Bu Toprakların Ressamı, Erdekli “Constantin Artachino”

TEODORA DONİ yazdı
Anadolu Renkleri, Anadolu İzleri Resimler
 
Bu Toprakların Ressamı, Erdekli “Constantin Artachino”
 
Ressam Constantin Artachino kaynaklarda Romen ressam olarak anılıyor ama bu topraklarda yani Anadolu'da doğdu. Yedi yaşına kadar da Marmara Denizi’nin kıyısında eski adıyla Artake şimdiki adıyla Erdek'te yaşadı.  Constantin Artachino;  soyadını da sanırım bu doğduğu yerden, Erdek’ten (Artake’den) aldı.

Constantin Artachino 7 Kasım 1870 yılında Artake'de (Erdek’te) doğdu. 1887-1888 yılları arasında Osmanlı-Rus savaş sırasında bütün ailesi Romanya'ya, Bükreş'e göç ettiler. İlkokuldan sonra Ticaret okuluna ailesi tarafından kaydedildi. O okulda yeteneği öğretmenleri tarafından fark edildi, amcasının maddi desteğiyle de aynı anda Belle Sanat okuluna da gitmeye başladı. Belle Sanat okulunda iki ressamın rehberliğinde yeteneğini geliştirdi, Theodor Aman ve George Demetrescu Mirea. Theodor Aman genç ressam Constantin Artachino'ya eserlerini "Artakino" olarak imzalamasını tavsiye ettiyse de tablolarda görülüyor ki hep C. Artachino olarak imza attı.

Banker Zarleti'nin verdiği bursla Paris'e gitti ve orada kurucusunun ismini alan Julian Akademisi’nde okumaya başladı. Bu akademide Türkiye'den de çok sayıda sanatçı eğitim almış. C. Artachino, Paris'te eğitim gördüğü sıralarda Viyana, Milano ve Londra şehirlerini gezdi. Burssuz ve dolayısıyla parasız kalınca Romanya'ya geri dönüp çalışmalarının pek çoğunu sattı ve kazandığı parayla o Constantinopol/İstanbul'a gezmeye geldi.

Romanya'nın resmi sergi salonu C. Artachino'nun eserlerini sergilemeyi reddettiği için ressam Ştefan Luchian'ın öncülüğünde birçok sanatçıyla birlikte Bükreş'te bir sergi açtılar. Diğer sanatçıların da tıpkı C. Artachino gibi resimlerinin sergilenmesi resmi sergi salonu tarafından reddedildiğinden "Bağımsız Sanatçıların Sergisi"  adıyla bu sergiyi birlikte açtılar.

Constantin Artachino, Romanya'da bazı sanat kuruluşlarının kurucularından aynı zamanda.

İaşi şehrindeki "Güzel Sanatlar" okulunda ve kendisinin de bir zamanlar öğrencisi olduğu Belle Sanat okulunda 1935 yılına kadar ders verdi ve emekli oldu.

Constantin Artachino 9 Şubat 1934 yılında Bükreş'te öldü.

Resimleri arasında bir tanesi çok ilginç ve garip… C. Artachino'nun diğer resimlerinden epey farklı. Resmin adı "Kıvılcım"…  Resimde bir işçi kadını "Scânteia” (Kıvılcım)  adlı gazeteyi okurken görüyoruz. O resmi sadece her yıl açılan yıllık Dalles Sergi Salon’una kabul edilmek için yapmış.

Bunun dışındaki diğer resimlerinin hemen hemen hepsinde bu toprakların, Anadolu’nun izleri, renkleri var.  Bu toprakları, Anadolu’yu hiç unutmayan, tablolarında bu toprakların havasını yaşatan Erdekli Ressamın bir kısmını aşağıda paylaştığımız tablolarına baktığınızda öyle sanıyorum ki bana hak vereceksiniz. İşte o tablolar….
 
“Constantin Artachino” Tabloları

ARTEKA Kıvılcım ARTEKA - Nehire Doğru ARTEKA Balçık'tan bir Peyzaj ARTEKA Bekleyiş ARTEKA Tuna Kıyısında Türk Kadnları ARTEKA Dobruja ARTEKA Dobruja'dan bir sahne ARTEKA Güller ARTEKA Köylü Ocağı ARTEKA Pembe Gül ARTEKA Peyzaj -Cami ARTEKA Tatar Hanı jpg ARTEKA-Kız Çocuğu Çiçeklerle ARTEKA Turtukaya'da bir Sokak

 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir