blank

Altyazı Sinema Dergisi Eylül 2018 Sayısı

blankAltyazı Sinema Dergisi
Eylül 2018 Sayısı Çıktı
 
Kapak Konusu: 
2001: Bir Uzay Macerası
Altyazı Aylık Sinema Dergisi 186. sayısında kapağını Stanley Kubrick imzalı bilimkurgu klasiği 2001: Bir Uzay Macerası’na (2001: A Space Odyssey) ayırıyor. İnsanın evrendeki yerine dair kadim soruları yeniden soran, teknik yetkinliği ve tematik derinliğiyle sinema tarihinin eşsiz başyapıtları arasında kabul edilen filmin ellinci yılı, sekiz yazıdan oluşan kapsamlı bir dosyayla kutlanıyor.
 
Transit
Günümüz Almanya sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Christian Petzold, ‘Baskıcı Zamanlarda Aşk’ üçlemesinin son filmi Transit’te zamansız bir mülteci hikâyesi anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı’nı günümüz mekânlarına taşıyan Transit’le ilgili yazısında Fırat Yücel, filmin anakronik yaklaşımını milliyetçilik ve yabancı düşmanlığının arttığı günümüz siyasi atmosferi üzerinden yorumluyor.
 
Western
2017’de Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yarışan ve İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülünü kazanan Western, Bulgaristan’a giden bir grup Alman işçiyle yöre halkı arasındaki gerilimi konu alıyor. Ayça Çiftçi, filmi günümüz Avrupa’sına uyarladığı western kalıpları üzerinden incelerken yönetmen Valeska Grisebach’ın, ele aldığı konuya olgun bir iyimserlikle yaklaştığını vurguluyor.
 
Karanlıkla Karşı Karşıya
Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülüyle dönen Karanlıkla Karşı Karşıya (BlacKkKlansman), Ku Klux Klan’ı çökertmek için örgüte sızan Afrikalı-Amerikalı bir polis memurunun hikâyesini anlatıyor. Engin Ertan, filmin Spike Lee’nin uzun zamandır yaptığı en politik film olduğunu ancak ırkçılık sorununu öfkesiz bir yaklaşımla ele aldığını savunuyor.
 
Umut Tazeleyen Filmler
Altyazı’nın Umut Tazeleyen Filmler köşesinde bu ay Müge Turan, Aki Kaurismäki’nin 2002 yapımı Geçmişi Olmayan Adam (Mies Vailla Menneisyyttä) filmini yazdı.
 
Bir Sinema Psikopatının Listesi
Yönetmen Burak Çevik, bu sayıdaki Bir Sinema Psikopatının Listesi’nde ‘Sinemanın Ormanları’ başlıklı bir seçkiyi Altyazı okurlarıyla paylaşıyor.
 
Altyazı’da ayrıca
Robby Müller: Görüntü yönetmeni Robby Müller anısına ‘Işığın Ustası’nın unutulmaz filmlerinden bir seçki
Gece Gelen (It Comes at Night): Gücünü atmosferinden alan post-apokaliptik bir korku
Mirasçılar (Las Herederas): Berlin Film Festivali’nden ödüllü, farklı bir ‘büyüme hikâyesi’
Claude Lanzmann: Belgesel tarihinin başyapıtlarından ‘Shoah’nın yönetmeninin eleştirel bir portresi
Güvercin: Banu Sıvacı’yla ilk yönetmenlik deneyimi üzerine söyleşi
Mission: Impossible – Yansımalar (Mission: Impossible – Fallout): Kimlik krizi üzerine kafa yoran mükemmeliyetçi bir aksiyon
Ant-Man ve Wasp (Ant-Man and the Wasp): Mizahi görselliğiyle öne çıkan bir Marvel filmi
Sıkı Dostlar (Last Flag Flying): Richard Linklater’dan Vietnam’da savaşmış üç askerin bir araya geldiği bir yol hikâyesi
İnanılmaz Aile 2 (Incredibles 2): Yenilikten uzak bir aile güzellemesi
Bir Yönetmen Beş Madde: Ahmet Gürata’nın kaleminden Altın Palmiye ödüllü Hirokazu Kore-eda’nın portresi
Ayın Kısası: Tolga Özdemir’in yönettiği Nilüfer
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir