Tim Roth’a Saraybosna’nın Kalbi Onur Ödülü

25. Saraybosna Film
Festivali’nde
Oyuncu ve Yönetmen
Tim Roth'a
Saraybosna'nın Kalbi
Onur Ödülü Verildi
 
Bu yıl 25'incisi düzenlenen Saraybosna Film Festivali kapsamında İngiliz oyuncu ve yönetmen Tim Roth'a Saraybosna'nın Kalbi Onur Ödülü verildi.
 
Bosna Hersek'te bu yıl 25'incisi düzenlenen Saraybosna Film Festivali kapsamında İngiliz oyuncu ve yönetmen Tim Roth'a, Saraybosna'nın Kalbi Onur Ödülü verildi.
 
Saraybosna'daki Ulusal Tiyatro'da düzenlenen festivalin 5. gününde kırmızı halıda boy gösteren ünlü oyuncu, Saraybosnalı sinemaseverler tarafından yoğun ilgi gördü.
 
Roth, ödülünü, Festival Direktörü Mirsad Purivatra'dan aldı. Roth, yaptığı açıklamada, festivale, Meksikalı yönetmen, yapımcı ve senarist Alejandro Gonzalez Inarritu'nun yoğun tavsiyeleri üzerine geldiğini anımsattı: “İki, üç yıldır beni festivale gelmeye ikna etmeye çalışıyor. Bu festivalin gençler ve sinema dünyasının başarılı isimleri için muhteşem bir etkinlik olduğunu söyledi." dedi.
 
Saraybosna'nın Kalbi Onur Ödülü, bu yıl, 1996 yılında "Rob Roy" filmindeki rolüyle BAFTA En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü alan Roth'un yanı sıra İnarritu'ya ve Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski ile Fransız aktris İsabelle Huppert'e verildi.
 
Tim Roth; 14 Mayıs 1961 tarihinde, Londra'da, ressam bir anne ve gazeteci bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Önceleri heykeltraş olmak isteyen Roth, Londra'daCamberwell Sanat Okulu'na gitti. Bir süre sonra oyunculuğu denemeye karar verdi. İlk deneyimi 18 yaşında "Made in Britain" adlı bir televizyon filmindeki rolüyle oldu.
 
1984 yılında, Stephen Frears'ın "The Hit"inde, bir katil çırağı rolüyle dikkatleri çekti. Bu filmin ardından, 80'lerde bir çok filmde daha boy gösterdi.
 
1990'lara gelindiğinde, Roth, Robert Altman'ın "Vincent and Theo" adlı filminde Vincent Van Gogh rolüyle ve Tom Stoppard'ın "Rosencrantz & Guildenstern Are Dead" adlı filmindeki rolüyle uluslararası bir üne kavuştu.
 
Roth, Quentin Tarantino'yu etkilemeyi başararak, 1992 yılında "Resevoir Dogs" adlı filmde, Mr.Orange rolünü kaptı. Bu film kendisine Hollywood'a giden yolu da açmış oldu. 1994 yılında Tarantino, "Pulp Fiction" filminde Roth'a yine bir rol verdi. 1995 yılında "Four Rooms"'ta tekrar beraber çalıştılar. Ancak Roth'a asıl başarıyı getiren, "Rob Roy" adlı filmdeki rolüydü. Bu rol ile, o yıl, En İyi Yardımcı Erkek dalında Oscar adaylığı, bir Golden Globe adaylığı ve bir de İngiliz Akademi Ödülü adaylığı kazandı.
 
1996 yılında farklı bir yol seçerek, Woody Allen'ın "Everyone Says I love You" adlı müzikal komedisinde Drew Barrymore ile sahneyi paylaştı. izleyiciyi komik tavırları ve kendi sesiyle seslendirdiği şarkılarla eğlendirmeyi başardı. Roth, ayrıca, "The Legend of 1900" adlı filmde, Danny T. D. Lemons 1900 olarak karşımıza çıktı. Sonrasında farklı tarzlarda birçok filmde kendisini göstermeye devam etti.
 
1999 yılında, Alexander Stuart romanından uyarlama "The War Zone" adlı filmde yönetmen sandalyesine oturarak, oldukça olumlu eleştiriler aldı. 2001 yılında ise, Tim Burton'ın "Planet of Apes"inde "General Thade"'i portreleyerek önemli bir adım daha atmış oldu.
 
Festivalde bu yıl 53 film yarışıyor
 
"Saraybosna’nın Kalbi" festivalinde bu yıl 9 uzun metrajlı, 14 kısa film, 16 belgesel ve 14 öğrenci filmi olmak üzere 53 eser yarışıyor.
 
Festivalde bu yıl 4 kategoride 4 Türk yapımı film de ödül için yarışacak. Uzun metrajlı film kategorisinde “Kız Kardeşler”, kısa film kategorisinde “Siyah Güneş”, belgesel film kategorisinde “Kraliçe Lear” ve öğrenci filmleri kategorisinde ise “Dünya Tutuluyor” filmleri yer alacak.
 
23 Ağustos’a kadar sürecek festivalde 270 film izleyiciyle buluşacak.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir