blank

Jackie Filmi Sinemalarda 

blankŞilili Yönetmen
Pablo Larrain’in
Jackie Filmi
Sinemalarda 
 
Natalie Portman'ın Jackie Kennedy'i canlandırdığı dram filminin yönetmen koltuğunda Şilili yönetmen Pablo Larrain yer alıyor. Filmin başrolündeki Natalie Portman 'a Greta Gerwig, John Hurt ve Max Casella eşlik ediyor. Yapımcılığını Darren Aronofsky'nin üstlendiği filmin senaryosunu Noah Oppenheim yazdı.
 
Jackie filmi; Başkan John F. Kennedy'nin 1963'te Dallas'ta uğradığı suikast sonucu ölmesinin ardından First Lady Jacqueline Kennedy(Jackie), tüm ülkenin gözü üzerindeyken bu büyük travmayı atlatmak, kocasının tarihi mirasını yaşatmak ve çocuklarının karşısında dik bir duruş sergilemek zorunda olmasını anlatıyor.
 
Film 20 Ocak 2017 tarihinden itibaren Türkiye sinemalarında gösterimde…
 
 
Jackie Filmi İçin Notlar
 
John F. Kennedy'nin 1963 yılında uğradığı suikast sonucu ölümünün ardından Jacqueline Kennedy’nin suikasttan bir hafta sonra LIFE dergisine verdiği röportajı kaynak alan film, en kısa özetle Jackie’nin suikast gününü ve cenaze hazırlıklarını anlatıyor diyebiliriz. Ancak, ağırbaşlılığı ve zarafeti le tanınan First Lady’nin yaşadığı büyük travma ile çocuklarını ve eşinin mirasını koruması arasında verdiği iç savaşı, usta yönetmen Pablo Larrain çok sıra dışı bir anlatımla ve çok güzel anlatmış.
 
El Club, Neruda ve Jackie derken çok kısa süre içinde 3 tane çok iyi filmle sinemaseverlerin karşısına çıkan, Şili sinemasının usta yönetmenlerinden Larrain, bu filminde de duyduğumuz bildiğimiz bir hikâyeyi ilk defa dinliyormuşçasına filmi başından sonuna kadar sürekli bir heyecanla izlettiriyor sinema seyircilerine.

Jackie’yi canlandıran Natalie Portman için bu rol kariyerinin en zor ve en başarılı performansını gösterdiği rol dersek hakkını teslim etmiş oluruz herhalde.

Filmin oyuncuları dışında çok etkileyici ve başarılı  diğer üç öğesi; kurgu, müzik ve sinematografi. Larrain ile ikinci kez çalışan Sebastián Sepúlveda, kurgunun gücünü kanıtlayan bir kurgu ustası.
 
Larrain’in diğer filmlerinde de gördüğümüz seyirciyi sürükleyen paralel kurgu örnekleri bu filmde de hemen dikkat çekiyor. Elbette bu büyük ve güzel etkide Mica Levi’nin müziklerinin de önemli bir payı var.

Tabii ki Elle, Captain Fantastic, Rust and Bone gibi filmlerden tanıdığımız görüntü yönetmeni Stéphane Fontaine’nin hikâyeye uygun muhteşem kadrajlarını da ayrıca ve özellikle anmak gerek.
 
Filmin en güzel yanlarından biri de hiç kuşkusuz mesaj kaygısı olmadan o trajik günleri gerçekçi, samimi ve cesur bir şekilde gözler önüne seren bir anlatım diline sahip olması.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir