman, “F” harfinden seçilmiş kelimeleri etimolojik olarak açıklamış.
 
Kitap tanıtımlarının yapıldığı Sarraf köşesinde Esma Portlakkaya ve Tahir Ceyhun Yıldız yine birbirinden değerli kitapları tanıtmaya devam etmiş.
 
Derginin arka kapağında ise Hakan İlhan Kurt’un “Bir Merhaba De” başlıklı şiiri var.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir