Türkçenin 15. Uluslararası Şiir Şöleni

Türkçenin 15. Uluslararası Şiir ŞöleniTürkiye
Yazarlar Birliği
 
Türkçenin
15. Uluslararası
Şiir Şöleni
 
13 – 16 Ekim
Bursa – Konya
 
Türkiye Yazarlar Birliği’nin düzenlediği Türkçenin 15. Uluslararası Şiir Şöleni Bursa’da başlayıp Konya’da tamamlanacak
 
Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni; 30 yıl aradan sonra ilk başladığı yerde, ilk şölene katılan şairlerin davet edilmesiyle 13-15 Ekim 2022 tarihleri arasında Bursa’da yapılacak. 30 yıl önce olduğu gibi, Konya’da tamamlanacak.
 
Türk dünyasında farklı coğrafyalarda yaşayan; farklı lehçelerde, şivelerde eserler veren şairlerini 30 yıl önce ortak bir amaç etrafında birleştirmeyi başaran Türkiye Yazarlar Birliği, Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni’nin 30. yıla ulaşmasının gururunu yaşıyor.
 
2 yılda bir farklı ülkede yapılıyor
 
1992 de Bursa’da başlayan ve 2 yılda bir farklı ülkede gerçekleştirilen şiir şöleni; Almatı/Kazakistan’da, Aşgabad/Türkmenistan’da, Girne/Kıbrıs’da, Strazburg /Fransa’da, Akmescid/Kırım’da, Üsküp/Kuzey Makedonya’da, Bakü/Azerbaycan’da, Prizren /Kosova’da, Kazan/Tataristan’da, Bişkek / Kırgızistan’da, Türkistan/Kazakistan’da, Edirne-Gümülcine-İskeçe-Kırcaali ve nihayet İstanbul’da yapılmıştı.
 
Şiir şöleni, kuruluşunun 45. yılını kutlayan Türkiye Yazarlar Birliği’nin geleneksel hale getirdiği çok sayıdaki faaliyetlerinden sadece biri.
 
Gerçekleştirildiği her ülkede büyük ilgi gören, Ortadoğu, Balkanlar ve Türk Dünyasından şairlerin ilgiyle takip ettikleri şölenin 30. yıl anısına “Türkçenin 15. Uluslararası Şiir Şöleni” 13-15 Ekim 2022 tarihleri arasında Bursa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşip 16 Ekim 2022'de Konya’da Selçuklu Belediyesinin ev sahipliğinde tamamlanacak.
 
Dünyanın dört bucağından 700’ün üzerinde şair bir araya geldi
 
Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimî Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan’ın “Bir faaliyetin sürekliliği son derece mühimdir; geleneği olmayanın geleceği olmaz.” veciz sözüyle öncülük ettiği şölenlerde şimdiye kadar 700’ün üzerinde şair yüzyılların özlemi ile birbirleriyle duygu ve gönül köprüleri kurmak, dostluk bağlarını güçlendirmek için bir araya geldiler.
 
Şölenin gelenekleri var
 
2 yılda bir farklı ülkede yapılışı, Türk dünyasının üç büyük şair ve yazarı adına hem maddi değeri, hem de sanat değeri olan “Büyük Ödülleri”, şiir atölyeleri, konserler, katılımcılara verilen her biri sanat eseri olan “İştirak Beratları” ve şiir fasılları gibi gelenekleri olan şölen Gül Deste adıyla kitaplaştırılıyor.
 
13-16 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılacak “Türkçenin 15. Büyük Şiir Şöleni”ne katılacak şairler şiirlerini okuyacaklar, kucaklaşmanın ve hasret gidermenin bahtiyarlığını yaşayacaklar.
 
Genel Başkan Arıcan: Şairlerimizin ve şiirin gücüne inanıyoruz
 
TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, “TYB kurulduğu 1978 yılından bu yana kültür ve fikir dünyamızı zenginleştiren, manayı hakikatte arayan faaliyetler yapıyor. Bu faaliyetlerimizin çoğunu sürekli hale getirdik. Markalaşmış, etkisi ve gücü itibariyle toplum tarafından da ilgiyle takip edilen etkinliklerimizden biri olan “Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni” bugün de aramızda bulunan TYB’nin kurucu ve şeref Başkanı, Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan ağabeyimizin teşvik ve öncülüğünde 30 yılına ulaştı.” dedi.
 
“Şöleni, şairlerimizin kalpten dile, dilden yüreklere gürül gürül akan şiir pınarımızın gücü üzerine inşa ediyoruz” diye konuşan Genel Başkan Arıcan, “Dünyayı dolaşan şölenin Bursa’da başlayan ilk programında bulunan değerli şairlerimizi tek tek aradık, konuştuk. Türkçenin 15. Uluslararası Şiir Şöleni’ne davet ettik. Hemen hemen hepsi davetimize icabet edeceklerini ifade ettiler, kendilerine teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Bu arada, geçen 30 yılda vefat eden şairlerimizin aileleri ve yakınlarına başsağlığı kendilerine de Allah’tan rahmet diliyorum.” diye konuştu.
 
1992 şölenine Türkiye’den katılan şairlerden Erdem Bayazıt, Dilaver Cebeci, Arif Damar, Nüzhet Erman, Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu, Ayhan İnal, M. Akif İnan, Şükrü Karaca, Bahaeddin Karakoç, Abdürrahim Karakoç, M. Ragıp Karcı, Hasan Ali Kasır ve Sedat Umran geçen yıllarda vefat etti. Rahmetle andığımız bu şairlerin şiirleri genç şairlerimiz tarafından seslendirilecek.
 
İlk şölende yer alan şairlerden 15. Şölene katılacak isimler:
Firuze Memmedli (Azerbaycan)​
Hurşit Davronov (Özbekistan)
Akushtap Baktygareeva (Kazakistan)
İskender Muzbeg (Kosova)
Altay Süroy (Kosova)
Adnan Özer
İhsan Işık
Mehmet Atilla Maraş
Metin Önal Mengüşoğlu
Müştehir Karakaya
Necip Evlice
Nevzat Çalıkuşu
Seyfettin Ünlü
Turan Koç
Ayrıca ilk şölende emeği geçen; Prof. Dr. Mustafa İsen, Erbay Kücet ve Alpaslan Baha Yılmaz da şölene katılacaklardır.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir