Dünyanın En Büyük Tuval Resmi

Dünyanın En Büyük Tuval Resmiİngiliz Ressam
Sacha Jafri
İmzalı
Dünyanın En Büyük
Tuval Resmi
 
Dünyanın En Büyük Tuval Resmiİngiliz ressam Sacha Jafri tarafından yapılan Dünyanın en büyük tuval resmi Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde geliri bağışlanmak için düzenlenen müzayedede 62 milyon dolara alıcı buldu
 
Dünyanın En Büyük Tuval ResmiCNN'nin haberine göre, Dubai’de korona virüsten etkilenen çocuklara yardım için düzenlenen müzayedede İngiliz ressam Sacha Jafri tarafından yapılan dünyanın en büyük tuval resmi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren eser 62 milyon dolara satıldı.
 
Jafri’nin yaklaşık 1580 metrekarelik "İnsanlığın Yolculuğu (The Journey of Humanity)" adı verilen tuval resmine ödenen bu miktar tabloyu dünyanın en pahalı sanat eserleri arasına koydu.
 
Eser, Jafri’yi de yaşayan sanatçılar arasında eserine en çok para ödenen sanatçı yaptı.
 
Jafri açıklamasında, eserini 70 parçaya böldükten sonra toplam değeri 30 milyon doları bulacak şekilde parça parça satmayı planladığını kaydetti.
 
Yaklaşık 7 ayda tamamlanan eserini "büyülü gerçekçilik" tarzında soyut fırça darbeleri ve damla boyama tekniğiyle oluşturduğunu vurgulayan Jafri, 4 bölüme ayırdığı eserinin ilk bölümünün, dünyanın ruhunu diğerlerinin de sırasıyla doğayı, insanı ve genişleyen evreni temsil ettiğini belirtti.
 
6 tenis kortu büyüklüğünde olan 'İnsanlığın Yolculuğu' isimli tabloyu oluşturan 70 parçanın tamamı, Dubai'de yaşayan Fransız vatandaşı iş insanı Andre Abdoune tarafından satın alındı.
 
Andre Abdoune, sanatçının satmayı planladığı ücretin iki katından fazlasını ödeyerek eseri satın aldı.
 
Tamamlanması 7 ay süren resmin 17 bin metrekare büyüklüğünde olduğu belirtildi.
 
Tablonun satışından elde edilen gelirin Dubai Cares, UNICEF, UNESCO ve Global Gift Foundation hayır kurumlarına bağışlanacağı açıklandı.
 
Eserin yeni sahibi Altius Gestion International Holding'in CEO'su Andre Abdoune,, basına yaptığı açıklamada, Jafri'nin eserine koyduğu özveri ve sevginin inanılmaz olduğunu söyleyerek "Çocukken yiyecek hiçbir şeyim yoktu. Hayatım boyunca çocuklara yardım etmeyi hedefledim. Şimdi ise her şeyim var. Hepimiz çocuklar için bir şeyler yapmalıyız." dedi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir