blank

Ünlü Yönetmen Hector Babenco Vefat Etti

Ünlü-Yönetmen-Hector-Babenco-Vefat-Etti-foto
Dünyaca Ünlü
Yönetmen
Hector Babenco
Vefat Etti
 
Arjantin doğumlu Brezilyalı yönetmen Hector Babenco, 70 yaşında kalp kirizi sonucunda hayatını kaybetti.
 
Babenco'ya ait HB Film Şirketi'nde yapımcı olan Denise Winther, ünlü yönetmenin Sao Paulo'daki Sirio-Libanes Hastanesi'nde 13 Temmuz 2016 günü geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini açıkladı.
 
Ünlü-Yönetmen-Hector-Babenco-Vefat-Etti--Örümcek-Kadının-Öpücüğü-afisBabenco'nun 1985 yılında "En İyi Yönetmen" dalında Oscar'a aday gösterilen "Örümcek Kadının Öpücüğü" filminde, başrol oyuncusu William Hurt, "En İyi Erkek Oyuncu" dalında Oscar ödülünün sahibi olmuştu.
Jack Nicholson ve Meryl Streep'in başrollerini paylaştığı "Sonsuz Matem" (Ironweed) filminin de yönetmeni olan Babenco, filmlerinde genellikle modern toplumdaki yoksul insanları konu almıştı.
 
Babenco, Willem Dafoe'nun başrolünde oynadığı son filmi "Hintli Arkadaşım"da, ölmek üzere olan bir film yönetmeninin hayatını anlatıyordu.
 
Ünlü yönetmen, ardında eşi Barbara ve kızı Janka'yı bıraktı.
 
 
Hector Babenco; 7 Şubat 1946, Arjantin doğumlu, Brezilya vatandaşı ödüllü film yönetmeni, senarist ve yapımcı. 
 
Güney Amerika ülkelerinde filizlenen Cinema Novo (Yeni Sinema) akımının önemli bir temsilcisi olan Babenco, aralarında bazı Avrupa ve Afrika ülkeleri ile ABD'nin de olduğu birçok farklı ülkede sinema alanında çalışmış, sonunda Brezilya'ya yerleşerek bu ülkenin vatandaşı olmuştu.
 
Filmlerinin odağına daha çok modern toplumun fakir ve ezilmiş insanlarını yerleştiren Babenco, bu kesimin sosyal sorunlarını varoluşçu bir tarzda ekrana aktarmıştır.
 
Bu filmlerden önemlice bir kısmının konuları hapishanelerde geçiyordu. Bütün bunların sonucunda da kaçınılmaz bir şekilde ve sıklıkla yaşadığı ve film yaptığı ülkelerdeki askeri rejimler tarafından sansüre uğramıştır.
 
Örümcek Kadının Öpücüğü (Kiss of the Spider Woman) filmiyle 1985 yılında En İyi Yönetmen Akademi Ödülü'ne aday gösterildi.
 
 Çeşitli yarışma ve festivallerde 16 ödül alan Babenco, aralarında 3 Altın Palmiye'nin de olduğu 8 ödüle daha aday gösterilmişti.
 
"Örümcek Kadının Öpücüğü" ayrıca En İyi Film Akademi Ödülü'ne de aday gösterilmişti. Böylelikle bu ödüle aday gösterilen ilk 'bağımsız' film olma ünvanını da kazanmıştı.
 
"Örümcek Kadının Öpücüğü" | Fragman
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir