Direniş Karatay Filmi Sinemalarda

Son Selçuklu Kahramanı
Direniş Karatay
Filmi Sinemalarda
 
Yönetmenliğini Selahattin Sancaklı'nın üstlendiği "Direniş Karatay " filmi sinemalarda.
 
Ertuğrul Fındık’ın yapımcılığını üstlendiği filmin senaryosu Selman Kayabaşı ve Uğur Uzunok'a ait.
 
Filmin oyuncu kadrosunda, Mehmet Aslantuğ, Fikret Kuşkan, Alperen Duymaz, Burcu Özberk, Ece Yaşar, Kutay Köktürk, Nefise Karatay, Bahadır Yenişehirlioğlu, Nik Xhelilaj, Cahit Kayaoğlu ve Ali Buhara Mete yer alıyor.
 
Konya'da geçen film, Moğollara karşı Emir Celaleddin Karatay etrafında toplanan direnişi konu ediniyor.
 
Anadolu Selçuklu Devleti'nin topraklarını Moğollara karşı korumak için halkı örgütleyen Emir Celaleddin Karatay'ı merkezine alan "Direniş Karatay" filminin yönetmeni Selahattin Sancaklı basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ön hazırlığın yaklaşık 5 ay sürdüğünü söyledi.
Çekimlerin de 7 haftada tamamlandığını aktaran Sancaklı, "İlk defa yapılan bir dönemi seyirciye sunmaktan ve bu kadar güzel ekip arkadaşlarıyla çalışmış olmaktan gurur duyuyorum." dedi.
 
Filmde Emir Celaleddin Karatay'ı canlandıran Mehmet Aslantuğ da çekimler sırasında çok güzel hatıraları arkalarında bıraktıklarını ve takdirin seyirciye ait olduğunu dile getirdi.
 
Başrol oyuncularından Yurdaer Okur ise iyi bir film olması için tüm ekibin elinden geleni yaptığına işaret ederek, "Alışık olmadığımız bir tarihi anlatıyoruz. Dünya çapında da önemli bir iş. Bu filmde yer aldığım için kendimi şanslı hissediyorum." ifadelerini kullandı.
 
Oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu da "Direniş Karatay"ın son dönemlerde yapılmış en önemli filmlerden biri olduğunu vurgulayarak, "Selçuklu dönemini anlatan ilk yapım ve seyirciyi çok büyük sürprizler bekliyor. Bu ilk, devamı gelecek inşallah." diye konuştu.
Selman Kayabaşı ile birlikte filmin senaryosunu yazan Uğur Uzunok ise şunları söyledi:
"Filmde bir direniş hikâyesini anlatıyoruz. O dönemlerin bugüne yansımaları diyebiliriz aslında. Filmde, Anadolu'nun neden bizim topraklarımız olduğu, buradan neden çıkmadığımız ve çıkmayacağımıza dair izahlar var. Bunu da heyecanlı bir biçimde, sağlam bir kadroyla yapıyoruz. İzleyin, çünkü bu sizin hikâyeniz."
 
Müzikleri Yıldıray Gürgen, kostüm tasarımları Zeynep Kartal imzası taşıyan "Direniş Karatay"ın görüntü yönetmenliği Mirsad Herovic’e ait.
 
Filmin Konusu
 
"Alaaddin Keykubat'ın zehirlenerek öldürülmesi üzerine, oğlu Gıyaseddin tahta geçer. Gıyaseddin'in, babası gibi güçlü bir karaktere sahip olmaması ve zayıflığı, Moğolların Selçuklu üzerindeki iştahını artırmaktadır. Moğollar, dönemin önemli devlet adamlarından Emir Celaleddin Karatay'ı hesaba katmaz. Milletine güvenen Karatay, tüm tecrübe ve gücü ile halkı Moğollara karşı büyük bir direnişe hazırlar. Anadolu'nun kadın, erkek, genç ve yaşlı tüm sessiz kahramanları, devleti ayakta tutmak için destansı bir mücadeleye girer."
 
Film, 9 Mart'tan itibaren sinemalarda.
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir