Notlar dergisinin 2. Sayısı Çıktı

 NOTLAR 2Kuram Ve Düşünce Dergisi Notlar'ın İkinci Sayısı Çıktı

Kuram ve düşünce dergisi Notlar, ikinci sayısı ile okurunu selamladı. Dergi kuram ve düşünce alanında seçici bir tavırla derinlikli metinler yayınlama çabasını ikinci sayıda da sürdürüyor. İlginç kapak tasarımı ile Notlar, birbirinden ilginç konularda yazılmış metinleri okuru ile buluşturuyor.

Dergi, dünyadaki gelişmeleri bulunduğu coğrafyanın birikimi üzerinden okumak gayreti içerisinde… Dolayısıyla kendi coğrafyamızın tarihi ve güncel birikimine odaklanmayı merkeze alıyor. Derginin Sunuş yazısında "Bir birikimin oluşma biçimleri vardır, bunun en yalın ve yakın olanı kendi coğrafyamızın fikrî ve insanî birikimidir." denilerek büyük birikim ile bağlar kurmanın yollarını ararken, bu güne kadar bireysel ve toplumsal olarak modern zamanlarda yaşadıklarımızı ve yaşadığımızı göz ardı etmeme vurgusu da dikkati çekiyor.

Derginin ikincisi sayısı Kemal Kahramanoğlu'nun "Poetik Düşünme ve Felsefe Arasında Şiir Geleneğimiz" başlıklı yazısıyla başlıyor. Özgür Taburoğlu tasavvuf alanında önemli bir çabaya girişerek "Tasavvufta Başkası Olmak" başlığı altında görüşlerini paylaşıyor. İbrahim Yenen “Hakikat”in Modern Tezahürleri" üst başlığı altında belli kavramlara belli değerler bağlamından yaklaşıyor. Yasin Ramazan'ın "Anlayan-Doğa ve Dini Okumanın İmkânı", Ekrem Özdemir'in "Maturîdî'de İrade Hürriyeti", Murat Erol'un “Seyrimde Bir Şehre Vardım: Başı Sonu Güldür Gül", Sait Mermer'in "İslam Düşüncesinin Tarih Yapıcı Rolü", Süleyman Özar'ın "Kente Düşmek v. Şehre İnmek" başlıklı yazılarının ardından siyasal-ideoloji kuram eksenli yazılar dergide yer alıyor. Bu çerçevede Ercan Yıldırım seri ve verimli yazılarını Notlar'da da sürdürerek "Neoliberal İslamcılık" başlıklı yazıyı kaleme almış. Mücahit Pişkin "Avro-İslam Tartışmaları Çerçevesinde Üretilen İslamî Bilginin Sosyolojik İçerimleri", Kenan Arpacıoğlu "Küreselleşen Dünyada 'Yumuşak Güç', 'Rıza' Ve 'Meşruiyet'", Selman Emre Gürbüz "1984 Romanı Üzerinden Uluslararası İlişkiler Teorilerine Eleştirel Bir Bakış", Fırat Kargıoğlu "Ulrich Beck'te Düşünümsel Modernliğin Bir Parçası Olarak "Kuşku Sanatı" başlıklı yazılara imza atmışlar.

Notlar dergisi iletişim:
notlardergisi@gmail.com
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir