blank

Kim Jung Gi Vefat Etti

Kim Jung Gi Vefat EttiSanat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Dünyaca Ünlü
Güney Koreli
Sanatçı, Çizer
Kim Jung Gi
Vefat Etti
 
Kim Jung Gi Vefat EttiDünyaca ünlü Güney Koreli sanatçı, çizer Kim Jung Gi ani bir kalp krizi ile 47 yaşında vefat etti
 
Dünyaca ünlü Güney Koreli sanatçı,çizer Kim Jung Gi Paris’te ani kalp krizi atağı sonrası 47 yaşında hayata gözlerini yumdu.
 
Kim Jung Gi Vefat EttiGüney Koreli sanatçı, özellikle karmaşık sahneleri tamamen hafızadan yeniden yaratma yeteneğiyle dünyanın en iyi çizerlerinden biri olarak kabul ediliyordu. Ayrıca “tek kişinin yaptığı en uzun süren çizim” ile Guinness Dünya Rekoru’nu da elinde tutan isim olarak biliniyordu.
 
blankKısa süre önce gelen açıklamada çizerin çalışma arkadaşı Hyun Jin Kim, sanatçının 3 Ekim Pazartesi günü Paris’te öldüğünü duyurdu. “Kim Jung Gi’nin ani kalp kriziyle gelen ölümünü size büyük bir üzüntüyle bildiriyoruz” diyen Jin Kim: “Avrupa’daki son programını bitirdikten sonra Jung Gi göğüs ağrısı yaşadığından New York’a uçmak için havaalanına gitti ve ameliyat için yakındaki bir hastaneye götürüldü, ancak ne yazık ki vefat etti. Bizim için çok şey yaptın ve artık fırçalarını bırakabilirsin. Teşekkürler Jung Gi.” dedi.
 
Halihazırda Paris’e gittiği ve çizimlerinin sergilendiği Daniel Maghen Galerisi de sanatçının ani ölümünü büyük bir üzüntüyle karşıladıklarını dile getirdi: “Aniden ortadan kaybolması, bize getirdiği muazzam mutlulukla çelişiyor. Nutkumuz tutuldu… Ailesinin, eşinin, iki çocuğunun, arkadaşlarının, işbirlikçileri Kim Hyun Jin, Boin Lee, Jean-Christophe Caurette’nin… ve ortadan kaybolmasının büyük bir boşluk bırakacağı hayranlarının başı sağ olsun.”
 
Galeri yetkilileri, Kim’in ailesinin isteği üzerine sergilerinin 8 Ekim Cumartesi gününe kadar açık kalacağını da eklediler.
 
Kim Jung Gi; 1975’te Güney Kore’nin Goyang-Si şehrinde doğdu. Genç yaşta sanata ilgi gösterdi ve 19 yaşındayken güzel sanatlar okuluna kaydoldu. Ardından Busan’daki Dong-Eui Üniversitesi’ne öğrenimine devam etti. Özellikle hafızasına kaydettiği son derece karmaşık sahneleri herhangi bir referans yardımı olmadan, neredeyse mükemmele yakın bir şekilde çizebiliyor olmasıyla kısa süre içerisinde tüm dünyada tanınır hale geldi.
 
Şimdiye kadar basılı altı eskiz defteri olan sanatçı, film, müzik gibi çeşitli farklı alanlarda çalıştı. Jung Gi, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın resmi iş yeri ve konutu Cheongwadae’de özel bir sergi hazırladı. Ayrıca albüm kapağını oluşturmak için Koreli Hip-Hop sanatçısı Drunken Tiger ile de çalıştı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir