blank

Nevra Serezli 11 Yıl Sonra Tiyatroya Döndü

Nevra Serezli 11 Yıl Sonra Tiyatroya DöndüTiyatrokare’nin
“Ağaçlar Ayakta Ölür”
Oyunu ile
Nevra Serezli 
11 Yıl Sonra
Tiyatroya Döndü
 
Nevra Serezli 11 yıl sonra Tiyatrokare’nin “Ağaçlar Ayakta Ölür” oyunu ile tiyatroya döndü.
 
Tiyatrokare’nin “Ağaçlar Ayakta Ölür” adlı yapımı 3 Ocak’ta başlıyor.
 
Nevra Serezli 11 Yıl Sonra Tiyatroya DöndüNevra Serezli, bugüne kadar ellinin üzerinde oyunda ve müzikalde rol aldı. Dormen, Çevre Tiyatrosu, Devekuşu Kabare, Tiyatro İstanbul’da oynadığı oyunlarla  nice ödül kazandı.
 
Nevra Serezli 11 Yıl Sonra Tiyatroya Döndü3 Ocak’tan itibaren sahnelenecek olan  “Ağaçlar Ayakta Ölür” ,İspanyol yazar, şair Alejandro Casona’nın dünya klasikleri arasında yer alan bir duygusal komedisi.
 
İyilik ve sevgi kavramında yoğunlaşan oyun, dağılan aileyi bir araya getirmek için büyük bir risk alan bir adamın karısına yapmaya çalıştığı iyilik üzerine kurulu.
 
Nevra Serezli, oyunda yüreği torun özlemiyle  dolu Büyükanne rolünü oynayacak. Ağaçlar Ayakta Ölür’de diğer başrolü usta sanatçı Nuri Gökaşan oynuyor. Nuri Gökaşan, bir davranışı nedeniyle vicdan azabı yaşayan ve hatasını düzeltmek için yaratıcı bir adım atan bir büyükbabayı oynayacak.
 
Nevra Serezli 11 Yıl Sonra Tiyatroya DöndüOyunda torun rolünü genç ve başarılı oyuncu Arif Güney, güzel gelin rolünü ise Burcu Kazbek canlandırıyor. Genç oyuncu Oral Özer ise sürprizli ve gizemli  bir karaktere hayat veriyor.
 
Nevra Serezli 11 Yıl Sonra Tiyatroya DöndüNedim Saban’ın yönettiği ve dilimize kazandırdığı Ağaçlar Ayakta Ölür’ün dekor tasarımı Cihan Aşar, kostüm tasarımı Sadık Kızılağaç, ışık tasarımı İsmail Sağır’a ait.
 
Tiyatroya bu kadar ara vermesinin nedenini içine sinen bir rol bulamamak olarak açıklayan Serezli: “Çok değerli tiyatro yapımcılarından  yıllardır güzel teklifler geldi, sağolsunlar hiç unutulmadım, ancak Nedim Saban’ın önerdiği bu projeyi çok sevdim.  Oyun komedi ile dram arasında çok ince bir çizgi taşıyor. Eski bir oyun olmasına rağmen hiç eskimeyen duyguları yaşatıyor. İyiliğin altını çizen, iyilik üzerine kurulu eserlere ihtiyacımız var “ dedi.
 
“Torunlarım olmasa bu rolü bu kadar duyumsayamazdım”
 
blankUsta oyuncu, dünya klasikleri arasında yer alan bu oyunu, yaşamında  torun sevgisini tattıktan sonra daha çok sevdiğini ve her provaya yüreğindeki torun sevgisini duyumsayarak  geldiğini söyledi.
 
Rahmetli eşi Metin Serezli’yi çok özlediğini ve torunlarını daha yakından tanıyamadığı için çok üzüldüğünü söyleyen Serezli, Metin Serezli’nin son sahneye çıktığı kurumda oynamaktan ayrıca büyük mutluluk duyduğunu belirtti..
 
Nedim Saban ise projeyle ilgili olarak şunları söyledi: ”Tiyatrokare’nin kuruluşunda beraber çalıştığımız büyük usta Macide Tanır’dan çok dinlemiştim Ağaçlar Ayakta Ölür’ü. Oynandığında uzun kuyruklar oluşmuş. Anılarını yazdığı Tiyatronun Cadısı kitabındaki anılarında da önemli yer tutar bu oyun. Nevra Hanım’a neredeyse 20 yıldır 20 farklı oyun yolladım, bu proje aklıma geldiği zaman siz oynarsanız, olay olur  diye mesaj attım. Ertesi gün heyecanlı bir ses duydum! Bu rol benimdir dedi ”
 
Bir yandan Komiser Nevzat, bir Yandan Dede!
 
Nuri Gökaşan ise  projeyle ilgili olarak: “Tiyatrokare ile 28 yıl önce Ankara’da tanıştım, on yıldır bu aileye dahilim. Bir yandan Beyoğlu’nun Abisi’ndeki Komiser  Nevzat’ı hayata geçirmeye çalışırken, öte yandan, hayatının iç hesaplaşmasını yapan ve çok sevdiği eşi için her zorluğa katlanan Dedeye hayat vermek çok ilginç oluyor“ dedi.
 
Tiyatrokare’nin yeni oyunun biletleri Biletix ve gişelerde satışa çıktı.
 
Oyunun Künyesi
 
Yazan: Alejandro Casona
Türkçesi: Nedim Saban
Yöneten: Nedim Saban
Dekor Tasarım: Cihan Aşar
Kostüm Tasarım: Sadık Kızılağaç
Işık Tasarım: İsmail Sağır
Yapım Sorumlusu: Birnil Sarıkaş
Yönetmen Yardımcıları:  Yusuf Kerem Orak, Erdinç Doğancı
 
Oyuncular:
 
Nevra Serezli, Nuri Gökaşan, Burcu Kazbek, Arif Güney, Oral Özer, 
Meltem Özlevent, Mahir Akgündoğdu
 
Oyun Takvimi
 
3 Ocak Cuma 20.30 Profilo Kültür Merkezi
4 Ocak Cumartesi 20.30  Profilo Kültür Merkezi
5 Ocak Pazar 18.00 Trump Kültür Merkezi
8 Ocak 20.30 Çorlu Halk Eğitim Merkezi
9 Ocak 20.30 Edirne Trakya Üniversitesi
11 Ocak Cumartesi  20.30  Water Garden Duru
12 Ocak Pazar 16.00  Profilo Kültür Merkezi
17 Ocak Cuma 20.30  Kozyatağı Kültür Merkezi
19 Ocak Pazar 17.00 ve 20.30   Kadıköy Duru Tiyatro
24 Ocak Cuma 20.30 Trump Kültür Merkezi
26 Ocak Pazar 18.00 Trump Kültür Merkezi
31 Ocak Cuma 20.30 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir