blank

İbrahim Erkal Vefat Yıldönümünde Anıldı

İbrahim Erkal Vefat Yıldönümünde AnıldıTürkülere Can Katan
Müzik Sanatçısı
İbrahim Erkal
Vefat Yıldönümünde
Anıldı
 
Türkülere can katan müzik sanatçısı İbrahim Erkal vefat yıldönümünde anıldı
 
"Canısı", "De Get Yalan Dünya", "Unutmayacağım" ve "Çare Gelmez" gibi birçok unutulmaz esere imza atan şarkıcı, söz yazarı, besteci ve oyuncu İbrahim Erkal vefat yıldönümünde anıldı.
 
İbrahim Erkal Vefat Yıldönümünde AnıldıErkal, 12 Nisan 2017'de "Ömrüm" adlı son albümünün çıkmasından yaklaşık iki ay sonra evinin otoparkında tansiyonunun düşmesi sonucu dengesini kaybedip kafasını yere vurarak beyin kanaması geçirmişti.
 
Yoğun bakımda 29 gün tedavi gören sanatçı, 11 Mayıs 2017'de hayatını kaybetmişti.
 
İbrahim Erkal; 10 Ekim 1966'da Erzurum'un Narman ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Narman'daki 18 Mart İlköğretim Okulunda, liseyi ise Narman Lisesinde okudu.
 
İbrahim Erkal Vefat Yıldönümünde AnıldıErkal, ilkokulda çalmaya başladığı bağlama, mandolin ve flütle kendi kendine müzik yapmayı öğrendi. Liseden sonra solfej ve nota dersleri aldı.
 
Ankara'nın çeşitli yerlerinde sahneye çıkan sanatçı, "İbrahim Güzelses" adıyla 1984'te Erzurum türkülerini seslendirdiği "Sarhoş Baki" albümünü çıkardı. Albüm yeterince ses getirmeyince İstanbul'da garsonluk yaptı.
 
Garsonluk yaptığı dönemi "hayat okulu" olarak tanımlayan Erkal, bir dönem piyanist ve udi olarak da çeşitli yerlerde çalıştı.
 
blankİbrahim Erkal, İstanbul'da plakçılar çarşısına gittiğinde "Bu adamdan ne köy olur ne kasaba. Getirin bir popçu, patlatalım" cevabını aldı. Kendi adıyla 1994'te çıkardığı ilk albümü "Tutku" müzikseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.
 
Albümden elde ettiği başarının ardından garsonluk yaptığı restoranda solist olarak sahne almaya başladı.
 
1996'da iki ödülü birden kucakladı
 
"Sıra Bende/Aklımdasın" adlı 1995 yapımı albümündeki "Aklımdasın" şarkısıyla tanınırlığını arttırdı. 1996'daki "Gönlünüze Talibim" albümünde yer alan "Unutmayacağım" ve "Canısı" şarkılarıyla müzik dünyasında hızlıca yükselerek uzun süre adından söz ettirdi.
 
blankKral TV Video Müzik Ödülleri'nde 1996'da 4 dalda birden aday olan Erkal, "Canısı" şarkısıyla "En İyi Şarkı Sözü" ve "En İyi Arabesk – Fantezi Erkek Sanatçı" ödüllerini aldı. Sanatçı, ödül almasının ardından, "O sözü yazmak burada konuşmaktan daha zordu. Küçükken şarkılarını dinlediğim, ezberlediğim büyük üstatlarımın arasında aday gösterilmek bile beni çok mutlu etmişti. Bu ödülü almak ise mutluluktan da öte bir şey." yorumunu yapmıştı.
 
blankErkal, şarkıcılığının yanı sıra televizyon yapımları için kamera karşısına geçmeye başladı. Temel Gürsu'nun yönettiği "Canısı" isimli televizyon filminde Emine Ün ile başrolü paylaştı. Erkal, 26 bölümlük dizi olarak da yayınlanan "Canısı"nın ardından, 1998'de 32 bölüm süren "Sırılsıklam" dizisiyle izleyici karşına çıktı.
 
"De Get" adlı albümünü 2000 yılında müzikseverlerin beğenisine sundu.  İbrahim Erkal, 2001'de "Su Gibi", 2002'de "Aşkname", 2004'te "Gönül Limanı", 2006'da "Yüreğinden Öpüyorum", 2008'de "Aranağme", 2011'de "Burnumda Tütüyorsun", 2015'te ise "Ömrüm – Nefes 1" adlı albümünü çıkardı.
 
Anonim eserler hariç yalnızca kendi bestelerini seslendirdi
 
Erkal ayrıca 2002'de "Ben Bu Şöhreti Sevmedim” adlı bir şiir kitabı yayımladı., Besteciliğiyle de müzik piyasasında önemli bir yere geldi. Sanatçının eserlerini, İbrahim Tatlıses, Hülya Avşar, Metin Şentürk, Soner Arıca, Zara, Alişan, Gökhan Özen, Burhan Çaçan ve Mine Koşan'ın da aralarında olduğu çok sayıda ünlü isim yorumladı.
 
Albümlerinde kendi besteleri dışında sadece anonim eserlere yer verdi. İbrahim Erkal, 2003'te Filiz Akgün'le evlendi. İlk kızı Dilara Hatice 2004'te, oğlu Erenalp 2005'te dünyaya geldi. Erkal'ın küçük kızı Elif Su ise sanatçının beyin kanaması geçirdiği tarihten 12 gün önce doğdu.
 
Erkal, 12 Nisan 2017'de son albümü "Ömrüm"ün çıkmasından yaklaşık iki ay sonra evinin otoparkında tansiyonunun düşmesi sonucu dengesini kaybedip kafasını yere vurarak beyin kanaması geçirdi.
 
Yoğun bakımda 29 gün tedavi gören sanatçı, 11 Mayıs 2017'de hayatını kaybetti. Cenazesi, Marmara İlahiyat Camisi'nde kılınan namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir