Reflection (Akis) Filmi Sinemalarda

Reflection (Akis) Filmi SinemalardaYönetmen
İlker Savaşkurt’un
Reflection (Akis) Filmi
Sinemalarda
 
Yönetmen İlker Savaşkurt’un fantezi türündeki Reflection (Akis) filmi sinemalarda
 
Reflection (Akis) Filmi 23 Eylül 2022 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda.
 
Filmin basın gösterimi, yönetmen İlker Savaşkurt, senarist Mehmet Kala ve oyuncu kadrosundan Ali Süreyya Tuncer, İbrahim Aköz ve Mustafa Noyan Arat’ın katılımlarıyla 21 Eylül Çarşamba günü Kanyon Cinemaximum’da gerçekleşti!
 
Dünya prömiyerini yaptığı 16. Harlem Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Yabancı Film Ödülü’yle dönen “Reflection”, İngilizce olarak çekilen bir Türk filmi olma özelliği taşıyor.
 
Selçuk Yöntem, Taro Emir Tekin, Yasemin Szawlowski, Ali Süreyya Tuncer, Elit Andaç Çam, İbrahim Aköz gibi isimlerin rol aldığı fantezi türündeki film, sıradışı senaryosu ve hikâye kurgusuyla ön plana çıkıyor.
 
İstanbul’un turistik açıdan popüler bir noktasında yer alan bir otelde geçen “Reflection”, aynı otelde bir araya gelen farklı milletlerden insanların yalanlar, yüzleşmeler ve erken bir kıyamet etrafında birleşen hikâyesini anlatıyor.
 
Ödüllü ilk filmi “Damat Koğuşu”yla adından söz ettiren İlker Savaşkurt’un yönetmenliğini üstlendiği ikinci uzun metraj sinema filmi “Reflection (Akis)”, New York’ta düzenlenen ve dünya prömiyerini yaptığı 16. Harlem Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yabancı Film Ödülü kazandı. Türkiye’de ilk kez 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde seyirciyle buluşan “Reflection”, Sofya’da gerçekleştirilen Uluslararası CineLibri Film Festivali’nin de resmi seçkisinde gösterildi.   
 
Mehmet Kala’nın 2012 yılında kaleme aldığı bir tiyatro oyunundan Savaşkurt’un uyarladığı, senaryosuna yine Kala’nın imza attığı filmde Selçuk Yöntem, Taro Emir Tekin, Yasemin Szawlowski, Ali Süreyya Tuncer, Elit Andaç Çam ve İbrahim Aköz ile birlikte Avrupalı oyuncular rol alıyor.
 
Filmin Konusu
 
İnsanoğlunu temsilen, farklı milletlerden karakterlerin bir otelde buluştuğu, Türkiye’de geçmesine rağmen evrensel bir üsluba ve konuya sahip olduğu için İngilizce olarak çekilen “Reflection”, hikâyesiyle yerelden evrensele doğru geçit kuruyor. Alt metinde 7 ölümcül günaha göndermeler yapan fantezi türündeki filmin başkarakteri Aziz Sodom, söyledikleri yalanlar ve yarattıkları kandırmalarla bir noktada yüzleşmek zorunda kalan insanlar için bir ayna görevi görürken, filmdeki diğer karakterlere adeta erken bir kıyamet yaşatıyor.
 
İstanbul’da bir otelde tuhaf bir resepsiyonist, günlük mücadeleleriyle boğuşan konuklarını karşılarken, onların koruyucu azizi olduğunu ilan eden gizemli bir adamın gelişinden sonra her şey bir kargaşa ve dehşet ortamına sürüklenir.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir