Ünlü Oyuncu Aamir Khan Türkiye’de

"Secret Superstar"
Filminin Tanıtımı İçin
 
Ünlü Oyuncu
Aamir Khan
Türkiye'de
 
Bollywood'un ünlü oyuncusu, yönetmen ve yapımcı Aamir Khan, Kültür ve Turizm Bakanlığının davetlisi olarak, İstanbul'a geldi.
 
İstanbul'a gelen Aamir Khan'ın karşılanması sırasında Atatürk Havalimanı'nda izdiham oluştu.
 
Hindistan'ın Mumbai kentinden Türk Hava Yollarına ait tarifeli uçakla Atatürk Havalimanı'na inen Khan, daha sonra pasaport işlemlerini tamamladı.
 
Khan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ilk kez Türkiye'ye geldiğini, burada olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.
 
Uzun yıllardır bu güzel ülkeye gelmeyi beklediğini ifade eden Khan, "En sonunda Türkiye'ye geldim. Gerçekten çok mutluyum. Uzun yıllardır sevenlerim de gelmek için beni davet etmişti. Aslında gelmeyi de çok denedim. Bütün sevenlerime burada olmaktan çok mutlu olduğumu söylemek isterim. " dedi.
 
"Secret Superstar" filminin tanıtımı için Türkiye'ye geldi 
 
Khan, Türk halkına gösterdiği ilgi dolayısıyla teşekkür ederek, Türk film yıldızlarıyla da görüşmek istediğini dile getirdi.
 
Hindistan ve Türkiye'de eş zamanlı olarak 20 Ekim'de vizyona girecek "Secret Superstar" filminin tanıtımı için Türkiye'de bulunduğunu anımsatan Khan, Türk insanının film konusundaki görüşlerini merak ettiğini sözlerine ekledi.
 
Khan, bir basın mensubunun İstanbul'a gelirken THY ile yaptığı yolculuğa ilişkin sorusuna "Harika bir uçuş oldu." cevabını verdi.
 
Bakan Kurtulmuş ile görüşecek
 
Bollywood aktörü Aamir Khan, Kültür ve Turizm Bakanlığının davetlisi olarak Ankara ve İstanbul’da bazı etkinliklere katılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından kabul edilecek Khan, televizyon programlarına katılacak.
 
Dört günlük ziyaretinde Türk oyuncular ve sinema yapımcılarıyla da bir araya gelecek Khan, genç sinemacılar ve iletişim fakültesi öğrencileriyle de buluşacak.
 
Son filmi aksiyon, komedi ve macera türündeki "Secret Superstar" adlı yapımda Khan, başrolde "Shakti Kumar" karakterini canlandırıyor. Yönetmenliğini ve senaristliğini Advait Chandan'ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Khan'ın yanı sıra Zaira Wasim, Raj Arjun ve Manuj Sharma yer alıyor.
 
Aamir Khan: Myanmar'da Olanlar Yürekler Acısı
 
Bollywood yıldızı Khan, "Bence Myanmar'da olanlar yürekler acısı. Dünyanın herhangi bir yerinde insanlar acı çektiklerinde ya da bu tarz trajik olaylar yaşadıklarında, bu gerçekten çok üzücüdür." dedi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın davetlisi olarak yeni filmi "Secret Superstar" filminin tanıtımı amacıyla İstanbul'a gelen Bollywood yıldızı Aamir Khan, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.
 
Türkiye'ye gelmeyi çok istediğini ifade eden Khan, "Özellikle birkaç yıl önce Türkiye'de filmlerimi izleyen genç dostlarımdan sosyal medyada sık sık mesajlar almaya başladım. Filmlerimi izlediklerini bilmiyordum. Çok mutlu oldum. Sürekli olarak beni davet etmeye devam ettiler. O zamandan beridir buraya gelmeyi düşünüyordum." diye konuştu.
 
"Bu işi yaptığım için mutluyum"
 
Bollywood sinemasında yakaladığı başarısının nedenini bilmediğini söyleyen ünlü oyuncu, şöyle konuştu:
 
"İzleyicilerin özellikle bir aktörü sevmesinin ve diğerlerini o kadar sevmemesinin nedenini bilemiyorum. Bu konuda hiçbir zaman emin olamayız. Bir aktörü diğerlerinden daha popüler yapan nedenin ne olduğunu anlamak oldukça zor. Ben bu konu üzerinde hiç düşünmüyorum. Sadece bu işi yaptığım için mutluyum ve işimi yaparken zevk almaya çalışıyorum. Benim için çok eğlenceli bir iş ve yaptığım işten zevk alıyorum."
 
Sanatçı, Türkiye'de 20 Ekim''de vizyona girecek olan yeni filmi "Secret Superstar"a ilişkin de bilgi vererek, "Bu film, insanların kalbine dokunursa mutlu olurum. Film, çok işlenmemiş bir konuya değiniyor." dedi.
 
"Senaryo beni heyecanlandırırsa parçası olmak istiyorum"
 
Okuduğu senaryoları seçerken kendisini etkileyip etkilemediğinin önemli olduğunu vurgulayan Khan, şöyle devam etti:
 
"Ben bir senaryoyu okurken, filmi izleyen bir izleyici gibi oluyorum ve yine okurken eğer beni heyecanlandırırsa, duygularıma dokunursa, yapımcı ya da oyuncu olarak bir parçası olmak isteyip ona yöneliyorum. Tercihlerim benim kişiliğimin bir yansıması. Sanırım kim olduğum da seçeneklerimi ve tercihlerimi yönlendiriyor. Ayrıca bir şeyden etkilendiysem, bir daha aynı şeyi yeniden yapacağım anlamına gelmiyor. Farklı bir şeyi anlatıyorsa, daha çok ilgimi çekebilir. Fakat bir senaryoyu seçerken nasıl ve neden seçtiğimi bilemiyorum. Bu organik bir şekilde meydana geliyor. Okuduğumda, 'İşte bu. Bunu sevdim ve bunun içinde yer almalıyım' diiyorum. Yani okuduğu metne karşı tamamen bir duygusal tepki."
 
"Arakan'da yaşananlar yürekler acısı"
 
Başarılı oyuncu, Arakan'da yaşanan katliama ilişkin yöneltilen soruya verdiği cevabında, yaşananların yürekler acısı olduğunu söyleyerek, "Bence Myanmar'da olanlar yürekler acısı. Dünyanın herhangi bir yerinde insanlar acı çektiklerinde ya da bu tarz trajik olaylar yaşadıklarında, bu gerçekten çok üzücüdür. Ancak dünyanın her yerinde farklı zamanlarda bu tür şeyler yaşanıyor. Çok trajik ve gerçekten üzücü. Ben bu konuda sadece umut edebilir ve dua edebilirim." ifadelerine yer verdi.
 
Havaalanında gördüğü aşırı ilgiye de değinen sanatçı, çok duygulandığına işaret ederek, "Hayranlarımı heyecanını görmek beni çok mutlu etti. Ben de burada olduğum için çok heyecanlıyım. Onlarla daha çok vakit geçirmek isterdim. Fakat bu mümkün olmadı ancak karşılamaları beni çok duygulandırdı." diye konuştu.
 
Türk hayranlarının kendi filmlerini ne zaman izlemeye başladığını merak ettiğini söyleyen oyuncu Khan, "Nasıl başladığı hakkında hiçbir fikrim yok. Çünkü farklı bir dil. Nasıl başladığını bilmiyorum ama filmlerimi izlediğiniz için mutluyum ve sonunda Türkiye'de olduğum için de gerçekten çok mutluyum." ifadelerini kullandı.
 
Sanatçı, Amerikan kültürü kendisine yabancı geldiği için, bugüne dek Hollywood filmlerinde oynamadığını belirterek, şunları kaydetti:
 
"Oradan da teklifler geldi. ABD'den gelen ve bugüne kadar okuduğum senaryolar içinde beni etkileyen biri olmadı. Bunun dışında aslında benim için senaryonun nereden geldiği önemli değil. Çin'den, ABD'den, Hindistan, Afrika ya da Türkiye'den olabilir. Karakterler ve hikâye beni etkilediyse senaryonun nereden geldiğini çok da umursamıyorum."
 
Film yaparken ya da hikayeyi anlatırken, dünyanın herhangi bir ucundaki izleyiciyle iletişim kurduklarına vurgu yapan Khan, "Sizinle tamamen karşıt düşünceli kişiler de çıkıyor karşınıza. Farklı düşünceli izleyicilerin olmasına da saygı duyuyorum. Çünkü her tür düşünce önemlidir benim için. Kurduğunuz iletişimi sevgiyle yapmak çok önemli bence. Sevgiyle ulaşabilmek önemli. Konuşmaya karşı düşünceli kişileri de katmak önemli. Biriyle hemfikir olmadığınızda, bu konuşmayı devam ettirmeyeceğim demek, onu dışarda tutmak kolay olanı. Ben farklı zıt düşünceleri de duymaktan memnunum." ifadelerini kullandı.
 
Dangal filmi izleyicilerine Aamir Khan sürprizi
 
 Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın davetiyle, yeni filminin tanıtımını yapmak üzere İstanbul'a gelen sanatçı, Dangal filmini izlemeye gelen hayranlarıyla buluştu.
Dört gün boyunca İstanbul ve Ankara'da çeşitli programlara katılacak sanatçı, Kanyon AVM'deki Cinemaximum'da yapılan gösterim öncesinde sevenleriyle buluşarak, hayranları tarafından yöneltilen soruları yanıtladı. 
 
Aamir Khan: Amacım İnsanlara Umut Aşılamak
 
Hintli oyuncu, yönetmen ve yapımcı Aamir Khan, Reklamcılar Derneğince "İnsanlık için Yaratıcılık" ve "Yaratıcılık Bulaşıcıdır" temalarıyla düzenlenen Kristal Elma Festivali'nde konuşma yaptı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının davetlisi olarak yeni filmi "Secret Superstar" filminin tanıtımı amacıyla Türkiye'ye gelen sanatçı Aamir Khan, yaptığı bütün filmleriyle gurur duyduğunu söyledi.
 
Khan, insanlarla bağ kurabilme yeteneğinin hayattaki en büyük başarısı olduğuna işaret ederek, en önemli şeyin de diğer insanlara umut verebilmek olduğunu dile getirdi.
 
"Dangal" ve "Secret Superstar" filmlerinde kız ve erkek çocukları arasındaki eşitliğe değinmeye çalıştığını vurgulayan Khan, "Dangal'da bir adam başaramadığı şeyleri oğluna yaptırmak istiyor. Sonra 'Bunları kızım da yapabilir' diyor. Aslında film ebeveynlere mesaj veriyor. 'Secret Superstar' ise daha çok gençlere yönelik. Umutları olan olağanüstü bir müzisyen kız. Filmin hikayesi de o kızın bağımsızlığını kazanma yolculuğu." diye konuştu.
 
Khan, bütün çalışmalarında "umut" konusuna değinildiğini belirterek, "Umudumuz yoksa nereye gidebiliriz ki? Benim de bir oyuncu olarak amacım insanlara umut aşılamak. Zengin fakir farketmez. Herkesin umuda ihtiyacı var. Umut, herkesin hayatı için çok önemli. Umudumuz yoksa başarımız da yok demektir." dedi.
 
Ülkesinde ismi "Doğru tek başına kazanır" anlamına gelen bir televizyon programı yaptığına dikkati çeken Khan, şöyle devam etti:
 
"Bu aslında Hindistan'ın sloganı. Bu programda ben ve ekibim sosyal sorunları ele alıyoruz. Önce biz anlıyoruz, sonra bunları insanlarla paylaşıyoruz. Sorunu 360 derece irdeliyoruz, sonra insanlara sunuyoruz. Amacımız alkolizm, aile içi şiddet gibi sorunları tartışmaya açmak. Televizyon programına başlayalı 3 yıl oldu. Anladım ki ben çok korunaklı bir hayat yaşıyormuşum. Bu program sayesinde kendi halkıma daha fazla yakınlaştım. Benim için inanılmaz bir öğrenme süreci oldu."
 
"Temel sorumluluğum eğlenceli vakit geçirtmek"
 
Khan, Hindistan'da siyasete atılıp atılmaması yönündeki soruya, "Ülkemde, pozitif katkı sağlayan birçok insandan sadece biriyim. Mesela Hindistan'da hamile kadınların, çocuklarının cinsiyetini öğrenmesi yasak. Çünkü bazıları kız çocuğu olacağını öğrendiğinde onu aldırabiliyor. Bu çok kötü bir şey. Bir insanın kalbini, hissiyatını değiştirirseniz kanunlara gerek kalmaz. Ben de sanatçı olarak insanların fikrini değiştirmeyi, onlarda bir farkındalık yaratmayı istedim. Ben kendi yaratıcılığım çerçevesinde, siyasetten daha çok şey yapacağımı ve daha fazla sosyal katkı sağlayacağımı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
 
Oynayacağı karakteri anlamanın ve onun dünyasına girmenin çok zor bir konu olduğunun altını çizen oyuncu, şunları kaydetti:
 
"Ben konu seçerken 'Şu sosyal konuya değineceğim' diye önceden karar vermiyorum. Benim temel sorumluluğum insanlara eğlenceli vakit geçirtmek. Sosyal konularla ilgili ders almak isteseler üniversiteye giderlerdi. Öncelikle 'Bu hikaye beni heyecanlandırıyor mu? İnsanlar eğlenir mi? diye düşünüyorum. Sosyal kısmı ikinci mesele. Hem eğlenceli hem de sosyal bir konuyu ele alıyorsa çok daha güzel olur. Bir film beni heyecanlandırmıyorsa, sosyal anlamda çok iyi olsa da o filmi yapmam."
 
Aamir Khan, Roberto Benigni'nin başrolünde yer aldığı "Hayat Güzeldir" filminden çok etkilendiğini vurgulayarak, Tom Hanks, Leonardo DiCaprio, Harrison Ford ve Merly Streep'i de severek takip ettiğini anlattı.
 
Bilgi yarışmalarını çok sevdiğini aktaran Khan, Türkiye'de "Kim Milyoner Olmak İster?" yarışmasına katılacağını ve kazandığı ödülü Türkiye'deki bir sivil toplum kuruluşuna vereceğini söyledi.
 
“İyi Bir Hikâye İnsanları Birbirine Bağlar”
 
Bollywood oyuncusu, yönetmen ve yapımcı Khan,"Bir filmcinin sinema dünyasında iyi bir yer edinmesi için iyi bir hikâye anlatması gerekiyor. O yüzden iyi bir hikâye insanları birbirine bağlar ki zaten sinema kitle iletişimidir." dedi.
 
Hindistanlı oyuncu, yönetmen ve yapımcı Aamir Khan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi'nde öğrencilerle bir araya geldi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının davetlisi olarak yeni filmi "Secret Superstar"ın tanıtımı amacıyla Türkiye'ye gelen sanatçı, çoğunluğunu sinema-televizyon öğrencilerinin oluşturduğu gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.
 
Burada düzenlenen söyleşide konuşan Khan, gençlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.
 
Khan, sinemaya başlama hikâyesinden bahsederek, "Bir sinemacı ailede doğdum. Babam bir yapımcı, amcam da hem yönetmen hem yapımcıydı. Çevremde sürekli film yapılıyordu. Aslında sinema yapmayı büyürken öğrendim. Küçükken babama senaristler öykü anlatmaya geldiğinde bir köşede ben de dinlerdim. 15 yaşıma geldiğimde yüzlerce hikâye dinlemiş biriydim. O zamanlar bunu bilmiyordum ama bu benim sinema eğitimimdi.” dedi.
 
"İyi bir hikâyenin hangi ülkeden geldiği önemli değil"
 
Khan, sinema sektöründeki deneyimlerini de şöyle anlattı:
 
"İlk deneyimim, bir arkadaşımın kısa filminde hem oyuncu hem teknik olarak yer almamı istemesiydi. Arkadaşım filmi çektiğinde ilk kez 'Ben sinema sektöründe olmak istiyorum' dedim. İlk resmi deneyimim de amcamın filminde yönetmen yardımcılığı yaparak oldu. Kurgu odalarını çok sevdim. Çünkü kurgu odaları hataları görmemi sağladı. 30 yıldır bu muhteşem dünyanın bir parçasıydım. Çok değer verdiğim bir dünya ve tarif edilemez bir duygu oldu benim için. Umarım bu sektör sizi de benim gibi mutlu eder.”
 
Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan oyuncu, film dünyasını rekabetçi görmediğine vurgu yaparak, "İyi bir hikâyenin hangi ülkeden geldiği önemli değil. Evet, Amerika bu konuda önde ama bunun için hem yatırım hem büyük araştırmalar yaptılar. Onlardan öğrenecek çok şeyimiz var. Kendi filmlerimi de onlarla kıyaslamıyorum. Bir filmcinin sinema dünyasında iyi bir yer edinmesi için iyi bir hikaye anlatması gerekiyor. O yüzden iyi bir hikâye insanları birbirine bağlar ki zaten sinema kitle iletişimidir.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Aamir Khan, Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin lideri Mahatma Gandi'yle alakalı bir soruyu, "İnanılmaz bir kişilik olduğunu düşünüyorum ama bu proje daha önce aklıma gelmedi. Onun hakkında çekilmiş bir film var. Hakkındaki birçok kitabı okudum. Zaten yansıtılmamış bir yanını anlatabilirsem Gandi’nin filmini yapabilirim." şeklinde cevapladı.
 
Yaklaşık 1,5 saat sahnede kalan oyuncu, program sonunda öğrencilerle özçekim yaptı.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir