blank

Korona Virüsü Sinemayı da Olumsuz Etkiledi

Korona Virüsü Sinemayı da Olumsuz EtkilediSalonlar Kapatıldı
 
Korona Virüsü
Sinemayı da
Olumsuz Etkiledi
 
blankTürkiye’de ve pek çok ülkede sinema salonlarının kapatılmasına neden olan tedbirler kapsamında Korona virüsü sinemayı da olumsuz etkiledi. 
Bazı yapımların vizyon tarihleri de bir bir erteleniyor.
 
James Bond rolüyle Daniel Craig'in beşinci kez kamera karşına geçtiği, bütçesiyle dikkati çeken, serinin yeni filmi "Ölmek İçin Zaman Yok"un vizyonu Nisan ayından kasıma alındı.
 
"Peter Rabbit: Kaçak Tavşan"ın gösterimi Ağustos ayına alındı. Mayıs’ta sinemaseverlerle buluşması beklenen "Black Widow", "The Woman in the Window" ve "The Personal History of David Copperfield", vizyon tarihlerini süresiz olarak erteledi.
 
Mayısta gösterimde olması planlanan "Hızlı ve Öfkeli 9" filminin, Kuzey Amerika'da ve dünya çapında 2021'in Nisan ayında vizyona gireceği açıklandı.
 
Salgının ABD, İngiltere gibi ülkelerde yayılma ihtimalinin sinema sektörünü daha da olumsuz etkileyebileceği belirtilirdi. Uzak Doğu'da gösterimleri ertelenen bazı filmlerin diğer ülkelerdeki gösterim tarihlerine ilişkin henüz açıklama yapılmadı.
 
Disney, "Mulan", "The New Mutants" ve "Antlers"in vizyon tarihini erteleme kararı verdi. Hazırlık aşamasındaki canlı çekim içeren bütün filmlerinin prodüksiyonunu da durdurdu.
 
Belli ülkelerde sinema salonlarının kapatılması ve bazı filmlerin çekimlerinin durdurulmasıyla sinema sektörünün iki ayda toplam kaybı 5 milyar doları buldu.
 
Tedbirler sinema salonlarını olumsuz etkiledi
 
Çin'de karantina önlemi olarak ülkedeki 70 bin sinema salonu bir buçuk aydan uzun süredir kullanıma kapatıldı. Çin'in sinema sektörünün bugüne kadarki zararının 2 ila 2,5 milyar dolar arasında olduğu belirtiliyor.
 
Çin'de geçen sene Çin Yeni Yılı tatilini de içine alan bir ayda toplam hasılat, 1,76 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2020'nin aynı döneminde ise 4,2 milyon dolarda kaldı.
 
İtalya'da, karantina kararının hemen öncesindeki izleyici sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 94 azaldı.
 
Güney Kore de sinema sektörü en çok etkilenen ülkeler arasında yerini aldı.
Seyirci sayısı iki hafta öncesine göre yüzde 50, geçen yılın aynı dönemine göre ise yaklaşık yüzde 60 düştü.
 
ABD'de 11 Eylül'den sonraki en düşük toplam hasılat
 
ABD'nin farklı eyaletlerinde bazı festival ve etkinlikler ertelendi. Korona virüsünün görüldüğü Kaliforniya eyaletinde gişelerde yaklaşık yüzde 20 düşüş yaşandı.
 
ABD’de sinema salonu kapasiteleri yüzde 50 düşürüldü. Ülkede geçen hafta, 11 Eylül saldırısından bu yana en düşük toplam hasılat miktarı açıklandı.
 
Yaklaşık 55 milyon dolar hasılat toplandığı, yalnızca bir filmin 10 milyon doların üzerinde hasılat elde ettiği ABD'de vizyona yeni giren yapımlar çok az izlenirken, vizyona girmiş olan filmlerin hasılatlarında ise yüzde 60'dan fazla düşüş gözlendi.
 
Vizyondaki ikinci hafta sonunu geride bırakan "Hadi Gidelim", 10,5 milyon dolarla liderliğini sürdürürken, yeni vizyona giren "Aşka İnan" 9,5 milyon dolarla ikinci, "Bloodshot: Durdurulamaz Güç" 9,3 milyon dolarla üçüncü, "Görünmez Adam" 6 milyon dolarla dördüncü "Av" ise 5,3 milyon dolarla beşinci sırada yer aldı.
 
Korona Virüsü Sinemayı da Olumsuz Etkiledi

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir