blank

İlk Zazaca Film Hewno Bêreng Sinemalarda

blank6 Dalda
Ödül Aldı
 
İlk Zazaca Film
Hewno Bêreng
Sinemalarda
 
29. Ankara Film Festivalinde ve 37. İstanbul Film Festivalinde birçok ödül alan sinemanın ilk Zazaca (Kırdki) filmi olan Hewno Bêreng (Renksiz Rüya)  sinemalarda.
 
blank19-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 29. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde  Hewno Bêreng" (Renksiz Rüya) filmi, En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, Onat Kutlar En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Özgün Müzik, SİYAD En İyi Film Ödülü olmak üzere 6 dalda ödül aldı.
 
6-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 37. İstanbul Film Festivalinde  ise Hewno Bêreng" (Renksiz Rüya) filmi Mansiyon ödülü aldı.
 
Yönetmenliğini Mehmet Ali Konar’ın yaptığı filmin başlıca oyuncuları: Civan Güney Tunç, Bilal Bulut, Orhan Alıcı, Cuma Karaaslan, Midas Muhammed, Sevgi Yusufoğlu.
 
blankGörüntü Yönetmenliğini Yağız Yavru’nun yaptığı filmin kurgusu Naim Kanat’a ait.  Filmin özgün müzikleri ise Mehmud Berazi ve Xebat Aşmi tarafından yapılmış.
 
blankSenaryosunu da yönetmen Mehmet Ali Konar’ın yazdığı film;  90’lı yılların karanlık politik olaylarının ortasında kalan, bu uğursuz, süreğen durumun mağduru olmaktan kurtulamayan Mirza’yı anlatıyor.  
 
blankAnnesinin ölümünün ardından iyice içine kapanıp gördüğü kötü rüyalarla savaşmaya çalışan Mirza’nın hayatı, Mir Ahmed’in bir süreliğine evlerine misafir gelmesiyle değişir.
Kuşatılmış bir zaman aralığında çocukluk, matem ve hayallerin hikâyesini, bir çocuğun yaşam ritmi ve farkındalığı üzerinden anlatan filmin sahnelerinin önemli bir kısmı Diyarbakır şehrinde çekilmiş.
 
Beyaz Perdeye Yansıyan “Çoğu Kürdün Çocukluğu"
 
“Hewno Bêreng” filminin yönetmeni Mehmet Ali Konar kendisiyle yapılan bir söyleşide: “90’larda ben de Mirza karakterinin yaşındaydım fakat Mirza çoğu kürdün çocukluğu. Filmin elbette ki zihnimdeki flu-silik politik durum anılarıyla ilgisi var…” demişti.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir