blank

Rock Müziği Sanatçısı Cornell Vefat Etti

blankSoundgarden ve
Audioslave'in Solisti
Rock Müziği Sanatçısı
Cornell Vefat Etti
 
blankSoundgarden ve Audioslave'in solisti, Amerikalı ünlü müzisyen, Chris Cornell, Detroit'te 52 yaşında hayata veda etti. 
 
Cornell'in kaldırıldığı adli tıp kurumunun yetkilileri, yapılan ilk değerlendirme sonucu ünlü müzisyeninin ölüm nedeninin intihar olduğunu açıkladı. 
 
Temsilcisi Brian Bumbery, Associated Press'e verdiği demeçte Cornell'in çarşamba gecesi Detroit'te hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
blankCornell, 17 Mayıs Çarşamba gecesi Fox Theatre'da Soundgarden ile bir konser gerçekleştirmişti.
 
Bumbery, ölümü "ani ve beklenmedik" olarak niteledi, eşinin ve ailesinin şokta olduğunu söyledi.
 
blankDetroit kentinde Cornell'in kaldırıldığı adli tıp kurumunun yetkilileri, yapılan ilk tıbbi değerlendirmede ünlü müzisyenin ölüm nedeninin intihar olduğu sonucuna vardıklarını açıkladı.
 
blank1984'te kurulan Soundgarden, 1991 çıkışlı Badmotorfinger, 1994 çıkışlı Superunknown ve 1996 tarihli Down on the Upside albümleri ile rock tarihinin en popüler gruplarından biriydi.
 
Soundgarden, Nirvana, Pearl Jam ve Alice in Chains gibi 1990'ların başında Seattle'da ortaya çıkan grunge akımının önde gelen temsilcilerindendi.
 
Grup, belki de en bilinen şarkısı "Black Hole Sun" ile Grammy Ödülü'ne layık görülmüştü.
 
Superunkown, Billboard listesinde  1 numaraya yükseldi ve 1995 yılında En İyi Rock Albümü dalında Grammy'ye aday gösterildi. 
 
blankSoundgarden, 1995 yılında albümdeki "Black Hole Sun" şarkısıyla En İyi Hard Rock Performansı, "Spoonman" ile ise En İyi Metal Performansı dalında iki Grammy kazandı.
 
blankCornell müzik kariyerine, 2001 yılında Tom Morello, Tim Commerford ve Brad Wilk'ten oluşan Audioslave ile devam etti.
 
Audioslave, 6 Mayıs 2005'te Havana'da ve 50 bin kişinin izlediği bir konser verdi ve Billy Joel'in 1979'daki konserinden bu yana Küba'da konser veren ilk Amerikalı grup oldu.
 
Bir gruba dahil olmadığı ara dönemlerde, solo bir sanatçı ve söz yazarı olarak başarılı çizgisini sürdürdü.
 
blankCornell, dört oktavlık bir ses yelpazesi ve güçlü yorumu ile rock tarihinin en muazzam seslerinden biriydi.
 
2004 yılında Vicky Karayiannis ile hayatını birleştirmiş ve bu evlilikten iki çocuk babası olmuştu.
 
Çift aynı zamanda evsiz, yoksul, istismar edilmiş çocuklara yardım için faaliyet gösteren bir vakıf kurdu.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir