blank

24. Uluslararası Ankara Caz Festivali

24. Uluslararası Ankara Caz Festivali“Çevrimiçi”
Gerçekleştirilecek
 
24. Uluslararası 
Ankara Caz Festivali
 
24. Uluslararası Ankara Caz Festivali korona virüsü (Kovid-19) tedbirleri kapsamında belirlenecek internet sitesinden “çevrimiçi” gerçekleştirilecek.
 
Caz Derneğinden yapılan açıklamada, 30 Nisan-10 Mayıs tarihlerinde yapılacak festival çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.
 
blank18 etkinliğin yer alacağı festivaldeki diğer konserlerin, 10 Mayıs'a kadar belirlenecek internet sitesinden yayınlanacağı bildirildi. Açıklamada, uygun olan konserlerin de yine siteden canlı yayınlanacağı belirtildi.
 
Bu yılki temaya uygun tasarım, Başkent Üniversitesi İletişim ve Grafik Tasarım Bölümü iş birliğiyle yapılan 3 aylık çalışma sonunda seçildi. Tüm eserlerin dijital olarak da sergileneceği bilgisine yer verildi.
 
"Sanat toplumun yansımasıdır"
 
Caz Derneği Başkanı ve Festival Küratörü Özlem Oktar Varoğlu, cazın özgür ve demokratik bir sanat biçimi olduğuna işaret etti.
 
Varoğlu, caz müzisyenlerinin sahnede bireysel ve özgürce müziğe katkıda bulunduklarını ve birbirlerine alan açarak hepsinin sesinin eşit duyulmasını sağladığını vurguladı. "Sanat, toplumun yansımasıdır. Bu açıdan 'Cazda Özgürlük ve Demokrasi'yi temamız olarak seçtik ve festivalin 24. yılında yine birbirinden değerli orkestraların eşliğinde sanata bir de bu açıdan bakmak istedik." dedi.
 
Festival Direktörü Tuğçe Alpaslan da bu yıl da festival projelerinin seçildiğini ancak Kovid-19 dolayısıyla yaşanan gelişmeler yüzünden programın açıklanması için biraz daha zamana ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
 
Alpaslan, "Programımız, en kısa sürede 'ankaracazfestivali.com' ve 'cazdernegi.org' sitelerimizden yayımlanacak. Programlandığı şekliyle festival, Caz Derneği, UNESCO ve Herbie Hancock Jazz Institute iş birliğiyle 30 Nisan Dünya Caz Günü'nde yapılacak konserle açılacak. Konserle ilgili açıklama, bir sonraki basın bültenimizde duyurulacak." dedi.
 
Ankara Caz Festivali, 1996 yılında ODTÜ Caz Günleri adıyla başladı.
 
2001 yılına dek ağırlıkla ODTÜ’de devam eden konser ve caz atölyeleri ile devam etti. 2002 yılından itibaren Ankara Caz Festivali adını aldı ve diğer üniversitelere yayılarak devam etti. Küratörlüğünü Özlem Oktar Varoğlu’nun yaptığı festivalde her sene yeni bir tema ile program oluşturuluyor.
 
Festival, 10.000’in üzerinde izleyicisi ile Ankara’nın en büyük festivalleri arasında yer alıyor.
 
24. Uluslararası Ankara Caz Festivali

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir