Ezgi Gecesi İstanbul’da Yapıldı

7 Sanatçının
Katılımıyla
Ezgi Gecesi
İstanbul’da
Yapıldı
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen Ezgi Gecesi İstanbul’da yapıldı.
 
Gecede; Abdülbaki Kömür, Aykut Kuşkaya, Eşref Ziya Terzi, Taner Yüncüoğlu, Hasan Sağındık, Hakan Aykut ve Ömer Karaoğlu sahne aldı.
 
"İstanbul'da Ramazan" etkinlikleri kapsamında düzenlenen Ezgi Gecesi teravih namazının ardından Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleştirildi.
 
Konserde, 90'lı yılların toplumsal konularını işleyen ve o döneme damgasını vurmuş olan sanatçılar sevilen ezgileri seslendirdi.
 
Unutulmaz ezgilerle İstanbullulara müzik ziyafeti yaşatıldı.
 
Konserde, Sanatçı Abdülbaki Kömür , 'Yiğit' ve 'Şehide Ağıt' isimli eserlerini seslendirdi.
 
Nostalji değil, diri olması gereken nağmeler
 
Ömer KaraoğluÖmer Karaoğlu, 1980'lerden itibaren üretilmiş bu eserlerin ayrı bir duygu yoğunluğu oluşturduğunu belirtti: "Belki bir ağız alışkanlığı olarak nostalji nitelemesi yapıyoruz ama diri olması gereken nağmeler bunlar." dedi.
 
Karaoğlu, bugün neden benzer formda eserlerin üretilmediği hususunun her birimizin tek tek sorması gereken önemli bir soru olduğunu vurguladı:
 
"Bu ezgilerin her birisi bir duyguya, yaşanmışlığa tekabül ediyor. Onları anlamlı ve değerli kılan yaşanmışlıklar. Dolayısıyla burada hani bunlar geride kaldı, artık niye bu kadar hassas davranmıyoruz sorusunu bence her birimizin bir iç muhasebe olarak kendisine yöneltmesi gerekir. Hatta hayatın her alanı için bu soruyu kendimize sormamız gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden içerisinden geçtiğimiz günlerde de ayni duygu ve duyarlılıkları diriltmek gerektiğine inanıyorum. Ezgilerle yüreklerimizin tazelemeye ihtiyacı var."
 
"Üzerime düşeni yeterince yaptığımı düşünüyorum"
 
Hasan SağındıkHasan Sağındık ise, ezgi adıyla bilinen müzik türünün sadece geleneksel manada konumlandırıldığı gibi dar kalıplara sokularak tanımlanmasının yanlış olacağını belirtti.
 
Sağındık, bunların o sıkıntılı dönemlerin eserleri olduğunu ve Türkiye'nin şükür ki bunları çoğunu atlattığını söyledi:
 
"Eserlerime bakıldığı zaman dönemin eleştirileri de var, protesto yönleri de var ama bunun yanı sıra coğrafya olarak Balkanlar’dan Doğu Türkistan'a, Kafkaslardan Afrika’ya kadar olan bölge Orta Asya’yı da içine alan ayni zamanda 90'lardaki Rusların Azerbaycan’a girmesiyle birlikte yaptığımız "Ağla Karanfil" dahil olmak üzere ve Türkiye’nin 28 Şubat sürecindeki darbeyle ilgili yapılmış tek albüm olan "Adamlar" ile birlikte müzikal alanda ben üzerime düşeni yeterince yaptığımı düşünüyorum."
 
Taner YüncüoğluTaner Yüncüoğlu da konsere ilişkin neler hissettiğini anlattı: "Görmediğim arkadaşlarımı gördüm, mutlu oldum. Hasan Sağındık Ankara'dan geldi, beraber oturduk, konuştuk, muhabbet ettik. Güzel bir şey oldu, vesile oluyorlar böyle arada sırada buluşuyoruz." dedi.
 
"Ezgi kavramının insanların dünyasında canlı kalması lazım"
 
Abdülbaki KömürSahneye ilk çıkan Abdülbaki Kömür de, "Arkadaşları yeniden görüyoruz, 90'lı yıllardaki ruh halini yeniden yaşıyoruz. Dinleyiciler de aynı duyguları yaşıyorlardır." dedi.
 
Kömür, bu tür etkinliklerin yalnız yılda bir defa Ramazanlara mahsus olmaması gerektiğine dikkati çekti. Kömür, "Bunun bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum, ezgi kavramının insanların dünyasında canlı kalması lazım. Ama Ramazan'a mahsus kılarsanız bunu, sadece nostalji yapmış oluyorsunuz." dedi.
 
Kömür, eserlerinin sözlerine bakıldığında hepsinin toplumun bir yarasına parmak bastığını belirtti: "Bir hadiseyi canlı tutmaya çalışıyoruz. Bu toplumun buna ihtiyacı var. Bunun daha sık olması gerektiğini düşünüyorum."
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir