Recep Seyhan Vefat Etti

Recep SeyhanEdebiyat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Yazar
Recep Seyhan
Vefat Etti
 
Usta öykücü ve romancı, yazar Recep Seyhan vefat etti
 
Bir süredir rahatsızlığından dolayı tedavi gören Recep Seyhan, 28 Ekim 2023’te (bugün) memleketi Amasya'nın Taşova ilçesinde 69 yaşında vefat etti.
 
Recep SeyhanRecep Seyhan’ın cenazesi 29 Ekim Pazar günü Yeşilyurt köyü camiinde öğle namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından Yeşilyurt köyü Kabristanlığına defnedilecek.
 
Recep Seyhan, 2 Nisan 1954’te Amasya Taşova'ya bağlı Yeşilyurt köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde okudu. Ortaokulu Amasya İmam Hatip Lisesinin orta kısmında, lise tahsilini ise Tokat İmam Hatip Lisesinde yatılı olarak tamamladı (1974). Lise öğreniminden sonra 1974-1980 arasında Diyanet İşleri Başkanlığında çalıştı. Burada çalışırken aynı zamanda Marmara Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünde okudu.
 
Recep SeyhanMezuniyet sonrası, 1980'de Anadolu’da Türk Dili Edebiyatı öğretmenliği yapmaya başladı. MEB’in açtığı yurt dışı sınavını kazandı ve bir süre, Federal Almanya'nın Bavyera Eyaleti'nde görev yaptı. Bu döneme ilişkin tuttuğu notları sonradan Çöp Kovasındaki Resimler (Augsburg Notları) adıyla kitaplaştırdı. Döndükten sonra emekliliğini istedi. Bir süre günlük gazetelerden birinde musahhih olarak çalıştı. Daha sonra memuriyete geri döndü ve Sultangazi Belediyesi’nde kütüphane görevlisi olarak çalıştı. 2019’da yaş haddinden emekli oldu.
 
Recep Seyhan'ın ilk hikâyesi 1978’de Toker Dergisi’nde yayımlandı. Bu hikâye kayıptır. Yazarı hikâye yazmaya ilk teşvik eden Sevinç Çokum oldu. Bu teşvikten sonra, 1979’da Türk Edebiyatı dergisinde Söğütlü Dere adlı hikâyesi yayımlandı. Yazarın hikâyeciliğine asıl yön veren ise Mavera dergisi ve bu dergi vasıtasıyla 1983'te tanıştığı Cahit Zarifoğlu oldu. Seyhan’ın bu dergide yayımlanan hikâyeleri daha sonra 1990’da Çiçekler Kesmişti Selâmı adıyla kitaplaştı.
 
 
Yazar, Güneşin Doğduğu Yerde adlı kitabıyla “ESKADER 2013 Hikâye Ödülü”nü, Bahçelievler Belediyesinin düzenlediği “15 Temmuz Romanı Projesi’nde Ebucehil Karpuzu romanıyla Jüri Özel Ödülü aldı.
 
Yazarın Mavera ve Türk Edebiyatı dergilerinin yanı sıra Türk Dili, Dergâh, Ayane, Aylık Dergi, Kayıtlar, Yedi İklim, Dil ve Edebiyat, Hece, Mahalle Mektebi vb. dergilerde hikâyeleri ve edebî çalışmaları yayımlandı.
 
Recep Seyhan; öykülerinde imgesel, felsefî, anlatıcı ağırlıklı anlatımıyla insanın ezeli arayışını, kendiyle savaşını, bireyin varoluşsal problemlerini, insanın eşyayla ilişkisini anlattı. Dil işçiliğini önemseyen yazar, geleneksel damardan beslenmekle birlikte modern hikâyenin sunduğu verilerden, anlatım ve kurgu imkânlarından da yararlandı.
 
Öykülerinde zaman zaman deneysel edebiyat ve postmodern anlatım tekniklerini kullandı ve belgesel anlatıyı denedi.
 
Bana Hikâye Anlat/ma adlı kitabında ontolojik-psikanalitik metin tahlilleri yaptı.
 
 
Eserleri
 
Öykü
Çiçekler Kesmişti Selâmı (1990, 3. Bas. 2015)
Güneşin Doğduğu Yerde (2013, ESKADER hikâye ödülü; 2. Bas. 2016)
Azazil’in Kapısında (2015)
Metal Çubukların Dansı (2016)
Zongo’nun Değirmeni (2019)
Bir Sepet Hayal (2023).
 
Roman
Ebucehil Karpuzu (“15 Temmuz Romanı Jüri Özel Ödülü”, 2018).
 
Deneme-İnceleme
Bana Hikâye Anlatma (Ontolojik-psikanalitik tahliller, 2017)
Eve Giden Yolda (Osmanlı Kültürü Etütleri, 2019)
 
Gezi
Çöp Kovasındaki Resimler (Augsburg Notları, gezi gözlem yazıları, 2017)
 
Ders Kitabı
Edebî Metinler 1-2 (Bakanlık tavsiyeli, 1999).
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir