blank

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

blankOnur Yazarı:
Selim İleri
 
37. Uluslararası
İstanbul Kitap Fuarı
Açıldı
 
TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açıldı.
 
blank37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl "Hayatı Edebiyatla Kuşatmak" ana temasıyla TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece'de ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.
 
blankİstanbul Valisi Ali Yerlikaya, eş zamanlı olarak ARTİST 2018 / 28. İstanbul Sanat Fuarı'nın da açılışının yapıldığı etkinlikte konuştu.
 
Vali Yerlikaya, İstanbul'un kültür, sanat ve aydınlanmanın başkenti olduğunu söyledi. Kentte yaşayan ve meftun bulunan yazarları, fuarın Onur Yazarı Selim İleri'nin şahsında selamladığını dile getirdi.
 
Fuar için 1,5 milyon ziyaretçi çağrısı
 
blankİstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın dünyadaki sayılı fuarlardan olduğunu belirtti.  "Eğer bizim şehrimiz 15 milyon ise eğer geçen yıl bu güzel uluslararası fuara 750 bin katılımcı geldi diyorsak, aslında bu rakamı kabul etmememiz lazım. Sadece milli eğitimde 2,8 milyon yavrumuz var. Üniversitedeki gençlerimizi saymadan söylüyorum. blankBu fuarın öyle bir katılımcı sayısı olmalı ki o temel baz olmalı. Aslında o rakamla bile övünmemeliyiz, onun üzerine çıktığımız zaman övünmeliyiz." dedi.
 
Yerlikaya, fuara gelen katılımcı sayısını 1,5 milyona çıkarmak için çalışma yapılması gerektiğine vurgu yaptı., Belediyeler, STK'lar ve Valilik iş birliğiyle bu katılımın sağlanabileceğini dile getirdi.
 
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun da konuşmasında ilk öğrencilik yıllarından itibaren fuarı takip ettiğini söyledi.
Yayıncılıkla birlikte fuarın büyümesine de şahit olduğunu anlattı. Dursun, sektörde son zamanlarda yaşanan sıkışmaların aşılacağını belirtti. Kâğıt probleminin ortadan kaldırılması ve Telif Yasası için çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.
 
Fuarın "Onur Yazarı" Selim İleri ise bazen okumanın gerçekten hayatı kuşattığını belirterek, "Bir şiir, bir roman hayata umut getiriyor, ışık tutuyor. Eşsiz Tanpınar, İstiklal Harbi sürerken, İstanbul'da bir gazetede tefrika edilen Çalıkuşu'nun büyük heyecan yarattığını anılarında anlatır. Okurlar, Feride'nin mutlu sona kavuşup kavuşmayacağını Anadolu'daki zafere bağlar. Feride mutlu olursa zafer kazanılacaktır. Reşat Nuri'nin, Çalıkuşu'nun derin anılarına sonsuz gönül borcumuz var."  Dedi.
 
Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan da kitap fuarlarının işlevine dikkati çekti. “Daima bir bütün ve kuşatıcı bakışın ihtiyacını biz ancak kitap fuarlarında sağlıyoruz. İlk fuardan bugüne kadar katılan bir kitapsever olarak şunu görüyorum, kültürümüz çeşitleniyor ve bir kitap fuarı sadece edebiyat fuarı olmaktan, bu kadar kısıtlı ve sınırlı olmaktan kurtuluyor." dedi.
 
Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk ise telif hakları sıkıntısına işaret etti. Sektörün bütün bileşenleriyle birlikte yıllardır hazırladıkları yasa tasarısının son rötuşlarının yapıldığını bildirdi.
 
Kocatürk, kültürel çeşitliliğin korunması ve gelişmesinde telif haklarının çok önemli olduğunu belirtti. Türkiye'de çocukların okuduğunu anlamada çok iyi durumda olmadığını söyledi. Bunun da anne ve babayla başlanan okuma kültürünün geliştirilmesiyle aşılacağını anlattı.
 
Fuarda gençlere özel etkinlikler
 
TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu ise geçen yıl fuara 742 bin kişinin katılım gösterdiğini bildirdi.
 
Kavukçuoğlu, Avrupa'nın en yoğun ziyaretçili fuarını düzenlemekten duyduğu mutluluğu belirti.
 
Yurt içi ve yurt dışından 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarda, 9 gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan 300 kültür etkinliği yapılacak.
 
Fuar kapsamında düzenlenen imza günlerinde birçok yazar okurlarıyla bir araya gelecek. Türkiye Yayıncılar Birliği ile ilk kez organize edilen illüstratör ve yayıncıların buluşacağı etkinlikte ise 64 illüstratör ve 35 yayıncı yer alacak.
 
Fuarın özellikle genç kuşak okurlara yönelik tasarlanan yeni etkinlik alanında, gençler için farklı etkinlikler gerçekleştirilecek.
 
37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 18 Kasım'da sona erecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir