blank

Necmettin Özlü’nün Resim Sergisi

blank“İnsan Manzaraları”
 
Necmettin Özlü’nün
Resim Sergisi
Galeri Soyut’ta
 
blankGaleri Soyut, 26 Ocak – 14 Şubat 2018 tarihleri arasında Necmettin Özlü’nün 36. kişisel resim sergisi “İnsan Manzaraları”nı sanatseverlerle buluşturuyor. Necmettin Özlü’nün “İnsan Manzaraları” adlı sergisi 14 Şubat’a kadar Galeri Soyut A salonunda görülebilir.
 
blankÇalışmalarını Paris’te sürdüren ressam Özlü, 2016-2017 yıllarında gerçekleştirdiği ve insan ilişkileri ve doğada insan temalarını farklı bir yaklaşımla irdelediği, 35 yeni çalışmasını, 26 Ocak – 14 Şubat 2018 tarihleri arasında, Galeri Soyut / A Salonu’nda sergileyecek.
 
blankÖzlü’ye göre, doğayı resmetmek, insan manzaralarını konu almak kendini resmetmektir aslında.
 
Sanatçı, manzara resimleri yaparken, doğa aracılığıyla kendine bakmaktadır. Kendini tanımaya götüren yoldur bu.
 
Düşünceleri, ruh hali ve izlenimleri iç dünyasının tuvaldeki izdüşümüyle tamamlanır. Bu olgu, peyzajlarına figürler yerleştiğinde, ya da belirsiz mekânlardaki karmaşık insan ilişkileri konu edildiğinde de değişmez.
 
blankSanatçının son dönemde sıklıkla çalışmakta olduğu insan manzaraları varlık, insan ilişkileri ve değişik hikâyeleri yansıtıyor görünse de, esas olarak ressamın ruhunun derinliklerinden yansıyan, beklenmedik kişisel beğeni ve kültürel unsurları da barındırmaktadır.
 
Bu resimler modelsiz çalışılmış, manzaralar hayalidir. Kurulan plastik düzen, düş gördürmek için kurgulanmış espaslardan güç alır.
 
blankİnsan vücudunun her şeyden arındırılmış, doğal halini yücelten bir yön sezilir Özlü’nün yapıtlarında.
 
Figürler geometrik bir düzen kurma kaygısının unsurlarıdır çoğu kez. Bu düşündüren ve düş kurduran hayali peyzajlar ve insan manzaraları sanatçının uzun yaşam tecrübesinden damıtılmıştır.
 
blankSıradışı üslubuyla eleştirmenlerin ilgisini çekmiş olan Özlü, 1950 Trabzon doğumludur.
 
Sanatçı bir süre akademisyen olarak görev yaptıktan sonra, 1985 yılından itibaren serbest ressam olarak çalışmaya başlamıştır.
 
blankAnkara, Brüksel, Cezayir, Gent, İstanbul, İzmir, New York ve Paris’te 35 kişisel sergi açmıştır. 
 
Karma sergiler ve sanat fuarlarına katılmıştır.
 
Cezayir Güzel Sanatlar Müzesi ile yerli ve yabancı koleksiyonlarda pek çok eseri bulunmaktadır.
 
1. Cezayir Bienali’nde onur diploması almıştır.
 
UNESCO UPSD Türkiye Plastik Sanatçılar Derneği üyesidir.
 
Halen Paris’te sanatsal çalışmalarını sürdüren sanatçı, Galeri Soyut tarafından temsil edilmektedir.
 
blankNecmettin Özlü; 1950 yılında Trabzon’da doğdu.
 
1967’de Trabzon Lisesini bitirdi.
 
1972’de Karadeniz Teknik Üniversitesi Yer Bilimleri Fakültesi’nden Yüksek Mühendis diplomasıyla mezun oldu.
 
1972 yılı sonunda Devlet bursu ile gittiği Paris’te 1978 yılına kadar öğrenimine devam ederek Paris Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı.
 
1979 yılında Ege Üniversitesi’nde asistan olarak çalıştıktan sonra, Cezayir Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.
 
1987 yılına kadar Cezayir’de kalan sanatçı profesyonel resim çalışmalarına 1980 yılında orada başladı ve ilk sergisini 1985 yılında orada açtı.
 
Akademik kariyerine 1987 yılında son vererek serbest ressam olarak önce Ankara, daha sonra 20 yıl boyunca Brüksel ve Paris’te çalıştı.
 
Şimdiye kadar Ankara, İstanbul, İzmir, Cezayir, Brüksel, Gent, Paris ve New York’da 35 kişisel sergi açtı, pek çok karma sergiye katıldı.
 
Cezayir Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, Türkiye dış temsilcilikleri ile yerli ve yabancı koleksiyonlarda pek çok eseri bulunmaktadır.
 
UNESCO UPSD Türkiye Plastik Sanatçılar Derneği üyesidir.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir