blank

Barbar Dergisinin 20. Sayısı

blank“Savaşmak Bizim Onurumuzdur,
Savaşmak Bizim Kaderimizdir!”
 
Barbar Dergisinin
20. Sayısı Çıktı

Genel Yayın Yönetmenliğini Abdullah Enes Aydın’ın yaptığı Barbar dergisi, 20.sayısında okurlara “Savaşmak Bizim Onurumuzdur. Savaşmak Bizim Kaderimizdir.” mottosuyla merhaba demiş:

 
“Barış, maliyeti insanlığımız olan bir şeydir artık.  Ölmemek, mümkünse öldürmemek ve öldürtmemek için savaşacağız. Başkasının ölümünü değersizleştirmemek için ve kendi bencil hayatlarımızı kutsamamak için savaşacağız. Ölümü ve hayatı eşitlemek için savaşacağız.”

Barbar’ın yeni sayısının şiir bölümünde şiirleriyle yer alan şairler; Hüseyin Dikmen, Hasan Hüseyin Candemir, Fatih Korkmaz, Emir Gündoğdu, Mehmet Önder Karakaş, Süleyman Yılmaz, Necip Fazıl Akkoç, Mehmet Biter, Burak Çelik, Abdülkadir Avcı, M. Huzeyfe Erdemir, Onur Barış Önal, Erol Kaf, Tunay Özer, Yusuf Bedir, Ejder Turan, Feyz Kariha, Recep Yılmaz, Kadir Akbaba, Mim Kara ve Barbar’da ilk defa şiir yayımlanan Yusuf Koşal ve Tarık Selman Bal.


Düşünce bölümü, Mehmet Akıncı’nın genel anlamda “İsmet Özel ve Türkiye” üzerine yazdığı “Filler Develer Türkler Üzerine Bir Özelleme” yazısıyla açılmış. Akıncı, İsmet Özel kâhin mi sorusunu da irdeliyor yazısında.
 
Ebubekir Alan “İsa Hâlâ Yalnız Gezmektedir” yazısı ise dinler tarihi bağlamında kavramları sorgulamış..
 
Barbar’ın düşünce bölümünde yazılarıyla yer alan diğer yazarlar; Mehmet Kaşifoğlu, Ebuzer Şamil, Murat Gökdemir, Abdülkadir İnce, M. Tuğrul Çolak ve Zeki Altuntaş
 
Sinema bölümünde yazılarıyla  Talha Ulukır, Ceyda Saliha Şener ve Murat Ata var.
 
Bu sayının alıntısı ise: Paul Lafargue’nin Tembellik Hakkı adlı eserinden “Yani Evet Barbarlar Öyleyiz” metni.

Öykü bölümünde yeni öyküleriyle Emine Yıldız ve Gazi Balcı var.


Eleştiri bölümünü geçen sayı olduğu gibi bu sayıda da Hüseyin Dikmen açmış. Dikmen’in eleştiri hususunda başladığı seri, “Metinden eleştiri mi yoksa eleştiriden metin mi?” minvalinde devam ediyor.
 
Merve Yavuz’un “Kime Göre Klasik?” sorusu, eleştirisi bölümün diğer yazısı.

Almanca şiir tercümeleri yayınlamaya devam eden Barbar’ın bu sayısında  Mustafa Ertuğrul Aydın çevirisiyle  Friedrich Hölderlin’in Hayatın Yarısı şiiri var.

 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir