Istanbul Photo Awards 2019

Anadolu Ajansı’nın
Uluslararası
Haber Fotoğrafı Yarışması
 
Istanbul Photo Awards 2019
Sahiplerini Buldu
 
Anadolu Ajansı tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen uluslararası haber fotoğrafı yarışması Istanbul Photo Awards 2019 'un kazananları belli oldu.
 
Uluslararası fotoğraf yarışması Istanbul Photo Awards'ın Anadolu Ajansı tarafından bu yıl beşincisi düzenlendi. Istanbul Photo Awards 2019 'da "Yılın Fotoğrafı" ödülünü "İsrail-ABD-Filistin çatışması" başlıklı fotoğrafıyla Ahmad Gharabli kazandı.
 
AFP foto muhabiri Gharabli'nin "İsrail-ABD-Filistin çatışması/Israel-US-Palestinian Conflict" başlıklı fotoğrafı, jürinin değerlendirmesi sonucu ödüle layık görüldü.
 
Yılın Fotoğrafı
 
Yarışmanın resmi sponsorluğunu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Türk Hava Yolları'nın üstlendi.yarışmada, AFP foto muhabiri Ahmad Gharabli'nin "İsrail-ABD-Filistin çatışması" başlıklı fotoğrafı, "Yılın Fotoğrafı" ödülüne layık görüldü. Fotoğraf, Kudüs'te kendi fotoğrafını çekmeye çalışan İsrail askerine onun fotoğrafını çekerek karşılık veren Filistinli bir kadını konu alıyor.
 
Uluslararası jüri, "haber" ve "spor" dallarında tekil ve seri olmak üzere dört kategoride, yılın en iyilerini belirledi.
 
Guillermo Arias'ın AFP için çektiği "Binlerce Orta Amerikalı Göçmen/Thousands of Central American Migrants" başlıklı serisi, "Seri Haber" kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Seri, çoğunluğu Honduraslı, binlerce Orta Amerikalı göçmenin Amerika'ya ulaşma umuduyla bir aydan fazla süren yolculuğunu konu alıyor.
 
Matzke Stefan, dalgadan düşen bir sörfçüyü yakaladığı fotoğraf ile "Tekil Spor" dalında birincilik ödülünün sahibi oldu.
 
Forough Alaei, İran'ın Ahvaz şehrinde, kadınların stadyuma girmesi yasak olduğu için erkek kılığında maçları izleyen 22 yaşındaki Zeynep'i konu edinen "Stadyum Kızı/Stadium Girl" serisiyle "Seri Spor" alanında birincilik ödülünü aldı.
 
Kazanan fotoğraflar, yurt içinde ve dışında sergilenecek
 
Istanbul Photo Awards'ın "Tekil Haber" kategorisinde ikinciliğe Daniel Ochoa De Olza'nın AP için çektiği "ABD/Meksika Sınır Duvarı'nın Büyük Sıçrayışı/Massive Jump of the USA/Mexico Border Fence", üçüncülüğe İspanyol Elyxandro Cegarra'nın "Paris'te Benzin Zammına karşı Sarı Yelek Protestosu/Yellow Vest Protest Against Rising Fuel Taxes in Paris" başlıklı fotoğrafı layık görüldü.
 
Chris McGrath, Getty Images için çektiği "Bir Gazetecinin Cinayeti/A Journalist’s Murder" adlı seriyle "Seri Haber" alanında ikincilik ödülünü aldı. Endonezyalı Ulet Ifansasti, "Ölümcül Deprem/Deadly Earthquake" serisiyle üçüncülük ödülünün sahibi oldu.
 
"Spor" kategorisinde, Amerikalı Terrell Groggins "Tüm Zamanların En Harika Kadını/Savunmanın İntikamı-The Greatest Woman of All Time/ Shields Strikes Back" ile tekil fotoğrafta ikincilik ödülünü aldı. Reuters'dan Lenoir Francois "Spa-Francorchamps'de F1 kazası/F1 crash at Spa-Francorchamps" ile üçüncülük ödülünü aldı.
 
"Seri Spor" kategorisinde, ikinciliği Getty Images için çektiği "İlham Verici Koç Takımını Kazanma Sezonuna Hazırlıyor/Inspiring Coach Leads Team to Winning Season" serisiyle Ezra Shaw kazandı. Üçüncülüğü "Kuzey Kore Stili Tekvando/Taekwondo North Korea Style" serisiyle Alain Schroeder kazandı.
 
"Yılın Fotoğrafı"nın sahibi Gharabli 8 bin dolarlık ödülün sahibi oldu. Yarışmada, diğer kategorilerin birincileri 5 bin, ikincileri 3 bin, üçüncüleri ise bin 500 dolarla ödüllendirildi.
 
Yurt içinde ve dışında yıl boyunca çeşitli mekânlarda sergilenecek fotoğraflar ayrıca fotoğraf albümünde de yayımlanacak.
 
Istanbul Photo Awards, dağıttığı ödüllerle foto muhabirlerini teşvik etmeyi ve güç koşullarda devam eden foto muhabirlik mesleğini desteklemeyi amaçlıyor. Uluslararası haber fotoğrafçılığı alanında önemli bir yere sahip olan yarışma, fotoğraf dünyasından yoğun ilgi görüyor.
 
AA

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir