blank

Yuvaya Dönüş Filmi Sinemalarda

blankYönetmen
Hakan Kurşun'un
Yuvaya Dönüş
Filmi Sinemalarda
 
Yönetmen Hakan Kurşun'un Yuvaya Dönüş filmi sinemalarda.
 
Senaryosu, gazeteci yazar Erdal Güven'in "Tahran'dan Kaçış" adlı eserinden uyarlanan Yuvaya Dönüş filmi 12 Temmuz 2019 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda.
 
blankHakan Kurşun'un yönetmen koltuğunda oturduğu Yuvaya Dönüş filmi, günümüzde Yumi'nin öyküsünden 1985 yılında aşk yaşayan iki gencin hikâyelerine kadar uzanan iç içe geçmiş olaylar etrafında dönüyor.
 
Dram türündeki filmin başrollerinde Furkan Palalı, Megumi Masaki, Burhan Öcal, Soner Türker, Mahmut Gökgöz ve Ayten Uncuoğlu gibi isimler oynuyor.
 
blankFilmin senaryosu, gazeteci yazar Erdal Güven'in "Tahran'dan Kaçış" adlı eserinden Fatih Özcan ve Şeyda Delibaşı tarafından uyarlandı.
 
Yapımcılığını Macmedya'nın gerçekleştirdiği filmin müzikleri ise ünlü müzisyen Kıraç'ın imzasını taşıyor.
 
blankKültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle çekilen film, ayrıca bu yıl Japonya'da ilan edilen "Türk Yılı" kapsamında, 22 Ekim'de Japonya'da yapılacak galanın ardından Kasım ayında Japon sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.
 
Yuvaya Dönüş Filmi Sinemalarda
Filmin Galası Yapıldı
 
blankFilmin galası, film ekibinin katılımıyla Artı Sahne'de gerçekleştirildi.
 
Galada basın mensuplarına açıklamada bulunan oyuncu Furkan Palalı, filmde baba ve bir kızın hikâyesinin yanı sıra bir aşkın da anlatıldığını söyledi.
 
Palalı,"Bir adamın aşkı için ne kadar büyük fedakârlıklar yapabildiğini, hatta bunun bir sınırı olmadığını filmde göreceğiz." dedi.
 
Filmin yapımcısı Erdal Güven de filmin çekimlerinin Kapadokya, İstanbul ve Tokyo'da gerçekleştirildiğini aktardı. Güven, filmin konusuna değinerek, şunları anlattı:  "1985'de İran'da mahsur kalan 215 yolcuyu kurtarmaya gelen Türk Hava Yolları uçağı çok değerli bir aşkın ortasına inmişti. Bir Türk istihbarat subayı Zafer Tuna ve Japon sevgilisi büyük bir aşk yaşıyordu. Sonrasında bu aşkın meyvesi Yumi'nin üzerine filmin hikâyesi kuruldu. Gerçek bir hikâye. Tabii ki film içerisinde ironi de var, hikâyeyi zenginleştirdik."
 
Filmde eski istihbarat subayı "Zafer" karakterini canlandıran ünlü perküsyon sanatçısı Burhan Öçal da çekimlerin -10 dereceye kadar soğuk, fakat bir o kadar eğlenceli geçtiğini dile getirdi.
Filmde sınırların ötesinde bir aşk hikâyesinin ele alındığını vurgulayan Öçal, "Bir Türk erkeği sevdi mi ölesiye sever. Şefkatini ve sadakatini gösterir. Biz filmde bu konuları işledik." dedi.
 
Yuvaya Dönüş Filmi Sinemalarda
Filmin Konusu
 
Yuvaya Dönüş, annesinin ölmesi ile birlikte hiç tanımadığı babasını bulmaya çalışan genç bir kadının hikâyesini konu ediyor. 1985 yılında İran-Irak Savaşı sırasında düzenlenen büyük bir operasyonla 215 yolcu İran’dan Türkiye’ye getirilir. Hayatları kurtulan bu yolcuların arasında Keiko adında Japon bir genç kız da bulunmaktadır. Keiko, İran’da yaşadığı dönemde Türk Büyükelçiliğinde görevli, özel kuvvetlerden Üsteğmen Zafer ile büyük bir aşk yaşar. Ancak savaş onların yolunun ayrılmasına neden olur.
 
Zafer, sevdiği kadının hayatını kurtarmak için onu Türkiye’ye gidecek olan uçağa yetiştirmeyi başarır. Ancak bilmediği çok önemli bir şey vardır; Keiko hamiledir. Keioko Türkiye’ye geldikten bir süre sonra kızı Yumi’yi dünyaya getirir. İran’dan ayrıldıktan sonra Zafer’den hiçbir haber alamayan genç kadın için hayat sadece kızından ibarettir. Anne kız birlikte geçirdiği 30 yılında ardından Keiko hayata veda eder. Ardından ise tüm gerçekleri anlattığı bir mektup bırakmıştır. Mektubu okuduktan sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Yumi, babasından hesap sormak için onu bulmaya karar verir.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir