blank

Oğuz Aral Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Oğuz Aral Vefat Yıldönümünde AnılıyorKarikatürist, Yazar
Tiyatro Sanatçısı
Oğuz Aral
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
Gırgır dergisinin kurucusu, karikatürist, yazar, tiyatro ve pandomim sanatçısı Oğuz Aral vefat yıldönümünde anılıyor
 
Türk karikatüründe akıllarda yer eden tiplere imza atan Oğuz Aral, 26 Temmuz 2004'te tatil için gittiği Bodrum'da kalp krizi geçirerek 68 yaşında vefat etmişti.
 
Oğuz Aral Vefat Yıldönümünde AnılıyorOğuz Aral; Mediha ile İsmail Aral çiftinin 3 çocuğundan biri olan usta karikatürist, 1936'da İstanbul Silivri'de dünyaya geldi. Babasını 9 yaşında kaybeden Aral, annesi ve kardeşleriyle anneannesinin Üsküdar'daki evine yerleşti.
 
Oğuz Aral, Davutpaşa Lisesinin ardından, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti ancak 3. sınıfta ayrıldı.
 
Döneme damga vuran "Akbaba", "Marko Paşa", "Dolmuş" adlı dergi ve gazetelerde 1950'den itibaren karikatürlerini okuyucuyla buluşturan Aral, 17 yaşındayken Akbaba'da profesyonel olarak çalışmaya başladı.
 
Oğuz Aral Vefat Yıldönümünde AnılıyorUsta çizer, 1972'de kardeşi Tekin Aral ile kurduğu mizah dergisi Gırgır'ı yönetmeye başladı. Gırgır'da, Hasan Kaçan, Latif Demirci, Mehmet Çağçağ, Metin Üstündağ ve Gani Müjde'nin de aralarında olduğu ünlü karikatüristler ve yazarlar yetişti.
 
Dergi, zaman zaman 1 milyona ulaşan haftalık tirajıyla çok satan mizah dergileri arasında yer aldı.
 
Oğuz Aral Vefat Yıldönümünde AnılıyorKarikatürist Aral'ın, 1973'te Gırgır'da çizmeye başladığı Avanak Avni'nin maceraları Türkiye sınırlarını aşarak, Güney Afrika'daki ırkçı olaylara karşı, Meksika'da ise ABD karşıtı grupların sembolü oldu. Bir karikatüründe Avanak Avni'ye konuk olan Aral, Avni’den bir taş da kendisi yemişti.
 
Aral, kariyeri boyunca "Avanak Avni"nin yanı sıra "Hayk Mammer", "Köstebek Hüsnü", "Utanmaz Adam" ve "Vites Mahmut" gibi unutulmaz tiplemelere de imza attı.
 
blankVerdiği bir röportajda "Avanak Avni" tiplemesinin uluslararası başarılar elde ettiğini anlatan karikatürist, "Futbolcular ve politikacılar dahil ülkenin en ünlü kişisi oldu. Tabaklarda, bardaklarda, tişörtlerde, çarşaflarda, kolyelerde, kalemlerde, aklınıza gelebilecek her türlü tüketim maddesinde resmi basılır oldu. Hatta bununla da kalmadı. Avrupa'da, duvarlarda afişlerini, Avrupalı gençlerin yakalarında rozetlerini gördüm. Bir Meksika dergisi de Avni’yi kapak yaptı. Avni’yi üçüncü dünya ülkelerinin simgesi olarak seçmişlerdi. Irkçılığa karşı bayrak yapmışlardı." demişti
 
Gırgır'ın, 1989'un Kasım ayında el değiştirmesi üzerine, çizerlerle birlikte dergiden ayrılan Aral, ünlü karakterinden ismini alan "Avni" dergisini yayımlamaya başladı. Aral, Avni'yi 1996’ya kadar çıkarmayı sürdürdü.
 
Oğuz Aral, tiyatroya ilgisi dolayısıyla 1958'de pandomim tiyatrosu kurdu ve Anadolu'nun çeşitli yerlerinde gösteriler sergiledi.
 
TRT Arşiv'de yer alan Cem Karaca'nın gerçekleştirdiği bir röportajda Aral, tiyatro ile bağına dair şunları anlatmıştı:
 
"Çok güzel oyunlar ortaya koyduğumu sanıyorum. Mesela 'Bir Garip Orhan Veli', 12 senedir oynuyor. Ama kimse de bana 'Aman ne kadar iyi yönetmensin' demedi. Türkiye'de bir insan bir işi daha önde görünen şekilde yaparsa, o işte daha popüler olursa o adamın ismi karikatürist, şucu, bir şeyci olur. İkinci bir şey yaptığı zaman karikatürcünün yaptığı tiyatro oluyor. Halbuki ben hiç karikatür yapmasaydım, mis gibi önde gelen bir tiyatro adamı olur muydum diye düşünüyorum."
 
Tekin Aral, Ferruh Doğan ve Oğuz Aral'ın 1964'te kurduğu "Canlı Karikatür" adlı stüdyoda, 1966'da "Koca Yusuf", 1967'de "Direklerarası", 1968'de "Bu Şehri İstanbul", 1971'de "Ağustos Böceği ile Karınca" filmleri yapıldı. 50 kadar kısa filme imza atılan stüdyoda yapılan filmlerden en ünlüsü, 19. yüzyılın sonunda Türkiye, Fransa, Belçika ve Amerika’da güreşerek hayranlık uyandıran Koca Yusuf'un başarılarını işleyen, çizgi ve tiplemeleriyle başarı sağlayan "Koca Yusuf" filmi oldu.
 
Müşfik Kenter ile uzun yıllar süren bir dostluğa sahip olan Aral, 1981'de usta oyuncunun rol aldığı tek kişilik “Bir Garip Orhan Veli” oyununu sahneye koydu.
 
Aral, Haldun Taner'in kaleme aldığı "Keşanlı Ali Destanı" oyununu 1994'te izleyiciyle buluşturdu. Müşfik Kenter'in oynadığı, Aral'ın kaleme alıp yönettiği ve dekor tasarımını üstlendiği "Huysuz İhtiyar" oyunu ise 2001'de ilk gösterimini yaptı.
 
Oğuz Aral, 26 Temmuz 2004'te tatil için gittiği Bodrum'da kalp krizi geçirerek 68 yaşında yaşama veda etti. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilen Aral'ın anısına 26 Temmuz 2005'te Cihangir Parkı'na heykeli dikildi.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir