blank

Tanburi Cemil Bey Anılacak

TANBURİ CEMİL BEYTanburi Cemil Bey
Anılacak

Zeytinburnu Belediyesi ve Tanburi Cemil Bey Derneği, Türk müziğinin büyük bestekârı Tanburî Cemil Bey’i vefatının 99. yılında Merkezefendi’de bulunan mezarı başında yâd edecek.

Türk müziğinin büyük bestekârı Tanburi Cemil Bey, 28 Temmuz Salı günü Zeytinburnu Belediyesi ve Tanburi Cemil Bey Derneği’nin ortaklaşa düzenleyeceği bir programla Merkezefendi Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında yâd edilecek.

Müzik camiasının önde gelen isimlerinin katılacağı anma program saat 17.30’da merhum bestekârın Merkezefendi Cami’si yanında bulunan kabri başında başlayacak. Okunacak Mevlid-i Şerif’in ardından programa katılan sanatkârlar Tanburi Cemil Bey’in hayatı ve eserleri hakkında katılımcılara bilgi verecek. Anma programı programa katılan sanatkârların Tanburi Cemil Bey’in eserlerini Zeytinburnu Belediyesi’nin musiki mekânı Nağmedarda icra etmesiyle son bulacak.

Mezarı Zeytinburnu Belediyesi tarafından ihya edilmişti

1916 yılında hayata veda eden büyük sanatkârın mezar 1950’lili yıllara kadar bilinmiyordu. Tanbur ustalarından Necdet Yaşar’ ın mücadelesi ile 50’ lili yıllarda Tanburi Cemil Beyin mezar yeri tespit edilmişti. Ancak 2012 yılına kadar mezar ihya edilmemişti. Zeytinburnu Belediyesi harekete geçti ve Necdet Yaşar’ın yıllarca verdiği mücadeleyi 2012 yılında mutlu sona ulaştırdı. O tarihten beri Tanburî Cemil Bey’in Merkezefendi Mezarlığı’nda sanatçı şahsiyetine yakışacak bir mezar taşı var. Bestekârın mezarı ayrıca  ‘Zeytinburnu’nun Tarihi Mezar Taşları” kitabında da kayıtlı bulunuyor.

Tanburi Cemil Bey; 1873 yılında İstanbul'da doğdu. İlk müzik bilgilerini ortaokul sıralarında ağabeyi Ahmet Bey'den aldı. Müzik aleti çalmaya karşı ilgisi on yaşlarında keman ve kanun ile başlayan Cemil Bey daha sonra başladığı ve ismi ile bütünleşen tanbur sazı ile ustalık derecesine ulaştı. Tanburi Ali Efendi'nin de öğrencilerindendir. Hatta Ali Efendi'nin, Tanburi Cemil Bey’i dinledikten sonra "eline bir daha tanbur almayacağını" söylediği rivayet olunsa da, ona eski tarz tanbur icrasını öğretmiştir.

Tanburdan başka, klasik kemençe, lavta ve viyolonsel gibi sazları aynı ustalıkla icra ederek başlı başına bir ekol sahibi oldu. Müzik aleti çalmakta erişilmez bir mertebeye yükselmiş olan Cemil Bey aynı zamanda çok iyi bir bestekârdır. Yaptığı eserlerle Türk müziği saz icrasına yepyeni ve modern bir tarz ve değişik bir yorum getirmiştir. Böylece icracılığın mükemmelleşmesinde en büyük rolü oynamıştır. Özellikle, taş plaklara yapmış olduğu taksim kayıtları makam, üslup ve tavır açısından bir ders niteliği taşımaktadır. 29 Temmuz 1916'da İstanbul'da ölen Cemil Bey sözlü eserlerin yanında birçok saz eseri bestelemiştir. Taksimlerinin yanında, taş plaklara kaydedilmiş çok sayıda eseri bulunmaktadır.

Tanburi Cemil Bey / Çeçen Kızı

 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir