blank

Hıdır Toraman’ın Şiir Kitapları

blank"Kızgın Pars Kopuk Topuk"
"Yüklemler"
"Yeryüzü Mühürlenince"
 
Hıdır Toraman’ın
Şiir Kitapları
Ebabil Yayınlarından
Çıktı
 
blank“Seksen Kuşağı” şairlerinden Hıdır Toraman az yazan ve az yayımlatan bir şair.  Yaklaşık 30 yıla varan şiir serüveni boyunca yazdığı şiirler ayrı ayrı 3 kitap olarak Ebabil yayınlarından çıktı. Üç kitaptan “Kızgın Pars Kopuk Topuk” ile “Yüklemler”  ilk baskı,  “Yeryüzü Mühürlenince” ikinci baskı.
 
blankŞairin ilk baskısı yapılan kitaplarından “Kızgın Pars Kopuk Topuk” kırk sekiz sayfa. Kitapta toplam on şiir var. Şairin kızına ve oğluna ithaf ettiği “Yüklemler” adlı kitabı da kırk sekiz sayfa ve kitapta toplam yedi şiir var.
 
“Hıdır Toraman’ın seksenli yıllarda Aylık Dergi’de başladığı şiir yolculuğunu kendi açtığı ırmaklarının kıyılarında kendine has tavrıyla sürdürdüğünün ve bu yolculuk boyunca ne kadar hassas davrandığının somut kanıtıdır denilebilir bu üç şiir kitabı için…
 
Şaire has sezginin bütün imkânlarını sonuna kadar aşkın ve varoluşun hikmet kapılarını açmak için kullanan bir şair Hıdır Toraman. Bunu yaparken aynı zamanda sorgulayan, okuru da bu sorgulamaya katan ve böylece kendi açtığı ırmakların kıyılarına okuru da götüren ve her defasında okuru şaşırtan bir şair Hıdır Toraman.
 
Aslında bir şairin şiirinin anlaşılmasına yönelik kurulacak her cümle bizzat şiirin kendisini anlatması, hissettirmesi karşısında kuşkusuz hep eksik kalacaktır.
 
Hatta cümleler arttıkça eksiklik de artacaktır. Bütün şairlerin bütün şiirleri için geçerli olan bu tespit, Hıdır Toraman’ın şiiri için de geçerlidir. O yüzden meydanı şiire bırakmak en doğrusu.
 
İşte “Kızgın Pars Kopuk Topuk”  kitabında yer alan “Tehdit Otu” şiiri:
 
HIDIR TORAMAN
Tehdit Otu
 
Düzeltmedikçe dedi kalbini
düzeldiğini görmeyeceğiz kızılçamların
ormandan eve dönmeyeceğiz
 
Vaktimiz olmayacak dişbudakların
düzgün gövdeleriyle kucaklaşmaya
eğreti dallarla meşgul olmaktan
 
Unutanlardan olacağız sonunda
gökyüzüne ağmayı unutanlardan
bir farkımız kalmayacak sargonun
dünyaya eğilmiş asmalarından
 
Ne kadar görklüdür oysa çınarlar
övülmeden geçilmiş gövdeleriyle
kendi göğünde bir çınar olmak
ne kadar yakışırdı insanoğluna
 
Daha fazlası için kitapları hemen edinmeniz dışında bir seçenek yok galiba.
 
 
blankHıdır Toraman; 1964 Harput doğumlu. İlk ve Orta Öğrenimini Elazığ’da tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu.
 
Şiir ve yazıları 1982 yılından itibaren Aylık Dergi, Albatros, Kayıtlar, Türk Dili,  Hece, Dergâh, Melâmet, Asanatlar gibi dergilerde yayınlandı.
 
 
Eserleri:
 
“Kızgın Pars Kopuk Topuk”  şiir
“Yüklemler” şiir
Yeryüzü Mühürlenince” şiir
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir