Görece Sinema Dergisinin İlk Sayısı

Görece Sinema Dergisinin İlk Sayısı7 Kısa Filmci Gencin
Çevrimiçi Yayınladığı
Görece
Sinema Dergisinin
İlk Sayısı
Okurla Buluştu
 
Birlikte filmler çekip ödüller alan 7 kısa filmci genç tarafından çevrimiçi yayınlanan Görece sinema dergisinin ilk sayısı okurla buluştu.
 
Görece Sinema Dergisinin İlk SayısıKorona virüsü (Kovid-19) önlemleri kapsamında hayatı eve sığdıran sanatseverler için çevrimiçi hazırlanan Görece sinema dergisinin ilk sayısı yayımlandı.
 
Genel Yayın Yönetmenliğini Rabia Özmen'in üstlendiği dergi, Hassan bin Sabit Sinema Akademisi'nde tanışan ve birlikte filmler çekip ödüller alan 7 kısa filmci genç tarafından "Sanat hayattır, hayat eve sığar" diyerek çıkarıldı.
 
Dergide sinema ve sanatın farklı bir bakış açısıyla ele alınması hedeflenirken, okuyucular hayat gibi sanatı da eve sığdırmaya davet ediliyor.
 
İlk sayısı "Evde Kal" adıyla çıkan derginin yazı ekibinde Emine Yüksel Türkmen, Mustafa Çamran Azizoğlu, Nur Sultan Bulut, Sıddıka Özbek, Yasir Gençalp ve Elif Çelikhanher yer alıyor.
 
"Aile kavramını böyle zor zamanlarda bir kere daha anlıyoruz"
 
Dergi yazarlarından Mustafa Çamran Azizoğlu, evde kalma sürecini iyiye çevirme fikriyle yola çıktıklarını söyledi.
 
"Filmlerde Konuşan Ağaçlar" başlığıyla ilk sayıdaki yazısını okuyucuyla buluşturan Azizoğlu, "Tüm dünyanın geçirdiği bu gönüllü karantina sürecinde birçoğumuz evdeyiz. Evde kalma süreci de normal hayatta sürekli dışarda olan insanlar için çok zor. Bu durumda sanattan uzak olunmaması gerektiğini düşündük ve 7 kısa filmci arkadaş çevrimiçi bir dergi çıkarmaya karar verdik." dedi.
 
Azizoğlu, ilk sayının temasını "Aile" olarak belirledikleri anlattı:
 
"Bazı dönemlerde unuttuğumuz aile kavramını böyle zor zamanlarda bir kere daha anlıyoruz. Ailemizden birinin hasta olmaması için ya da biz hasta olsak bile ailemize bulaştırmamak gibi önlemler aldığımız için böyle zor zamanlarda ailenin değerini daha iyi anlıyoruz. Bu yüzden de ilk sayının temasını aile olarak seçtik. Genel olarak da aile ve sinema bağlantılı yazı ve derleme yaptık."
 
Azizoğlu, "Bugüne kadar aile filmleri çektiğini düşündüğümüz yönetmen Yüksel Aksu'yla röportaj yaptık. Bu hedefle yola koyulduk." dedi.
 
"Bize Göre Sinema" sloganıyla çıkan dergide, "Milenyumda Aile", "Toplumsal Gerçekler ile Sinemada Aile", "Süper Kahramanlar Yetim mi?" ve "Taşrada Çocuk ve Ebeveyn" gibi başlıklarda farklı yazılar bulunuyor.
 
Her sayıda yeni bir tema belirlenmesi hedeflenen derginin ilk sayısında ayrıca, "İğne Deliği Kamera" yapımının detayları da okuyucuyla paylaşılmış.
 
Derginin 1. sayısını okumak için tıklayın:
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir