blank

Hülya Koçyiğit Sinema Tecrübelerini Anlattı

blank"Türk Sineması
Yaz Okulu-2019"
 
Yeşilçam'ın Duayen İsmi
Sinema Oyuncusu
Hülya Koçyiğit
Sinema Tecrübelerini
Anlattı
 
Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği Türk Sineması Yaz Okulu-2019 kapsamında Yeşilçam'ın duayen ismi sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit sinema tecrübelerini anlattı.
 
blankProf. Dr. Peyami Çelikcan'nın moderatörlüğünde Yeşilçam'ın duayen ismi Hülya Koçyiğit, yaz okulundaki uluslararası öğrencilerle bir araya geldi.
 
Etkinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla ve İstanbul Şehir Üniversitesi iş birliğiyle düzenlendi. Etkinlik,
 İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü'nde gerçekleştirildi.
 
Söyleşiye, akademisyenler ve öğrencilerin yanı sıra çok sayıda sinemasever de katıldı.
 
blankHayat hikâyesini ve sinema yolculuğunu anlatan Koçyiğit, mesleki yaşamında en büyük şansının eşi olduğunu söyledi: , "Aile benim için çok önemli ve kıymetlidir. Eşimin desteğini almak beni başarıya ulaştıran etkenlerdendir." dedi.
 
Koçyiğit, sinema kariyerine çok küçük yaşlarda başladığını belirtti:
 
blank"Kendine bir hedef koymuş bir genç kızdım. Arzuladığım şey oyuncu olmaktı. Bunun yolunun da tiyatro eğitimi almaktan geçtiğini biliyordum. Konservatuvar öğrencisi olarak hayatıma devam ettiğim sırada sinemayla güzel bir tesadüf eseri karşılaştım. Annem bir vesileyle Metin Erksan ile tanışıyordu. Metin Erksan'ın 'Susuz Yaz' filmi için oyuncu aradığı sırada annemle tesadüf etmesi ve annemin Erksan'a benden bahsetmesiyle sinema hayatım başladı."
 
blank"Erksan'dan ilk öğrendiğim şey sahicilik oldu"
 
Koçyiğit, "Susuz Yaz" filminde ilk öğrendiği şeyin, "mış" gibi yapmamak olduğunu anlattı: "Metin Erksan'ın bana söylediği ilk şey, 'eğer köylü karakterini canlandırıyorsan köylüymüş gibi yapmayacaksın gerçekten köylü olacaksın' idi. O günden itibaren benim oyunculuk kariyerimde hep ön plana aldığım şey 'mış' gibi değil gerçekten o olabilmek, bizzat o yaşayan kişi olabilmektir. Onun için herhalde en gelişmiş duygum empatidir." dedi.
 
"Dışarıda Türkiye'yle ilgili olumsuz imaj sergileniyor"
 
Söyleşinin ardından açıklama yapan Koçyiğit, YEE'nün yaz okulu kapsamında düzenlediği bu etkinlikleri çok kıymetli bulduğunu söyledi: "Kültürel alışveriş her zaman için olmalı özellikle bu talebeleri ülkemize davet ederek ülkemizin kültürüyle tanıştırmak, sanatıyla buluşturmak açısından yapılan bu çalışmaları takdirle karşılıyorum." dedi.
 
Koçyiğit, Türk sinemasını, Türk insanını ve Türk dilini yabancı öğrencilere doğru aktarmanın önemine değindi: "Sıklıkla dış basında özellikle Türkiye ile ilgili çok olumsuz imajlar sergileniyor. Hâlbuki ülkemize gelip bizi tanıyan yabancılar, peşin hükümle edindikleri yargılarla karşılaşmıyorlar. Tam tersine sevecen, barışçıl, paylaşımcı ve misafirperver insanlarla karşılaşıyorlar. Bu da demek oluyor ki bu tür çalışmalar çok faydalı ve fazlasıyla yapılmalı." dedi.
 
Söyleşinin ardından başrollerini Hülya Koçyiğit ve Cüneyt Arkın'ın paylaştığı "Adını Anmayacağım" filminin gösterimi yapıldı.
 
Adını Anmayacağım 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir