Sihirli Flüt Tamino’nun Rüyası

Türkiye'de İlk
Çocuk Operası
 
Sihirli Flüt
Tamino'nun Rüyası
 
İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi'nde Türkiye'de ilk kez seyirciyle buluşturduğu "Sihirli Flüt-Tamino'nun Rüyası" adlı eser, büyük beğeni topladı.
 
"Sihirli Flüt-Tamino'nun Rüyası" her ne kadar “çocuk operası” olsa da, 7’den 70’e herkesin izleyebileceği özel bir eser.
 
Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestesinde sihirli melodilerle haykırdığı, insanın sahip olması gereken en temel duygunun,  yani Sevgi’nin sihirli dünyasına aslında yalnızca küçükleri değil büyükleri de çağıran bir opera…
 
Türkiye'de ilk defa sahnelenen çocuk operası "Sihirli Flüt-Tamino'nun Rüyası", çocuklar kadar yetişkinlerin de yoğun ilgisiyle karşılandı.
 
İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin (İDOB) sahneye koyduğu eser, Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi'nde sanatseverlerle buluştu.
 
Wolfgang Amadeus Mozart'ın 1791'de bestelediği son operası "Sihirli Flüt"ten yola çıkarak İDOB tarafından sahneye konulan eserin orkestra şefliğini Murat Cem Orhan üstlendi.
 
Caner Akın'ın yönettiği operada, Ahmet Baykara, Ayşegül Karkıner, Pınar Koç, Sirel Yakupoğlu, Emre Güngör, Umut Tingür, Caner Akgün, Alper Göçeri, Dilruba Bilgi Akgün, Hale Soner, Betül Görgülü, Begüm Karacasu, Okan Fidan, Can Reha Gün, Ayşegül Karkıner, Zeynep Şimşir Yılmaz, Ayşe Özkan,  Elif Tuğba Tekışık, Eda Erdaş, Neslişah Pekin rol aldı.
 
Tamino: Caner Akın, Ahmet Baykara
Pamina: Ayşegül Karkıner, Pınar Koç, Sirel Yakupoğlu
Sarastro: Emre Güngör, Umut Tingür
Papageno: Caner Akgün, Alper Göçeri
Gece Kraliçesi: Dilruba Bilgi Akgün, Hale Soner
Papagena:  Betül Görgülü, Begüm Karacasu
Monostatos: Okan Fidan, Can Reha Gün
I. Kadın: Ayşegül Karkıner, Zeynep Şimşir Yılmaz
II. Kadın: Ayşe Özkan,  Elif Tuğba Tekışık
III. Kadın: Eda Erdaş, Neslişah Pekin
 
Koro şefliğini Paolo Villa'nın yaptığı operanın metin düzenlemesini Defne Arıkan, dekorunu Zeki Sarayoğlu, kostüm tasarımını Gizem Betil, ışık tasarımını ise Taner Aydın gerçekleştirdi.
 
Eser, 14-28 Ocak, 22 Nisan ve 13-20-27 Mayıs 2018 tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde yeniden sahnelenecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir