blank

Hacettepe Sanat Müzesi Yeni Koleksiyonu

blank"Yarın Bugünden Kurulur"
Sergisi
 
Hacettepe Sanat Müzesi
Yeni Koleksiyonu
 
blankAnkara CerModern Sanat Merkezinde,  Hacettepe Sanat Müzesi'nin yeni koleksiyonu "Yarın Bugünden Kurulur" sergisi sanatseverlerle buluştu.
 
50. kuruluş yılını kutlayan Hacettepe Üniversitesinin sanat yapıtlarını ortaya koymak amacıyla hazırladığı "Yarın Bugünden Kurulur, Hacettepe Sanat Müzesi yeni koleksiyonu" sergisi sanatseverlerle buluştu. Sergi, Türkiye Plastik Sanatları'nın yakın tarihini, farklı tekniklerde hazırlanan yüzey çalışmalarını, heykel, seramik, yerleştirme ve video sanatı üzerinden hazırlanan koleksiyonunu sanatseverlerin beğenisine sunuyor.
 
Serginin Küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener ve Zuhal Baysar'ın üstlenmiş. Ziyaretçilerin kendilerini "müze gezer gibi" hissietmesi için  hazırlanan sergi özel kurgusuyla da dikkati çekici..
 
"Hacettepe, insan odaklı müzecilik anlayışını ön planda tutuyor"
 
Sergi yaklaşık 6 aylık bir çalışmanın sonucunda tamamlanmış.  Serginin küratörü Dilek Karaaziz Şener, serginin ana seçkisinin, Hacettepe Sanat Müzesi'ne 2015-2017 yılları arasında sanatçıların armağan ettiği yapıtlardan oluştuğunu söyledi.
 
Şener, yeni yapıtlarla genç sanatçılara kapı açıp, geleceğe dair adımlarının desteklendiğini belirttti. Şener, aynı zamanda Türkiye Plastik Sanatları'nın önde gelen isimleriyle seçkin ve geniş bir sanat müzesi koleksiyonu oluşturma yönünde ilerlediklerini aktardı.
 
Şener, Hacettepe Sanat Müzesi'nin sene başında müze envanterine armağan edilen ve serginin çerçevesini belirleyen tüm yapıtların, CerModern'de ilk kez sanatseverlerle paylaşıldığına işaret ederek, "Bu sergiyle birlikte daha da zenginleşen, nitelikli bir koleksiyona sahip olma hedefi ve müzesini bekleyen yapıtların özlem duyduğu mekan bir kez daha vurgulanmaktadır. Müze koleksiyonu ilk defa aynı şehirde farklı bir mekanda, biçim, süreç, oluşum ve yapılandırma aşamalarının öyküsel bir belgeseliyle izleyiciyle buluştu." dedi.
 
Eski ve yeni koleksiyonuyla Hacettepe Sanat Müzesi'nin 2005'te 76 yapıtla başladığı yolculuğuna, bugün 500 yapıtla devam ettiğini, müzenin özellikle çocuk ve gençleri hedeflediğini belirten Şener, şunları söyledi:
 
"Hacettepe Sanat Müzesi, insan odaklı müzecilik anlayışını ön planda tutuyor. Bir üniversite sanat müzesinin koleksiyonunun en önemli özelliği, ait olduğu kentin nüfusuyla kurduğu bağlantı ve ilgiyi yansıtıyor olmasıdır. Bunun için de Hacettepe Sanat Müzesi'nin öncelikli izleyici hedefinin çocuklar ve gençler olduğunu belirtmek istiyorum. "
 
Sergi, 30 Temmuz'a kadar açık olacak.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir