blank

Bozkır Kuşlara Bak Kuşlara Filmi Sinemalarda

blankYönetmen
Mehmet Tanrısever'in
Bozkır Kuşlara Bak Kuşlara
Filmi Sinemalarda
 
Yönetmen Mehmet Tanrısever'in Dünya Film Festivallerinden onlarca ödül alan Bozkır Kuşlara Bak Kuşlara filmi sinemalarda.
 
Yönetmen Mehmet Tanrısever’in senaryosunu da yazdığı Bozkır Kuşlara Bak Kuşlara filmi 6 Eylül 2019 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda.
 
blankFilm Konya'nın Bozkır ilçesinde hayatını sürdüren iki arkadaştan birinin diğerini öldürmesi sonucu gelişen olaylar etrafında dönüyor.
 
Görüntü yönetmenliğini Mirsad Heroviç’in yaptığı filmin müzikleri Yıldıray Gürgen ve Mehmet Tanrısever’e ait.
 
blankFilmin oyuncu kadrosunda Soydan Soydaş, Süleyman Kabaali, Tarık Tanrısever, Ayçın Tuyun, Yaşar Alptekin, Haldun Boysan, Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Engin Yüksel, Melike Balçık, Aslı Erdemir, Arzu Budak Yılmaz ve Barış Hayta var.
 
Filminin Basın Gösterimi
 
blankBozkır Kuşlara Bak Kuşlara filminin basın gösterimi, Levent'teki bir sinema salonunda gerçekleştirildi.
 
blankFilm hakkında konuşan Tanrısever, "Gerçek yaşanmış bir öyküdür, zannedersem film Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek. Dünyadaki 100 eser içerisinde ilk 30'a gireceğini ümit ediyorum. 100 ödül olduğu zaman ilk 30'a girme durumu oluyor" dedi.
 
"Bazı insani değerlerin yeniden hatırlanmasında fayda var"
 
Yönetmen Tanrısever, Konya’nın Bozkır ilçesinde çekilen filmde, Bozkır’ın eşsiz doğal güzelliklerinin de beyazperdeye yansıtıldığını, Anadolu insanının mertliğini ve kahramanlığını vurgulamak istediklerini söyledi. Tanrısever, günümüzde insanların ihtiyaçlarının giderek arttığını, buna rağmen mertlik ve cömertlik gibi özelliklerin azaldığını belirtti. "Bazı insani değerlerin yeniden hatırlanmasında fayda var. Filmimiz böyle bir amaca hizmet etmeyi hedefliyor" dedi.
 
Filmin Konusu
 
Abdullah ile Çolak Ziya, Konya’nın Bozkır ilçesinde yaşayan iki arkadaştır. Geçimlerini silah satarak kazanan Abdullah ve Çolak Ziya, her ne kadar birbirlerinden farklı karakterlere sahip olsalar da, yıllardır birlikte hayat mücadelesi vermişlerdir. Abdullah, sözlüsü Emine ile evlenmek için çabalarken, Çolak Ziya ise günü kurtarmaya çalışarak yaşar.
 
Hayatta her şeyden önce mertlik, namus ve şerefe önem veren Abdullah ve Çolak Ziya, bir gün asker arkadaşları Testici Bekir’in evine ziyarete gittiklerinde, kendilerini tahmin edemeyecekleri bir durumun içerisinde bulurlar. Testici Bekir evde yoktur ve onlarla arkadaşlarının eşi Süheyla ilgilenmektedir. Bu durumu fırsat bilen Çolak Ziya, genç kadını yalnız bulduğu bir esnada, ona tacizde bulunur. Abdullah’ın gelmesi ile kaçmaya başlayan Çolak Ziya, Bozkır’ın ıssız tepesine geldiğinde, Abdullah’ın tek kurşunu ile ölür.
 
Büyük bir pişmanlık ve öfke içerisinde olan Abdullah, adalete teslim olmaya karar verir. Ancak hapishanede yaşadığı zorluklar, Abdullah’ın hayatını alt üst eder. Abdullah, sözlüsü Emine’ye kavuşma umuduyla, suçunu inkar etmeye karar verir. Bozkır kabadayısı olan Erol Kara’nın da suçu üstlenmesi ile serbest kalan Abdullah için, asıl hesaplaşma şimdi başlayacaktır.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir