Güldestan Balesi Gümüşhane’de Sahnelendi

Türk Dans
Repertuarının
Özgün Eserlerinden
Güldestan Balesi
Gümüşhane'de
Sahnelendi
 
Samsun Devlet Opera ve Balesi, Türk dans repertuarının özgün eserlerinin başında gelen Güldestan Balesi’ni Gümüşhane'de sahneledi.
 
Reji ve koreografi Beyhan Murphy'. Müzikler Mercan Dede. Dekor tasarımı Işın Mumcu. Kostüm tasarımı İsmail Dede.  Eser, Gümüşhane Kültür Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
 
Eser, İlk kez 2009-2010 sanat sezonunda sahnelendi ve seyircilerden büyük ilgi gödü. "Güldestan" balesinin ışık tasarımını Michael Odam, ışık adaptasyonunu ise Beyhan Murphy ve Murat Yılmaz gerçekleştirdi.
 
Güldestan'da başı ve sonu olan belli bir hikâye işlenmiyor. Eser Matematiksel bir kurgu üzerine kurulu olan 'destanlardan (modüllerden) oluşuyor.  Her destan kendi içerisinde çeşitli bölümler barındırıyor. Bu bölümlerin her biri 'gül' çiçeğinin çeşitli adlarını ve durumlarını yansıtıyor.
 
Sosyo kültürel anlamda geçmişle ilgili birçok konunun yer aldığı eserde, bölümler arasında göçebe toplumdan gelinmesi ile toprak, kadın ve erkek olguları hem geçmiş hem de bugün açısından hicivsel bir anlatımla işleniyor.
 
Geleneksel sema töreninden esinlenen mistik bir bölümün de yer aldığı Güldestan Balesi’nde ayrıca gülün en kıymetli varlık olan insana yansıması da anlatılıyor.
 
Gösterinin ardından Gümüşhane Valisi Okay Memiş ve Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen oyunculara çiçek hediye etti.
 
Beyhan Murphy'nin 2004'te Mercan Dede ile hazırladığı Güldestan Balesi, Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya, Fransa ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de sahnelenmiş ve yoğun ilgi görmüştü.
 
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir