Dansın 4 Rengi Yeni Yılda Yine Sahnelenecek

Samsun Devlet Opera
ve Balesinin Sunduğu
Dansın 4 Rengi
Yeni Yılda
Yine Sahnelenecek
 
Samsun Devlet Opera ve Balesi, "Dansın 4 Rengi" balesini gördüğü ilgi nedeniyle yeni yılda yeniden sanatseverlerin beğenisine sunacak. "Dansın 4 Rengi" 2017 yılının son bale eseriydi.
 
Samsun Devlet Opera ve Balesi, "Dansın 4 Rengi" balesini, gördüğü ilgi nedeniyle yeni yılda yeniden sahneleyecek. "Dansın 4 Rengi"  4 ünlü bestecinin müziklerinin 6 koreografın çalışmalarıyla 2017 yılının son bale eseri olarak sahneye taşınmıştı.
 
Samsun Devlet Opera ve Balesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, "Dansın 4 Rengi" balesi, bu sezon yılın son ayında sahneye konuldu. 4 bölümden oluşan "Dansın 4 Rengi" balesi, iki kez sanatseverlerle buluştu ve büyük beğeni aldı.
 
Bale, gördüğü ilgi nedeniyle yeni yılda yeniden sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
 
İnsan doğasına ait farklı konuların, çeşitli müzik türlerinin kullanılarak anlatıldığı "Dansın 4 Rengi" balesi, 6 koreografın çalışmalarıyla sahneye konuluyor. SAMDOB dansçılarının yer aldığı eser, "Paso A Paso", "İç-İn", "Rondo Ala Turka" ve "Danzon" bölümlerinden oluşuyor.
 
"Kadın erkek ilişkilerindeki duyguları temel alan bir konu işleniyor"
 
Özlem Özdemir ve Zeynep Bengier'in koreograflığını yaptığı "Paso A Paso" bölümünde, Von Magnet'in flamenko müzikleri eşliğinde kadın erkek ilişkilerindeki duyguları temel alan bir konu işleniyor.
 
"Rondo Ala Turka" bölümünde klasizm ve modernizm arasındaki gelgitler, bir bale kumpanyasındaki tatlı çekişmeleri hicivsel olarak anlatılıyor. Koreograflığını Beyhan Murphy'nin yaptığı bu bölümde Mozart'ın müzikleri kullanılıyor.
 
"İç-İn" bölümünde ise dansçıların iç dünyalarını yansıtan bir koreografi kullanılıyor ve temelde insan doğasının çekişmeleri, acıları, sevinçleri, kıskançlıkları ile hüznü anlatılıyor. Glinka Marais'in müziklerinin kullanıldığı eserin koreografisi Berk Sarıbay'a ait.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir