Sanat Çalışmalarına Evde Devam Ediyorlar

Sanat Çalışmalarına Evde Devam Ediyorlar - Murat UçarTasarım Sanatçıları
Murat Uçar ve
Sedakar Bilge Gürsoy
Sanat Çalışmalarına 
Evde Devam Ediyorlar
 
Korona Virüsü (Kovid-19) tedbirleri kapsamında derslerini ve atölyelerini eve taşıyan tasarım sanatçıları Murat Uçar ve Sedakar Bilge Gürsoy da "Evde Kal Türkiye" çağrısında bulundu.
 
Minyatür Sanatçısı Murat Uçar, korona virüsü tedbirleri kapsamında atölyesini eve taşıdı

Uçar, mesleki deneyimlerini ve çalışmalarını dijital ortamda öğrencilerine anlatıyor.Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Uçar birçok dünya lideri için sanatsal çalışmalar yapıyor. Uçar, Türkiye'de de birçok sanatsevere, siyasi lidere ve şirket sahiplerine çok özel çalışmalar yaptığını söyledi.
 
Uçar, tüm dünyada korona virüsü salgınının yaşandığı bu günlerde kendisinin de bir sanatçı olarak bazı tedbirler aldığını anlattı: "Evde kalıp, sanatsal çalışmalarımızı buradan olabildiğince yapmaya çalışmaktayız. Ben de yaklaşık 15 günlük süreçte atölyemi kapatıp, bütün eşyalarımı, boyalarımı, karalamalar ve ürünlerimi buraya getirmiş olmaktayım. Çünkü hali hazırda devam eden siparişlerimiz ve yetiştirmem gereken büyük projeler bulunmakta. Bu süreçten inşallah sağlıklı çıkacağımızı düşünmekteyim. Sağlıklı çıktıktan sonraki süreci tabii ki bilemiyorum, dünyanın ve Türkiye'nin nasıl olacağını bilemiyorum. Ama umarım hepimiz için çok hayırlı olur."
 
Üniversitedeki derslerin bu koşullardan dolayı ertelendiğini aktaran Uçar, "Öğrencilerimizle WhatsApp gruplarından videolu konferans sistemleriyle ve kurumumuzun içindeki özel iletişim ağlarıyla bağlantı kurmaktayız. Bizler aynı zamanda uygulama sanatçılarıyız, uygulama yapıyoruz. Öğrencilerimize uygulamayı kendimiz gösteriyoruz. Onlar da bu süreçten kendilerini faydalı bir şekilde çıkartmaya çalışmaktalar." dedi.
Sanat Çalışmalarına Evde Devam Ediyorlar
Sedakar BilgeSanat Çalışmalarına Evde Devam Ediyorlar - Sedakar Bilge Gürsoy Gürsoy da koronavirüs nedeniyle atölyesini evine taşıyan sanatçılardan
 
"Koronavirüs tedbirleri kapsamında kendimizi olabildiğince izole ettik. Çalışmalarımıza evde devam ediyoruz" diyen Gürsoy, "Online eğitimlerime birkaç ay önce başladım. İnsanların ilk defa ilgilendikleri bu alanda karşılarına çok terim ve alet edevat çıkıyor. Bunları akılda tutmak zor olabiliyor. Ben de videolarıma, kullandığımız aletleri anlatarak başladım. Böylece hem isimlerini, teknik bilgilerini ve nasıl kullanabileceklerini gösteriyorum." dedi.
 
Gürsoy,  Mahrec Sanatevi’ndeki mum modelleme eğitimi derslerine Kovid-19 salgını nedeniyle ara verdiğini anlattı: "Tedbirler kapsamında bu süreçte derslerimizi durdurduk. Ama öğrencilerim takıldıkları soruları bana online ulaşarak soruyorlar, ben de anlatıyorum. Yaptığımız iş, lüks tüketim olduğu için önceliğin sağlık olduğu bu dönemde işlerimiz duraklama dönemine girecek. Masraflarımızı minimize ederek yaşamaya çalışacağız. Tabii ki her işveren kendi önlemlerini alacak. Bu dönemde yapabileceğimiz şey araştırma, geliştirme ve tasarım. Yeni fikirler bularak durum düzeldiğinde bunları hayata geçirebiliriz. Kendimizde eksik gördüğümüz, hayatın karmaşasından fırsat bulamadığımız birçok şey var. Bu dönemde bunlara yöneltebiliriz. Eğitim videoları seyredip, kitap okuyup kendimizi geliştirebiliriz. Tabii ki herkesin evden çalışma imkânı yok."
Sanat Çalışmalarına Evde Devam Ediyorlar
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir