blank

Orçun İlter Seramik Sergisi

Orçun İlter Seramik Sergisi“Derinlik”
 
Orçun İlter
Seramik Sergisi
Galeri Soyut’ta
 
Orçun İlter’in “Derinlik” isimli kişisel seramik sergisi 9 Nisan – 19 Mayıs 2021 tarihleri arasında Galeri Soyut’ta.
 
Derinlik …
 
Orçun İlter Seramik Sergisi“Hayatın içerisindeki bilinmeyenlerin yaratım sürecindeki karşılığı 2007 yılında sırlar adı altında ortaya çıkan eserler insan ve doğa bütünlüğünün maskeye uyarlaması ile hayat buldu… Zaman ilerledikçe noktadan çizgilere geçen ve bunun insan üzerindeki etkisini kim zaman dokulara dönüştürerek kimi zaman renkler ile dengeleyerek, derinliklerindeki yaşantıyı çeşitli soyutlamalarla ve farklı formlar ile bir arada tasarlayarak “derinliklerdeki gizem” serisi oluştu ve sona geldi. Çünkü bu son aslında yeni bir başlangıçtı, derinliklerdeki varlıklar, doğadaki formlar daima geçmişten günümüze uygarlıklarda sembol olarak kullanmıştı. Orçun İlter Seramik Sergisiİşte bu detay farklı yola itti eserleri; figür, tanrı, tanrıça, semboller, hikayeler, mitoloji ve gizemler bunların hepsi bir araya geldi. Bu yeni arayışlar içerisinde gizemin açığa çıktığı, insanın en derin noktasını harekete geçiren duyguların şekle dönüştüğü yeni bir seriye doğru evrilmesine sebep oldu.
Derinlik sergisi 6 yıllık çalışmanın ilk ve son örneklerinin bir arada olmasının yanı sıra yeni döneme bir geçiş…”
 
Orçun İlter;1981 yılında Bursa’da doğdu. Sanatçı Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde profesyonel anlamda sanat yolunda ilk adımlarını atmaya başladı.
2002 yılında Tokyo Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesi seramik bölümünde eğitim alan sanatçı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Enstitüsünde seramik anasanat dalında lisans ve yüksek lisansını tamamladı.
 
blankblank
 
2009 yılına kadar Avustralya’da yaşayan orada film Endüstrisinde çalışmalarda bulunan sanatçı, 2010 yılında Yılmaz Büyükerşen tarafında Eskişehir’ e seramik atölyesini kurmak üzere davet edildi. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde çağdaş sanatçılar arasına seçilen Orçun İlter Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde görevine devam etmekte aynı zamanda kendi özel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Şu ana kadar 13 kişisel sergi açan sanatçı, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 53 karma sergi ve sempozyuma katılmıştır. Sanatçı Galeri Soyut tarafından temsil edilmektedir.
 
Orçun İlter Seramik Sergisi Orçun İlter Seramik Sergisi Orçun İlter Seramik Sergisi

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir