Emine Işınsu Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Emine Işınsu Vefat Yıldönümünde Anılıyor
Romanlarıyla Ünlü
Usta Yazar
Emine Işınsu
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden, romanlarıyla ünlü, usta yazar Emine Işınsu vefat yıldönümünde anılıyor
 
Emine Işınsu Vefat Yıldönümünde Anılıyor2008 yılından beri Alzheimer hastalığı ile mücadele eden usta yazar 5 Mayıs 2021'de sabah saatlerinde 83 yaşında vefat etmişti.
 
Işınsu’nun eşi Prof. Dr. İskender Öksüz, “Eşim Hacı Bayram’ın romanını yazmıştı. Vasiyeti üzerine yarın Hacı Bayram Veli Camii’nden uğurlayacağız” demişti.
 
Emine Işınsu Vefat Yıldönümünde AnılıyorIşınsu’nun cenazesi 6 Mayıs 2021'de  Hacı Bayram Veli Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Gölbaşı Kabristanı’na defnedilmişti.
 
Türk edebiyatının öncü isimlerinden şair ve yazar Halide Nusret Zorlutuna’nın kızı olan Işınsu, bir dönem gençlik üzerinde büyük etkisi olan ‘Töre’ dergisini çıkarmış ve yönetmişti.
 
Emine Işınsu'nun edebî kişiliğine dair yüksek lisans ve doktora tezleri de yazılmıştı. Işınsu'nun, ‘Bir Yürek Satıldı’ oyunu ve Küçük Dünya romanı dizi olarak çekilmiş, TRT'de yayınlanmıştı.
 
Emine Işınsu; 17 Mayıs 1938’de Kars’ta doğdu. Okçu ve Zorlutuna soyadlarını, Mehlika ve Gönül Erdem müstearlarını da kullandı. Annesi şair ve yazar Halide Nusret Zorlutuna, babası Tümgeneral Aziz Vecihi Zorlutuna, eşi Prof. Dr. İskender Öksüz’dür. TED Ankara Koleji mezunu. Emine Işınsu Vefat Yıldönümünde AnılıyorAnkara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gördü.
 
İlk eseri on yedi yaşındayken basılan şiir kitabı İki Nokta’dır. Sonrasında daha çok romana yöneldi. Şiir ve hikâyeleri, kendi çıkardığı Töre (1971) dergisi ile Hisar, Türk Edebiyatı dergilerinde yayımladı.
 
Yeni İstanbul ve Sabah gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.
 
Emine Işınsu Vefat Yıldönümünde AnılıyorKüçük Dünya (1966) adlı romanıyla Turizm ve Tanıtma Bakanlığı Sanat Armağanını, Bir Yürek Satıldı (1967) oyunuyla 1969 TRT Radyo Oyunları Yarışması dram dalı birinciliğini, Ak Topraklar ile 1971 Türk Edebiyatı Cemiyeti Malazgirt Roman Armağanını, Cambaz adlı kitabıyla da Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülünü (1982) kazandı. Bir Yürek Satıldı, ayrıca televizyonda gösterildi (1988). Türk edebiyatına katkıları nedeniyle Türkiye Yazarlar Birliği tarafından, 20 Aralık 2003’te “Emine Işınsu’yla 65 Yıl – Roman ve Fikir” adlı bir sempozyum düzenlendi.Türkiye Yazarlar Birliği, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve Türk Edebiyatı Vakfı üyesiydi.
 
Eserleri
 
Roman
Küçük Dünya (1966), Azap Toprakları (1970), Ak Topraklar (1971), Tutsak (1973), Sancı (1974), Çiçekler Büyür (1978), Canbaz (1981), Kafdağı’nın Ardında (1988), Atlıkarınca (1990), Cumhuriyet Türküsü (1993), Nisan Yağmuru (1998), Havva (1999), Bir Ben Vardır Benden İçeri (2002), Niyazi Mısrî ve Bukağı (2004), Hacı Bayram (2005), Hacı Bektaş Veli (2008), Bir Aile (2013).
 
Şiir
İki Nokta (1965).
 
Oyun
Bir Yürek Satıldı (1967), Bir Milyon İğne (1967).
 
Çocuk Oyunu
Ne Mutlu Türküm Diyene (1969), Adsız Kahramanlar (radyofonik piyesler, 1973).
 
Hikâye
Bir Gece Yıldızlarla (1991).
 
Deneme
Dost Diye Diye (1997).
 
Ödülleri
 
"Küçük Dünya" ile T. C. Turizm Bakanlığı Sanat Armağanı
"Ak Topraklar" ile Türk Edebiyatı Vakfı Roman Ödülü
"Bir Yürek Satıldı" oyunu ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Radyofonik Oyun Yarışması’nda dram dalı birinciliği.
"Sancı" ile Türkiye Millî Kültür Vakfı Roman Ödülü
"Canbaz" ile Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü
Türk Ocakları Hamdullah Suphi Tanrıöver Armağanı
Karaman Türk Dili Ödülleri, “Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanan Yazar Ödülü”
İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği), “Şeref Ödülü”
Türkiye Yazarlar Birliği- İstanbul Şubesi, “Ömür Boyu Roman Ödülü”
 
Emine Işınsu Vefat Yıldönümünde Anılıyor

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir