blank

Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali

blank“Küçük Hanımlar
Küçük Beyler 
Uluslararası Çocuk Tiyatroları
Festivali” Ankara’da
 
blankDevlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen "Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali", 25 Nisan Salı günü Ankara'da başlayacak.
 
blankAnkara Devlet Tiyatroları’nın ev sahipliğinde 13'üncüsü düzenlenen "Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali", tiyatro sanatına katkıda bulunmak, Türk tiyatrosunun dünya çocukları yoluyla yurt dışına açılımını sağlamak ve yurt dışında bu daldaki gelişmeleri takip etmek amacıyla gerçekleştiriliyor.
 
blank23 Farklı Oyun
 
Festival, 30 Nisan Pazar gününe kadar devam edecek ve bu sürede Türkiye'den 15, yurt dışından 8 olmak üzere toplam 23 farklı oyun sahnelenecek.
 
blankDT yöneticileri, sanatçıları, konuk tiyatro grupları ve farklı okullardan gelen yüzlerce minik sanatseverin 25 Nisan Salı günü Anıtkabir'i ziyaretiyle başlayacak festival, Devlet Tiyatroları Macunköy Tesisleri'nde birbirinden farklı etkinliklerle devam edecek.
 
blankDünya Tiyatroları Çocuklar İçin Başkente Gelecek
 
Binlerce küçük hanım ve küçük beyin izleyeceği festivalde, İtalya, Rusya, İspanya, Kosova, Şili, ve Yunanistan'dan 8 yabancı grup ve Türkiye'den 10 yerli grup, 13 farklı sahnede 102 temsil verecek.
 
blankFestivalde, bu yıl İtalya'dan "Kütük Ev" ve "Hana ve Momo", Rusya'dan "Mutabor Sirki" ve "Mechanicus", İspanya'dan "Guguklu Saat", Kosava'dan "Bu Benim", Şili'den "Micromundo" ve Yunanistan'dan "Zürafa" isimli çocuk oyunları sahnelenecek.
 
blankFestivalde, ayrıca kukla ve gölge oyunu gösterileri, dans tiyatrosu, opera ve bale, müzikal ve atölye çalışmaları da yer alacak.
 
blankHastanelerde tedavi gören çocuklara masal okunacak
 
"Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali" ile binlerce çocuğa ulaşmayı hedefleyen DT tarafından, festival coşkusunu her çocuğun yaşayabilmesi için hastanelerde tedavi gören çocuklara da "La Fontaine Masalları" okunacak ve hediyeler verilecek.
 
Devlet Tiyatroları, görme engelli çocuklara yönelik "Okuma Tiyatrosu" projesi ile "Bizim Balı Kim Yedi" adlı oyunu festival kapsamında sahneleyecek. Ankara DT sanatçılarının canlı seslendireceği oyunda, zaman zaman fiziksel efektler de dahil edilerek çocuklarda okuma alışkanlığının zenginleştirilmesi hedefleniyor.
 
Çocuk Esirgeme Kurumu ve Ankara DT iş birliğiyle düzenlenecek "Adım Adım Tiyatro Etkinliği" de festival kapsamında gerçekleştirilecek bir diğer sosyal sorumluluk projesi olarak yer alacak. Çocukların, sahnede yapılan provayı ve usta oyuncuların rol çıkarma çalışmasını izleyeceği projede, çocuklar rejisörün kendilerine vereceği mizanseni sanatçılarla sahnede uygulayacak.
 
Ayrıca, Ankara DT ve Serebral Palsili Çocuklar Derneğince sahneye uyarlanan "Dünya'ya Mesaj 2" adlı oyun, festival kapsamında tiyatroseverlerle buluşturulacak.
 
Tiyatroyu Keşfet
 
Festivalde, "Tiyatroyu Keşfet" etkinliğiyle ise çocuklara bir oyunun başlangıç aşamasından sahnelenmesine kadar geçen süreyi gözlemleme fırsatı tanınacak. Böylece çocuklar, oyunun seyirciyle buluşma sürecine tanıklık edip, dekor ve kostüm atölyeleri ile diğer teknik atölyeleri ziyaret etme fırsatı yakalayacak.
 
 
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir