blank

Sinema Oyuncusu Zeki Keskin Vefat Etti

blankYeşilçam'ın
Bitirim Zeki'si
Sinema Oyuncusu
Zeki Keskin
Vefat Etti
 
blankBir dönem Yeşilçam'ın ünlü isimleriyle kamera karşısına geçen 90 santimetre boyundaki Zeki Keskin, Sivas'ta tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
 
blankBir dönem Yeşilçam'ın tanınmış sanatçılarıyla kamera karşısına geçen 90 santimetre boyundaki "Bitirim Zeki" lakaplı Zeki Keskin, Sivas'ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
 
Keskin, bir süre önce Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Cerrahisi Servisi'nde tedavi altına alındı. 70 yaşındaki Keskin, burada yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.
 
Hastanenin Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekber Şahin, Keskin'in yaklaşık 10 gün önce acil servise nefes darlığı, akciğerde sönme ve yüksek tansiyon şikâyetiyle getirildiğini söyledi.
 
blankŞahin, Hastaya göğüs cerrahi servisinde göğüs tüpü takılarak tedavisine başlandığını belirtti:, "Uzun süre tansiyonu yüksek seyreden hastada hafif bir mide kanaması gelişti. Bunun takibi ve tedavisi sürerken bu kez ciddi sara nöbeti oluştu. Sara hastalığının yıllardır mevcut olduğu ve tedavisiz olduğu sonradan öğrenildi. Yoğun bakıma alınan hastanın tüm tedavilere rağmen bir süre sonra bilinci kapandı. Solunum cihazına bağlanan hastanın ilerleyen saatlerde kalbi durdu." diye konuştu.
 
"Bitirim Zeki" için tören
 
Sivas'ta tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren  "Bitirim Zeki" lakaplı Zeki Keskin için tören düzenlendi.
 
Sivas'ın renkli simalarından Keskin için Ulu Camisi'nde sevenleri bir araya geldi.
 
Burada düzenlenen törenin ardından Keskin'in cenazesi, toprağa verileceği Aylı Köyü'ne götürüldü.
 
Törene, Keskin'in yakınları, Vali Davut Gül, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın,  Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan ve vatandaşlar katıldı.
 
"Bitirim Zeki"nin hayatı
 
Sivas'ın Ayli köyünde dünyaya geldi.Doğuştan boy kısalığı bulunan Zeki Keskin, 16 yaşında sahneyle tanıştı. İlk olarak Ankara Devlet Tiyatrosunda seyircinin karşısına çıktı.Daha sonra "Fabrikanın Gülü", "Karayılan", "Kasımpaşalı Recep" ve "Ana Beni Eversene" gibi filmlerde rol aldı. Bu filmlerde Yılmaz Güney, Nuri Sesigüzel, Ahmet Mekin ve Muhterem Nur ile kamera karşısına geçti. Keskin, "Bitirim Zeki" olarak kısa sürede ün saldı.
 
Yeşilçam'da birçok yapımcının dikkatini çekti ve çok sayıda film teklifi almaya başladı. Keskin'in yaşamı, geçirdiği trafik kazasıyla adeta alt üst oldu. "Fabrikanın Gülü" filminin 1964'te Zonguldak'ta yapılan galasından dönüşte kaza geçirdi.Tekerlekli sandalyeye mahkum olan Keskin, 1,5 yıl süren tedavisinin ardından 6 aylık Yeşilçam macerasını sonlandırmak zorunda kaldı.
 
Memleketi Sivas'a dönen Keskin, 51 yıl önce dönemin belediye başkanı tarafından kendisine verilen iki metrekarelik büfede zor şartlar altında yaşam savaşını sürdürmeye başladı.
 
Engeli ve ilerleyen yaşı nedeniyle iki metrekarelik büfesini yatak odası ve mutfak olarak da kullandı. Keskin, Sivas'ta yediden yetmişe vatandaşların yoğun sevgisiyle karşılanıyordu.
 
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, belediye meclisi kararıyla yaklaşık 3 ay önce Bitirim Zeki'nin adını büfesinin karşısındaki parka vermişti.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir