blank

Ergin Atlıhan Vefat Etti

Ergin Atlıhan Vefat EttiSanat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Usta Ressam
Ergin Atlıhan
Vefat Etti
 
Dünyaca tanınan çok sayıda uluslararası sergi açmış olan usta ressam Ergin Atlıhan 87 yaşında vefat etti
 
Usta ressam Ergin Atlıhan’ın vefatını yakın arkadaşı şair ve yazar Hilmi Yavuz sosyal medya hesabından duyurdu:
 
Ergin Atlıhan Vefat Etti“Tam 72 yıllık arkadaşım, Kabataş Lisesi 1950-51 ders yılı 4B sınıfından bu yana, can kardeşimiz, 'kefal'ımız, ressam Ergin Atlıhan'ı kaybettik. 'gittikçe artıyor yalnızlığımız'. “
 
Ergin Atlıhan Vefat EttiErgin Atlıhan; 1935'te Edirne'de doğdu. Çocukluğunun ilk yıllarını Doğu Anadolu'nun Van, Başkale, Mardin gibi insanı renk ve biçimin iç içe oluşturdukları yalın var olma duygusuyla besleyen gizemli kentlerinde geçirdi.
 
Lise ve üniversite yıllarında ise İstanbul'un doğu ile batıyı kucaklaştıran sentezinin renkli ve seçkin kozmopolit havasını soluyan sanatçı, daha sonra Avrupa'ya geçerek Frankfurt ve Wiesbaden'da bir ara sanat tarihi ve edebiyat öğrenimi gördü.
 
Ergin Atlıhan Vefat EttiBir süre antikacılığa yeltendiyse de izlenimlerini dışavurmada daha dolaysız olan aracı sonunda buldu ve 1983'te Frankfurt Rote Fabrik'te ilk kişisel sergisini açtı.
 
Ergin Atlıhan Vefat EttiHemen ertesi yıl Zürih'te Gallerio Commercio'daki sergisi eleştirmenlerce Cocteau’nun geri dönüşü olarak adlandırıldı. İstanbul'da ilk kişisel sergisini 1986'da Urart Sanat Galerisinde açtı.
 
1987'deki AKM sergisinde 60 tablosuyla büyük gösteri sunan sanatçı, aktardığı neşe, kıvraklık, özgürlük ve güçle Türk resminde ilk kez anda var olma cesaretini aşılayan resimleri ile izleyicisini buldu.
 
Ergin Atlıhan Vefat Etti1987'de New York'a yerleşti. East Village'da kendine uygun bir atmosfer ve enerji yakalayan Ergin, 1988'de Blue Note JazzClub'da jazz müziği eşliğinde bir seri çalışma yaparak, izlenimlerini 1988'de Avanian Gallery'de sergiledi.
 
Aynı yıl İstanbul Yıldız Sarayı'nda sanatını izleyenlerle yeniden buluşturan sanatçı, 1989 ve 1990'da çeşitli sergilerle neler yaşadığını sergilemeyi sürdürdü ve 1991 yaz başında Taşkent IIyatında bir ilk olan “Yüzer Sergi” ile ve hemen sonra da New York'ta IslipArt Museum'daki sergisiyle gündemde kalmayı sürdürdü.
 
blankEylül 1992'de Efes Açık Hava Müzesi'nde sergilediği “Contra Maganda Constellations” sanat yaşamında kâğıt ve tuval dışında anlam aktarmaya başladığı ilk sergi oldu ve 70 bin kişi tarafından ziyaret edildi.
 
Aynı yıl İstanbul Gazhane'de açılan Seretonin etkinliklerine katılan Ergin Atlıhan 1992 kışında New York'ta Z Gallery'deki sergisinden sonra 1993 kışında İstanbul'da Atölyesine kavuştu. 1994'te ilk Ankara sergisini Sanatyapım'da açtı. 1995 yılında Wiesbaden'da ilk Egzoz enstalasyonunu sergiledi.
 
blank1996'da AKM' deki büyük sergisinden sonra 1997'de okul çocuklarıyla boyadığı egzozlarla 7, 8 metre yüksekliğinde bir piramit enstalasyonunu sergileyebilmek için Wiesbaden, New York ve İstanbul arasında 50 bin milden fazla yol kat etti.
 
Eleştirmenler bu egzoz piramidini, gezegenimizde çevre kirliliğine neden olan malzeme ve kaynak kullanımındaki “kullan at” alışkanlığının, nasıl aşırı bir bozulmaya neden olduğunu bizlere hatırlatan “Çevresel Anıt” olarak adlandırıldı.
 
2000 ve 2001'deAntalya Galeri Falez'deki renk cümbüşü ve yağlıboya sergilerinden sonra sanatçı, Frankfurt Waldorf ?taki atölyesini açtı.
 
2000'de Galeri Oda olarak İstanbul'da 11 Eylül New York faciasının izlenimlerini büyük desen sergisiyle sunan sanatçı, 2004 Ekim aylarında Bodrum Jazz Now Sanat Galerisinde “New York Bodrum Ekspres” adlı dört günlük sergisiyle büyük ilgi gördü.
 
2005 Kasım ayında yine Jazz Now Sanat Galerisinde sergi açan sanatçı, Hayta adlı otobiyografisi ile ilk kez okuyucularla buluştu.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir