blank

Kalbin Dolunay Saatinde Buluşmak

blank

ELİF YAVAŞ
Kalbin Dolunay Saatinde Buluşmak
 
Kusurları kapatıp kalbe hediye paketi, bir buket ‘anlayış çiçeği’ sunma vakti şimdi.
 
Birilerini mahcup etme hastalığından, bir insanı topluluk arasında küçük düşürme hareketinden sıyrılmalı; kibarlığa bürünmeli kalp dili ve beden dilimiz. Bazen bir milletvekili, akademisyen, sanatçı, devlet adamı bile resmî ortamda pot kırınca kınarız. İnsandır hata yapar elbet, mühim olan aynı hatayı sürdürmeden hemen bırakmak. Hatalardan ders alarak doğruyu bulur fikirler.
 
Özür dilemeyi, teşekkür etmeyi ilke edinmeli erdemlice. Zan hastalığından, bir şeyi başka şeye yakıştırıp zannetme rahatsızlığı ve ‘-mış gibi’ anlayışından sıyrılmalı zihin. Muhatabın yüzüne kusurları vurmak, sırrı ifşa etmek insanlıktaki zayıflığımızı sahneler. Kusurları örtmede gece gibi, insanlarla iletişimde güneş gibi, doğruları söylemede ay gibi olsak kalbin dolunay saatinde buluşuruz o vakit.
 
İftira, intikam, fitne duyguları cehaletin ellerine yuva yapmıştır. Lâf sokma yollarıyla isyana bürünür kaskatı kalp. Kasılıp kalan art niyetli fikirleri bırakmalı, onun yerine iyi niyeti salıvermeli her yana. Geçmişteki hatalarından ders alarak ulvî makamlara gelir insanoğlu. Kusurları örter tatlı dil, kar tanelerinin bereketiyle huzura yol alır geleceğe dair düşler. Yol ya da yollar, düş ya da düşlerdir yüreğimizi yaşatan. Ömür rotamız doğruluktan yana tebessüm eder, hatalar da mıhlanır geçmişe. Geçmişe demir atar eski anılar.
 
Hatalardan ders almayı ilke edinip üretkenlikten yana nasiplensin hayaller. Kalbin dolunay saatinde buluşmak için.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir