blank

İstanbul’a Aşkını Minyatürlere Nakşediyor

Ressam Ayşe YıldırımRessam
Ayşe Yıldırım
İstanbul'a Aşkını
Minyatürlere
Nakşediyor
 
Ressam Ayşe Yıldırım 14 yıldır İstanbul'a aşkını minyatürlere nakşediyor
 
Sanatçı Ayşe Yıldırım, kadim şehir İstanbul'u Osmanlı'da bir saray sanatı olan minyatürlerle anlatıyor.
 
blankUsta sanatçı, tarihi Yarımada'yı, Boğaz'ı, Haliç'i ve İstanbul'un güzide mekânlarını el boyaması kâğıtlara, tek kıl fırçayla işliyor.
 
"Aşk", "İstanbul Masalı", "İstanbul Boğazı" gibi eserleriyle tanınan Yıldırım, kentteki tarihi Yarımada'yı, Boğaz'ı, Haliç'i ve güzide semtleri 14 yıldır el boyaması kağıtlara titizlikle işliyor.
 
Yıldırım, çocukluk çağından itibaren resim yaptığını, minyatürün çıkış noktasının ise tarih yazıcılarının tarihi resmetmesiyle başladığını söyledi.
 
İstanbul MinyatürüMinyatürün bir Osmanlı saray sanatı olduğunu belirten Yıldırım, "Minyatürde padişah anlatılacaksa, padişah ön planda olduğu için büyük çizilir ve arka plandakiler küçük çizilir. Orman anlatılacaksa öncelik o tarz cisimlerin oluyor. Mesela tek bir ağaç bir ormanı ifade edebiliyor." dedi.
 
MinyatürYıldırım, minyatür sanatıyla ilgilenmeye karar verdiğinde mimari üzerinde yoğunlaştığını, eserlerinde İstanbul'u anlatmaya çalıştığını söyledi.
 
Son dönemlerde figür de yapmaya başladığını, bundan çok keyif aldığını dile getiren Yıldırım, ruhu neyi istiyorsa, neyi biriktirdiyse onu resmetmeyi sevdiğini belirtti.
 
İstanbul'a Aşkını Minyatürlere NakşediyorYıldırım, minyatürün püf noktasının eserin o dönemi yansıtması olduğunu, eserde kullanılan kılık-kıyafet ve o döneme ait objelerin araştırılması gerektiğini söyledi.
 
Ressam Ayşe YıldırımMinyatürün püf noktalarını aktaran Yıldırım, "Bu sanatla eski ve yeniyi bir araya getiriliyor. Duygu birikimi oluyor ve artık eskize dökülme vakti geliyor. Daha sonra şekillendiriyorum ve kompozisyona dönüştürüyorum. Yani parçadan bütüne doğru gidiyorum. Eser benim için artık başlamış oluyor." dedi.
 
Yıldırım, minyatür yapmanın uzun vakitler aldığını, "İstanbul" minyatürünün 1 yıla yakın sürdüğünü belirtti.
 
Farklı ülkelere de tasarımlar yaptığını anlatan Yıldırım, "Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Süleymaniye Camii ve Kız Kulesi'nin bulunduğu 3 farklı eserimden oluşan minyatür resimlerim Fransız bir iş insanı tarafından satın alındı. Fransız yolcu gemisinin yemek salonunda sergileniyor. İstanbul ile ilgili bir başka eseri ise Amerikan bir cerrah tarafından satın alındı. ABD'deki hastanede sergilenmeye devam ediyor." dedi.
 
Yıldırım, yaptığı eserleri belli dönemlerde sergiye çıkarıyor.
 
İstanbul'a Aşkını Minyatürlere Nakşediyor

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir