Frida Balesi Mersin Kültür Merkezi’nde

Frida Kahlo'nun
Hayatından Kesitler
 
Frida Balesi Mersin
Kültür Merkezi'nde
 
Mersin Devlet Opera ve Balesi, Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun hayatının yansıtıldığı baleyi ilk kez seyirciyle buluşturuyor.
 
Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Meksikalı dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo'nun sinema filmine de konu olan hayatından kesitler sunulan "Frida" balesinin Mersin prömiyerini gerçekleştiriyor.
 
Yönetmenliği ve kareografisini Özgür Adam İnanç'ın yaptığı iki perdelik eser, 29 Mart Perşembe günü Mersin Kültür Merkezi'nde ilk kez seyirciyle buluşuyor.
 
Ünlü bestecilerin eserlerinin "ses" vereceği balenin orkestra şefliğini Burak Şatana, dramaturjisini Füsun Ataman, dekor tasarımını Aykut Öz, kostüm tasarımını Tülay Şimşek, ışık tasarımını Tarı Deniz, video-projeksiyonu da Alper Güneri üstleniyor..
 
Tutku Barın Tümen'in Frida'nın çocukluğu ve gençliğini, Özlem Şenormanlılar ve Meltem Ayar'ın da olgun dönemlerini canlandıracağı eserde, Ozan Demirbaş, Niyazi Cingöz, Burak Serkan Cebeci, Tugay Ak, Ender Üçdemir, Miray Boyacıoğlu, Selğan Çavdaroğlu, Seda Dereli, Meltem Ayar, Özge Hoşer, Pınar Humar, Risa Ochiai, Niyazi Cingöz ve Tugay Ak gibi isimler de yer alacak.
 
Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun “Frida” adlı sinema filmine de konu olan hayatından kesitler sunulan, resimlerine de sirayet eden görselliğin sahneye taşındığı eserde, küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına karşın, resim yaparak hayata tutunan dirençli bir kadının öyküsü anlatılıyor.
 
Frida, hayatında başına gelen kötü olaylardan bahsederken, vücudunda kalıcı hasarlar bırakan, geçirdiği otobüs kazasını ve kendisi gibi ressam olan daha sonra da evleneceği Diego'yu ilk sıralara alıyor.
 
Frida Kahlo Kimdir ?
 
6 Temmuz 1907'de Coyoacan, Meksika'da, Macar Yahudisi fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı Matilde Calderon Gonzales'in dört kızından üçüncüsü olarak dünyaya geldi.
 
Kahlo ilerleyen yıllarda doğum gününü 6 Temmuz 1907 değil de Meksika Devrimi'nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etti. Çünkü yaşamının modern Meksika'nın doğuşuyla başlamış olmasını istiyordu.
 
Frida'nın annesinin doğumdan bi süre sonra sütü kesildi ve Frida'yı sütannesi emzirdi. Bu olay Frida'yı etkilemiş ve ilerde sütannesinin resmini yapmıştır.Frida Kahlo'nun annesine göre babasıyla arası her daim iyi olmuştu.
 
Frida Kahlo 6 yaşında çocuk felci geçirdi ve bu sebepten dolayı bir bacağı daha inceydi. Çocuk felci hastalığında genelde hastalar solunum zorluğu nedeniyle ölür iken Frida ise sağ bacağı sayesinde kurtulmuştu. Bu yüzden uzun etekler giyen Kahlo, kendisine "Tahta Bacak Frida" denmesine oldukça içerliyordu.
 
Başarılı bir öğrenci olan Kahlo geçirdiği hastalığı yüzünden tıp eğitimi almaya karar verdi. Mexico City'de Ulusal Hazırlık okulunun Tıp Eğitimi bölümüne kabul edildiğinde okulun tarihinde kız öğrenci kabul edilmemişken, Kahlo hazırlık sınıfına ilk kabul edilen kız öğrencilerden biri olmuştu.
 
Kahlo'nun 17 Eylül 1925 te bindiği otobüs bir tramvayla çarpıştı. Frida'nın sağ bacağı on bir yerden kırılmış, ezilmiş, sol omzu çıkmış, leğen kemiği de üç yerden kırılmıştı. Çelik bir çubuk karnının sol tarafından girip cinsel organından çıkmıştı ve Kahlo'nun hayatından endişe ediliyordu. Hastaneden bir ay sonra, 17 Ekim 1925'te taburcu edildi.
 
32 kez ameliyat edilen Frida'nın sakat olan sol bacağı kesilecekti. Resime bu ağrılarla ve ailesinin teşvikiyle başlayan Frida birçok otoportre resmetti. İlk portresini ilk aşkı Alejandro' ya armağan etti. Artık iyileşmeye başlayan Kahlo 1927 yılı sonunda yürümeye başlamıştı ve politika çevreleriyle yakın ilişkiler kurmuştu. Kübalı önder Julio Antonio Mella ve Tina Modotti bu iki isimlerdendi. Kahlo, 1929 'da Meksika Komünist Partisi'ne üye oldu.
 
Frida Kahlo resim yaparken takip ettiği ressam Diego Rivera'yla tanışmak istiyordu. Frida ünlü ressamı ziyaret ettiğinde ona aşık oldu ve iki sanatçı 21 Ağustos 1929'da evlendi. Çift 1930 yılında Amerika'ya gitti ve Rivera'nın aldığı resim siparişleri bitene kadar orda kalma kararı verdi. Art arda 2 düşük yapan Kahlo'nun evliliği de fırtınalı geçmeye başladı.
 
Evlilikleri 1939 yılında sonlandı fakat bir sene sonra yeniden evlenip Frida'nın çocukluğunun geçtiği Mavi Ev' e yerleştiler. Kahlo bu dönemde Andre Breton'un da desteğiyle New York'ta bir sergi açtı ve resimlerinin yarısı katıldı. Edward G. Robinson dört tablo satın aldı. Bu sergiyle uluslararası ün kazanan Frida, 1939'da Paris'te bir sergi açtı. Picasso ve Kandinsky gibi sanatçıların katıldığı sergide; Louvre Müzesi, Kahlo'nun Çerçeve adlı tablosunu satın aldı.
 
Frida evliliği süresince başka erkeklerle birlikte olmuştu. Lev Troçki ile birlikte olan Frida, Troçki'nin eşinin bu ilişkiyi öğrenmesi üzerine ilişkilerini sonlandırmış ve eski eşinin yanına gitmişti. 1941'de "Ben ve Papağanlarım" ve 1953'te "Maymunlarla Otoportre" isimli çalışmalarına imza atan Frida, aynı yıl 'La Esmeralda' adlı bir sanat okulunda öğretim üyeliğine başladı.
 
1950 senesinde daha önce olduğu ameliyatlar nedeniyle dokuz ay hastanede yatmak zorunda kaldı. Frida ülkesi Meksika'daki ilk kişisel sergisini ise 1953 senesinde açtı. Aynı yıl temmuz ayında sağ bacağı kesildi, akciğer ambolisi nedeniyle 13 Temmuz 1954'te hayatı sona erdi. Son çalışması ise "Yaşasın Hayat" isimli natürmort'tu.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir