Ahmet Çoktan’ın “Katre” Sergisi

Kat’ı Sanatçısı
Ahmet Çoktan'ın
"Katre" Sergisi
Açıldı
 
Kat'ı sanatçısı Ahmet Çoktan'ın 144 eserinin yer aldığı "Katre" isimli sergisi ziyarete açıldı.
 
Global Karaköy'de Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın katılımıyla açılan sergiye ilişkin açıklamada bulunan Kat'ı sanatçısı Ahmet Çoktan, 12 senedir sürekli kat'ı sanatını çalıştığını belirtti:
 
"Buradaki eserlerin hepsi benim çalışmalarım. Ancak mesela 33 tane Elhamdülillah çalışması var. Bazı hattat arkadaşlarımdan yazı kalıplarını aldım. Türkiye ve dünyada meşhur 33 hattatın 33 tane Elhamdülillah, şükür yazılarını yaptım. Onlar 33 ülkede sergilenecek. Türkiye, Kuveyt ve Katar'da sergi açtık. Yoluna devam edecek." dedi.
 
Ahmet Çoktan, günde 12-16 saat çalışarak eserlerini hazırladığını vurguladı. "Yoğun bir emek var. Mesela Elhamdülillah sergisindeki 33 eser, 8 bin 100 saat sürdü." ifadelerini kullandı.
 
Sanatçı Ahmet Çoktan; Kat'ı sanatında keserek, oyarak, yapıştırarak eserlerin meydana geldiğini dile getirdi. Bu sanat dalındaki ilk çalışmalarını kağıt üzerine yaptığını söyledi. "Son zamanlarda tamamen deri üstüne çalışıyorum. O da uzun süre kalıcı olması açısından. Herhalde birkaç bin sene hiç bozulmadan kalacağını düşünüyorum." diye konuştu.
 
Gelirin bir bölümünün Parıltı Derneği'ne verileceği sergi, 31 Ocak'a kadar görülebilecek.
 
Ahmet Çoktan; 1962’de İstanbul'da doğdu.1990’da Fuat Başar’dan ebru icazeti aldı.
1992’de kendi imkânlarıyla Türk Ebru Sanatı isimli kitabını yayımladı.
1996’dan itibaren 10 yıl boyunca yurt dışında kaldı, buralarda ebru dersleri ve muhtelif sanat seminerleri verdi, gösteri ve sergiler düzenledi.
3 senesi Japonya, 2 senesi Almanya olmak üzere Avustralya, İngiltere, Malta, İtalya, Kanada, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Cezayir, Singapur, Hollanda, Avusturya, Tayvan gibi yaklaşık 19 ülkede Geleneksel Türk-İslam Sanatları ile ilgili tanıtım ve kurslar düzenledi.
2009’da Katar’da “Ebru Dalında” ve 2010’da da Tezhip Dalında kardeşi Ekrem Çoktan ile birlikte “Guinness Dünya Rekorları”na ismini yazdırarak tescil aldı. Günümüze dek yurt dışında 100 civarında etkinlik düzenledi.
2000 yılında Hannover’da düzenlen Expo 2000’de Türk standında 5 ay süresince sanatçı olarak çeşitli gösteri ve tanıtımlar yaptı.
2008 yılında İspanya’nın Zarogaza şehrinde yapılan Expo 2008 Fuarı’nda Katar Devleti adına ebru sanatının tanıtımını yaptı.
Almanya Gutenberg Müzesi’nde, Japonya Kashiwazaki Türk Kültür Kasabası’nda, Japonya’da Takshimaya Mağazalar Zinciri’nde (Nihonbaşi, Shincuku, Takasaki) uzun süreli sanat çalışmaları yaptı.
33 hattatın 33 Elhamdülillah çalışmasını 8100 saatte kat’ı olarak tamamladı.
40 “İsmi Nebi” çalışmasını deri üzerine kat’ı olarak çalıştı.
Ramazan ayında “33 Elhamdülillah” sergisi Kuveyt’te sergilendi. 31 ülkede daha sergilenecek.
Geleneksel Türk Süsleme Sanatlarından Ebru, Katı, Tezhib alanlarında yeni ve özgün eserler veren sanatçı, halen çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir