Türkiye Yazarlar Birliği ”2014 Ödülleri” açıklandı

Türkiye Yazarlar Birliği'nin ''2014 yılı Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri'' açıklandı.

Genel Başkan Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç yaptığı basın açıklamasında  şunları söyledi:

TYB 2014 ödülleri"Türkiye Yazarlar Birliği, 37 yıldır, ülkenin imarına çalıştı mütevazıca ve gücü yettiğince. Türkiye Yazarlar Birliğinin imar çalışması iç dünyada, zihinlerde, idrakte, insan seviyesini yükseltmede ve bilgide gerçekleşen imardır. Bu alanın imarcıları, herkesten önce bilim ve fikir adamları, edebiyatçılar, sanatçılar, şairler, yazarlar ve mütercimlerdir. Onların bu çabalarına bir işarettir Türkiye Yazarlar Birliği olarak bizim yaptığımız.

Yazarlar, sanatçılar ve düşünce adamları, yüzlerce sahte gündemin içinde gerçek gündemi ortaya koymaya, sahici ufukları arayıp önce kendi çağının insanlarına, sonra da gelecek çağlara göstermeye çabaladıkça büyürler, yücelirler. Türkiye Yazarlar Birliğinin "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları değerlendirmesi, işte tam bu yönde bir çalışmadır. Yani bu çalışma, insani olanı işaret etmek, toplumun gözlerini açmak, ufkunu genişletmek ve gerçeklerin üzerinden örtüleri kaldırmak veya ayrıntıları görünür kılmak için didinen kalem sahiplerini takip etmek, toplumu onlardan haberdar etmek, onların yüklerine omuz vermek için naçiz bir çabadır. 35 yıldır bu çabadan vazgeçmedik. Tarihin heybetine nazaran kısa ve önemsiz görünen bu 35 yıl göreceli olarak uzun bir süredir aslında.

Her yıl yaptığımız bu değerlendirme, Türkiye'de kurumsallaşan önemli ödüllendirmelerden ve tespitlerden biri olarak değerlendirilebilir. Türkiye Yazarlar Birliğinin "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" tespiti, yıl içerisinde öne çıkan sanat, edebiyat ve fikir eserlerine kamuoyunun dikkatini çekme ve toplumun öncüsü konumundaki sanatçı ve yazarlara borçlu olduğumuzu hatırlatma amacıyla yapılan bir değerlendirmedir.

Yıl içerisinde yayımlanmış eserler, herhangi bir başvuru olmaksızın, Birliğimizin oluşturduğu heyetler tarafından irdelenmekte, aylar süren toplantılardan sonra her alanda iki veya üç eser son karar toplantısına sunulmakta ve son toplantıda sadece yönetim kurulu üyelerinin kararıyla bir eser seçilmektedir. Dolayısıyla, bu seçim son derece titiz bir seçimdir ve geriye dönüp baktığımızda Türkiye Yazarlar Birliğinin seçtiği yazar, şair ve sanatçıların büyük çoğunluğunun ön planda olmaya devam ettiğini ve alanlarında birinci sınıf kişiler olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte bu yıl yayımlanmış eserler arasından bu listeye girmeyi hak eden başka önemli eser ve isimler de var muhakkak. Aynı dalda bir isme tekrar ödül vermeme kuralı da bazı isimlerin elenmelerine yol açmıştır. Bazen de iki isimden birini seçmekte çok zorlandığımız olmuştur. Tabii ki bunlar bizim arşivimizde mahfuzdur.

Burada açıklanan isimlere orijinal ve ünik olarak hazırlanacak olan belge ve beratları, tespit ve ilan edeceğimiz ileri bir tarihte takdim edilecektir.

Ayrıca üstün hizmet ödülleri de "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri"nin önemli bir dalını oluşturmaktadır. Bu yıl üç isme karşı vefa borcumuzu ilan etmeye karar; düşünce ve sanat adamlarımıza minnet ve şükran borcumuzun bir ifadesi olmaktadır.

Temennimiz odur ki "2014 Yılının Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" başlığı altında yaptığımız belirlemenin edebiyat, düşünce ve kültür dünyamıza olumlu yansımaları olur.

Bu temenniyle sözlerimi noktalarken yılın yazar, fikir adamı ve sanatçılarını yürekten tebrik ediyor, kendilerine yeni çalışmalar ve eserler için sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu yıllar diliyor ve huzurlarında saygıyla eğiliyorum.”

2014 Yılı "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri"
Hikâye dalında, Mustafa Çiftçi, Bozkırda Altmışaltı kitabıyla,
Şiirde, Ahmet Murat, Kalbin Kararı kitabıyla,
Romanda, Tayfun Pirselimoğlu, Kerr romanıyla,
Denemede, Hüseyin Akın, Hu Dönüşü kitabıyla,
Fikir’de, Necmettin Tozlu, Eğitimden Felsefeye adlı 3 ciltlik eseriyle,
Araştırmada, Mustafa Çevik, Mevlana’da Aşk ve Varoluş adlı kitabıyla,
İncelemede, İbrahim Tüzer, Ahmet Mithat Anlatılarında Kimlik İnşası ve Modernizm adlı kitabıyla,
Edebi Tenkitte, Alphan Akgül, Anlamın Sesi: Yahya Kemal Beyatlı'nın Şiir Estetiği adlı kitabıyla,
Dilde, Nurettin Albayrak, Gönül Çalab’ın Tahtı-Açıklamalı Yunus Emre Sözlüğü adlı eseriyle,
Gezide, Mehmet Kurtoğlu, Eski Dünyaya Seyahat adlı kitabıyla,
Tercümede, İbrahim Demirci, Kudüs Konçertosu ile,
Biyografide, Abdulhamit Kırmızı, Avlonyalı Ferit Paşa- Bir Ömür Devlet kitabıyla,
Çocuk Edebiyatında, Türk Dili “Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Özel Sayısı” (Aralık 2014) ile,
Şehir Kitaplarında, Halil İbrahim Özdemir,  Sözlü ve Sosyal Tarihi ile Üzümlü (Cimin) adlı eseri ile, ödüle layık görüldüler. 
 
Basın, yayın, televizyon, radyo alanında ödüllendirilenler:
Basın Fikirde, Akif Emre, (Yeni Şafak)
Basın Kültür-Sanat dalında Ayşe Olgun (Yeni Şafak)
Dergi yayıncılığında, Felsefe Dünyası
Dergi Özel Ödülünde Filiz Dergi (Bulgaristan’da Türkçe Bir Dergi)
Elektronik Yayıncılıkta, Kültür Gündemi,
TV Belgeselde Ahmet Yeşiltepe, Zaman Yolcusu ile,
Radyo programında Serpil Özcan,  Edebi Hafızamız ile (Akra FM),
Sinema dalında, Burak Arlıel, Kırımlı adlı filmi ile ödüllendirildi. 
 
Kitap yayıncılığında;
Kamu yayıncılığı: Zeytinburnu Belediyesi,
Özel yayıncılık: Konya Çizgi Kitabevi,
 
Üstün hizmet dalında;
Ayrıca kültür, ilim ve sanat hayatımıza uzun süreli katkılarından ötürü
Ata Terzibaşı (Kerkük)
Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ve
Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay’a Üstün Hizmet Ödülü verilmesi kararlaştırılmıştır.

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir